Manžel sa asi pred rokom odsťahoval - našiel si priateľku. Na deti vo veku 19 a 16 / obidvaja študenti/neprispieva,pretože platí nájom za byt, pritom može bývat u rodičov. Nedá sa s ním dohodnúť na žiadnom výživnom a ja to nechcem ťahať po súdoch./ nie sme rozvedení Ako by som to mohla vyriešiť, tak aby som neukracovala svoje deti, ale neublížila ani jemu ? A pritom vieme, že vydržiava priateľku, chodia na výlety a pod........ Dá sa to aj spatne?
Ďakujem !
Komentáre
Ďakujem Vám pán advokát za predchádzajúcu odpoveď.
Chcem sa ešte spýtať, či je to naozaj tak, že výživné mu určia spätne doplatiť, odkedy odišiel. Teda na toho 16 ročného syna, ale čo v prípade 20r. dcéry - študentky,ktorá skončila strednú školu a je práve prijatá na VŠ - spatne platí aj v jej prípade ?
Ďakujem !
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Adriana, na dcéru sa zrejme vzťahuje presne to isté ako na staršieho syna: Pokiaľ ide o staršieho syna, on by na seba musel podať zvlášť návrh na súd, nakoľko on je už plnoletý a súd nemá možnosť v jednom konaní riešiť výživné na plnoleté aj na maloleté dieťa. Pokiaľ ide o návrh v jeho prípade, náležitosti návrhu sú tie isté, ako v prípade určenia výživného na maloleté dieťa.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň,
bohužiaľ je to tak, že pokiaľ Vám manžel sám od seba nechce prispievať na výživu detí, inú možnosť ako riešiť to prostredníctvom súdu nemáte. Čisto teoreticky by ste mu mohla napísať pokus o zmier pred podaním návrhu na súd, v ktorom ho vyzvete, aby Vám na deti prispieval určitou sumou a v tom prípade, ak tak neučiní, budete nútená riešiť vec cez súd...možno sa manžel vzchopí a začne platiť, v tom prípade by som Vám navrhol spísať rodičovskú dohodu ohľadom výživného, ktorú ani nemusíte dať na schválenie súdu, pravdaže len ak manžel platiť naozaj bude. Tento pokus o zmier by som Vám navrhoval dať napísať advokátovi, bude to mať väčšiu váhu a manžel Vás bude brať omnoho vážnejšie, ako keby ste si to napísala sama...ak k žiadnej dohode medzi Vami nedôjde a on naďalej platiť nebude, budete musieť podať na súd návrh na určenie výživného na maloleté dieťa, musíte ho odôvodniť a žiadať tam určitú sumu, ktorú by manžel mal platiť každý mesiac k Vašim rukám. Pokiaľ ide o staršieho syna, on by na seba musel podať zvlášť návrh na súd, nakoľko on je už plnoletý a súd nemá možnosť v jednom konaní riešiť výživné na plnoleté aj na maloleté dieťa. Pokiaľ ide o návrh v jeho prípade, náležitosti návrhu sú tie isté, ako v prípade určenia výživného na maloleté dieťa.
Veľa šťastia Vám prajem
Mgr. Róbert Bános, advokát