Dobrý deň. Prosím poradte mi. Moja svokra by chcela prepísať byt na môjho manžela. Problém je v tom, že ním ručí švagrovi, ktorý kupoval rodinný dom cca pred 6-7 rokmi. Povedal jej že o dva roky si prepíše ťarchu na svoj dom. Doteraz sa to však nestalo. Chcela by som vedieť, či sa dá byt prepísať darovacou alebo kúpnopredajnou zmluvou na môjho manžela aj s ťarchou. A ako by to potom prebiehalo s ručením. Ďakujem.
Komentáre
ja by som svojmu manzelovi nedovolila,aby mu jeho mama dala prepisat dom,alebo byt,na ktorom je tarcha....nechapem vobec ,preco to jeho matka chce urobit....ved nic dobre pre syna neurobi a preco ten svagor doteraz neprepisal tarchu na svoj dom?.....to by bola zmluva ,,s diablom,, prepac...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Toto je PRAVNA PORADNA a je skutocne srdecne jedno, ci to ty chapes alebo nechapes a co by si dovolila a nedovolila.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem Vám za rýchlu odpoveď.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Len nieco na upresnenie pre pana Banosa. Ta svokra chce darovat byt a nie rodinny dom. Rodinny dom ma svagor a matka/svorka sa za ten rodinny dom zarucila bytom, ktory chce teraz darovat dalsiemu synovi - manzelovi citatelky.
Ale podla vasej odpovede, aj tak nie je pravny rozdiel v tom, ci ide o darovanie bytu alebo rodinneho domu. Len ma zaujimalo, ci som to len ja nepochopila.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
správny postreh malo tam byť všade napísané ,,nehnuteľnosť", nakoľko z právneho hľadiska tam rozdiel nie je žiadny..
Mgr. Róbert Bános, advokát
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý večer,
predpokladám, že Vaša svokra zriadila na svoj dom záložné právo v prospech banky, z ktorej si bral Váš švagor úver...v podstate by sa rodinný dom Vašej svokry aj takto zaťažený dal kúpnou alebo darovacou zmluvou prepísať na Vášho manžela, nakoľko záložné právo sa viaže na nehnuteľnosť a je jedno, kto bude vlastníkom nehnuteľnosti, nakoľko v prípade nesplácania úveru Vašim švagrom by si banka svoje záložné právo mohla uplatniť aj voči Vášmu manželovi...čiže by banka mohla dom predať bez ohľadu na to, či bude vo vlastníctve Vašej svokry alebo Vášho manžela...avšak...skoro každá banka pri uzatvorení zmluvy o zriadení záložného práva v tejto zmluve uvedie práva a povinností zmluvných strán, kde by sa mal nachádzať zákaz pre Vašu svokru previesť dom na niekoho iného alebo ho čo i len zaťažiť, resp. sa takýto prepis domu viaže na súhlas banky...takže ako prvé by som Vám poradil preštudovať si Zmluvu o zriadení záložného práva a pokiaľ sa v nej takáto podmienka bude nachádzať, bude musieť svokra zájsť do banky a vyžiadať si jej súhlas na prepis nehnuteľnosti...bude to záležať len a len od banky, či Vám tento súhlas poskytne alebo nie...
Prajem pekný večer
Mgr. Róbert Bános, advokát