reklama

Ručiteľ

Pridal/a 123veronika dňa 27. 08. 2011 - 16:44

reklama

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť. Stala sa nám taká vec: V skratke, ešte v roku 1991 manžel išiel za ručiteľa svojmu kamarátovi na mladomanželskú pôžičku. Kamarát sa však odsťahoval a stratili sme s ním kontakt. Minulý rok nám však prišlo upovedomenie, že dotyčný si doposiaľ nesplatil svoje pohľadávky voči banke, a tak máme nie malú dlžobu plus úroky vyplatiť za neho. Išli sme za jeho matkou a povedala, že žije niekde v Česku, že to vybaví. No teraz nám prišiel ďalší list z banky o začatí exekúcie, ak do 10 dní nevyplatíme celý dlh s úrokmi. Tak sme teda znova išli za jeho matkou a tá nám povedala, že nám nedá ani halier. Chceli sme sa s ňou dohodnúť aspoň na splátkach, ale odmieta (pritom si žijú v dobrých pomeroch). Je nám jasné, že budeme musieť dlh zaplatiť. Ale chceme sa informovať, či manžel ako ručiteľ môže od dlžníka (toho bývalého kamaráta, žijúceho zrejme v Česku) vymáhať tú sumu, ktorú za neho ako ručiteľ zaplatí? A vôbec, či sa oplatí dať ho na súd, či máme nejakú šancu? Existuje na to nejaký zákon, na ktorý sa môžeme odvolávať? Vopred Vám ďakujem za odpoveď a ostávam s pozdravom.

Komentáre

ivet36, So, 27. 08. 2011 - 18:51

Ja by som zistila, ci ten uver nebol nahodou aj poisteny v pripade plat. neschopnosti......zmluvu o tej pozicke musite mat predsa ja vy, ak bol manhzel rucitel.....V opacnom pripade vela sanci nemate a cim skor zacnite komunikovat s bankou a nie s jeho matkou! Vzdy sa da dohodnut na istom postupe.
ivetMrkám

Veron, So, 27. 08. 2011 - 19:39

zacnite komunikovat s bankou a nie s jeho matkou! Áno

advokát BÁNOS, So, 27. 08. 2011 - 22:51

Dobrý večer,

v prvom rade bude potrebné overiť si skutočnosti, v akom štádiu sa riešenie dlhu Vášho známeho nachádza. Vaša otázka vyznieva troška tak, ako keby to banka len teraz chcela dať na exekúciu, ale vzhľadom na to, kedy bol úver poskytnutý, sa mi to nezdá za moc pravdepodobné. Stručne Vám teda napíšem jednotlivé štádiá vymáhania:
1) banka Vám zasiela výzvu, že musíte platiť, inak to dá na súd (teoreticky výzvu posielať nemusí, ale ešte som sa nestretol s tým, že by tento krok vynechali) - v tomto štádiu ešte viete rokovať s bankou, môžete sa dohodnúť na splátkach
2) banka celú vec dá na súd, odtiaľ Vám príde platobný rozkaz, môžete do 15 dní podať odpor (ak by vo Vašom prípade ešte len malo dôjsť k tomu kroku, mohli by ste sa napr. brániť tým, že pohľadávka banky je premlčaná - vzhľadom na to, že pôžička bola poskytnutá ešte v roku 1991) - po odpore by nasledovalo pojednávanie, a následne rozsudok, ak vyhráte, žaloba sa zamietne, ak prehráte, budete povinní platiť všetko vrátane úrokov a trov konania)
3) keď bude platobný rozkaz alebo rozsudok právoplatný, banka to celé môže dať exekútorovi (pozor však, ak by to banka urobila po 10 rokoch odo dňa právoplatnosti platobného rozkazu, znova sa môžete brániť proti exekúcii premlčaním).

Ak ste však už cez všetky tieto štádiá prešli a pohľadávku ste za dlžníka zaplatili alebo len budete platiť, môžete si v zmysle § 550 Občianskeho zákonníka uplatniť voči známemu to, čo ste miesto neho plnili (znova tieto štádiá - vyzvete ho, zažalujete, a ak vyhráte, dáte ho na exekúciu). Odporúčal by som Vám však ešte predtým, ako pôjdete vymáhať od neho dlžobu, zistiť si o ňom, či vôbec nejaký majetok môže mať (napr. sa Vás manžel pôjde pozrieť do exekučného spisu, do súdneho spisu, tam sa zistí, prečo to banka nevymohla od neho, ale od Vás). Toto je dôležité preto, aby ste nedopadli tak, že investujete do súdneho konania (6%-ný súdny poplatok, trovy advokáta) potom možno do exekučného konania, avšak keď nič nemá, nič od neho nevymôžete akurát len navyšujete peniaze, ktoré Vás toto ručenie stálo Smútok

Prajem Vám pekný večer!

Mgr. Róbert Bános, advokát

Klaudia17, Ne, 28. 08. 2011 - 11:53

Ono podľa mňa záleží o akú sumu ide ,aby keď prehráte súd aby súdne trovy neboli väčšie ako pohladávka.Prajem pevné nervy.

happy60, St, 31. 08. 2011 - 17:16

Ja by som odporucala, co najskor- NAJSKOR - osobne navstivit banku. Vysvetlit situaciu, s tym, ze mate zaujem to riesit, ci sa viete dohodnut na postupe.
Nevidim tu velku sancu, lebo ked to uz banka postupila na exekuciu, neviem, ci budu ochotni, ale kazdopadne skusit to je potrebne / zistiti ci info postupili aj do registra dlznikov - to vam obmedzi pristup k pozickam, spotrebitelskym uverom a pod- v druhom poradi, je to potrebne vyriesit/.
Ked tento krok na nejakej konkretnej dohode bude neuspesny, tak ihned vyhladat konkretny exekutorsky urad, vysvetlit situaciu a dohodnut s exekutorom mesacne splatky /pokial neviete zaplatit dlznu sumu jednorazovo/, aby nezacal exekutor konat a nezablokoval vam vsetky ucty v bankach, zriadil zalozne pravo na nehnutelnost a v neposlednom a dolezitom ohlade- vyucotval si potom za toto vsetko poriadne vysoku odmenu, ktoru si zuctuje najprv, a az potom pojdu uhrady na splatku dlzoby.
Z toho dovodu, aby ukonov exekutora bolo co najmenej, je najvhodnejsie zaplatit pohladavku jednorazovo / pokial si mate od koho pozicat/ .
Nasledne, hladat sposob, ako pohladavku vymoct od povinneho dlznika.
To je az v druhom rade, k tomu sa mozme vratit neskor.
Je to mozno nemoralne, ze rodina nechce za neho zaplatit, ale toh ocasu nemozte stracat cas. Potrebujete to doriesit smerom navonok a potom sa jednat s rodinou.
SAMOZREJME - vsetky doklady o uhradach, o jednani- zapisnice, alebo ich kopie odkladat !
Drzim prsty!


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama