reklama

rozvod

Pridal/a populacia dňa 25. 05. 2012 - 12:12

reklama

Dobrý deň, tiež som v rozvodovom konaní(návrh na rozvod podal manžel - resp. žena, s ktorou teraz žije). Chcem sa spýtať, či môj manžel, ktorý trpí mániodepresiou sa môže dať zastupovať na súde právnikom, či teda vzhľadom na jeho mániodepresiu je právne spôsobilý podpísať právnikovi plnú moc. Môj manžel žije s inou ženou, ktorá sa volá krstným menom presne tak, ako ja. Ja sa rozvádzať nechcem už aj kvôli manželovej chorobe a žena, s ktorou teraz môj manžel žije robí všetko preto, aby z neho čo najviac vyťažila.Od prvej chvíle ma cez manžela len zastrašuje, najprv chcela len majetkové vysporiadanie bez rozvodu, ale keďže som nesúhlasila, manžel podal návrh na rozvod. Ja neprcujem nikde a právnika si nemôžem dovoliť. Prosím poraďte mi

Komentáre

ajka432, Pi, 25. 05. 2012 - 13:10

Ahoj. Aj ked nemaš peniaze, môže požiadať o bezplatnú právnu pomoc v centre právnej pomoci. Pomôžu ti radou alebo aj právnikom, ktorý ťabude zastupovať. Ja som od nich mala právnika pri rozvode aj pri určovaní výživného. Držím palce a nevzdávaj sa, ved nikdy nie je tak zle, aby už zajtra nebolo horšie.Slnko Slnko Slnko

advokát BÁNOS, Pi, 25. 05. 2012 - 21:05

Dobrý deň,

pokiaľ je Váš manžel duševne chorý (máte to potvrdené od lekára lekárskym posudkom), no doposiaľ nebol súdom pozbavený spôsobilosti na právne úkony v celom rozsahu, prípadne v takom rozsahu, do ktorého by spadalo aj udelenie plnej moci, je potrebné skúmať, či v čase, keď podpisoval advokátovi plnú moc, konala v prechodnej alebo trvalej duševnej poruche, teda, či nemala tzv. jasný okamih. Nie každá duševná porucha má totiž automaticky za následok neplatnosť právneho úkonu, ktorý osoba trpiaca takouto poruchou, práve robí. Aj duševne chorý človek môže za určitých okolností urobiť platný právny úkon. K absolútnej neplatnosti právneho úkonu by došlo v prípade, ak by Váš manžel trpel duševnou poruchou, v dôsledku ktorej by nebol na tento konkrétny právny úkon - udelenie plnej moci advokátovi spôsobilý. V takomto prípade by sa nevyžadovalo súdne rozhodnutie o obmedzení alebo pozbavení spôsobilosti na právne úkony. Muselo by sa však znaleckým dokazovaní preukázať, že Váš manžel v čase udeľovania plnej moci konala v duševnej poruche a nemala pri tom jasný okamih. Ak by sa uvedené preukázalo, bola by generálna plná moc udelená Vašim manželom advokátovi- absolútne neplatná. Takto vykonané dokazovanie, resp. znalecký posudok, by ste mohli použiť aj pre rozhodnutie súdu o pozbavení, alebo obmedzení spôsobilosti na právne úkony Vášho manžela.
Ak by sa teda podarilo preukázať, že Váš manžel konal v duševnej poruche, spôsobilo by to ex tunc (spätne) absolútnu neplatnosť plnomocenstva. Táto neplatnosť by nastala priamo zo zákona. Z hľadiska právnej istoty by som Vám však odporúčal, aby ste podali návrh na určenie neplatnosti plnomocenstva. Tento návrh nie je viazaný na lehotu a môže ho podať každý, kto má na tom naliehavý právny záujem. Tiež by bolo možno vhodné podať návrh na neplatnosť právneho úkonu - návrhu na rozvod, ktorý podal Váš manžel.

Prajem pekný deň.Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát

Ivka67, St, 30. 05. 2012 - 11:44

poradte mi ako mam napísať sem svoj problém, resp. na dotyčného advokáta, je jeho rada bezplatná??

georgina, St, 30. 05. 2012 - 12:03

Na zelenej lište hore kliknúť na "Pridaj". Otvorí sa ponuka, z ktorej treba vybrať "Príspevok blogu." Po kliknutí sa otvorí okno, kde už sa priamo píše blog - nadpis, kategória Právna poradňa, text, dole odoslať.
Je to bezplatné.


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama