reklama

Právna poradňa

Pridal/a jula dňa 25. 05. 2012 - 22:07

reklama

Dobrý večer,

s manželom sme ešte pred manželstvom kupovali rodinný dom - prostredníctvom úveru na bývanie. Úver na bývanie je písaný na neho; s tým, že ja som spoludlžník. V ten istý deň v tej istej banke sme brali spotrebný úver na rekonštrukciu domu (banka ho berie ako bezúčelový) na moje meno, muž je vedený ako spoludlžník. Neskôr sme sa zobrali a momentálne užívame nehnuteľnosť spoločne.

Na liste vlastníctva je uvedené iba manželove meno. Z dôvodu jeho permanentného zadlžovania sa (hlavne soc. a zdrav. poist.), zvažujem v sáčasnej dobe rozvod. Chcem sa spýtať, ako by som mala postupovať. Vo všeobecnosti o nehnuteľnosť nemám záujem. Trápi ma spotrebný úver, ktorý má veľmi vysokú splátku a som povinná ho splácať ešte 6,5 roka. Keďže budem po rozvode musieť (okrem iného) zabezpečiť bývanie dvom deťom, je nad moje sily platiť tento úver (a zdá sa mi naozaj groteskné, aby sme mu splácali rekonštrukciu domu, o ktorý nás vlastne okradne). Čo by ste mi v tejto situácii poradili? Aj keby manžel chcel platiť ten úver sám (čo nepredpokladám), neverím, že by to dokázal, keďže dlhodobo platí len svoje dlhy a na splátkach úverov, energií, výžive detí sa vôbec nepodiela. Keďže v budúcnosti pravdepodobne budem potrebovať hypotekárny úver, aby som vyriešila bytovú situáciu, za najdôležitejšie považujem, aby som sa nedostala do nejakých zoznamov nespoľahlivých klientov. Dúfam, že som zrozumiteľná.

Ďakujem pekne za prípadnú radu.

Komentáre

advokát BÁNOS, Po, 28. 05. 2012 - 16:34

Dobrý deň,

rozvodom zaniká manželstvo a aj bezpodielové spoluvlastníctvo manželov (BSM), do ktorého patrí aj Váš spotrebný úver, nakoľko ste ho brali počas manželstva a manžel v ňom figuruje aj ako spoludlžník. Pokiaľ boli peniaze z úveru použité na nadobudnutie vecí patriacich do BSM alebo na spoločné účely, veci takto nadobudnuté patria do BSM. Po rozvode a zániku BSM, sa má vykonať vyporiadanie BSM. Občiansky zákonník predpokladá, že v prvom rade sa manželia vyporiadajú dohodou. Ideálne by bolo, čo sa týka spotrebného úveru, keby manžel súhlasil (písomne) s tým, že úver dospláca on. Potom treba ísť do banky, ktorá Vám poskytla úver, kde sa spíše dodatok k zmluve o úvere, ktorým sa jediným dlžníkom stane Váš manžel. Banka s tým však nemusí súhlasiť (ak posúdi, že manžel nie je schopný splácať úver sám) a v takom prípade budete musieť splácať úver i naďalej. Potom si však môžete od manžela nárokovať vynaložené finančné prostriedky na splácanie úveru.
Ak Váš manžel nebude súhlasiť, je potrebné podať na súd návrh na vyporiadanie BSM. Pri vyporiadaní BSM súd nezohľadňuje len hnuteľný či nehnuteľný majetok, ale aj pohľadávky a dlhy exmanželov vzniknuté za trvania manželstva. Preto súd zároveň určí, ktorý z manželov je povinný splácať záväzky, teda aj spotrebný úver. Môj názor je, že súd vzhľadom na to, že prostriedky z úveru boli použité na rekonštrukciu domu, ktorý je vo vlastníctve Vášho manžela a asi mu aj po rozvode zostane, rozhodne tak, že úver bude povinný ďalej splácať on. S právoplatným rozhodnutím súdu je potom potrebné ísť do banky, ktorá sa s vami dohodne, a následne sa spíše dodatok k zmluve o úvere. Tiež sa Vám však môže stať, že banka s tým nebude súhlasiť, má na to právo. Potom opäť platí to, čo je uvedené vyššie.

Prajem pekný deň a veľa šťastia. Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama