reklama

Vecné bremeno - otec

Pridal/a helena.hroncova dňa 04. 07. 2012 - 12:49

reklama

Dobrý deň, otec mi pred rokmi daroval byt s tým že ho dochovám. V zmluve vystupoval ako vecné bremeno (vdovec).
Otec sa však neskôr oženil a odsťahoval z bytu k terajšej manželke. Naďalej trvá na tom, že má nárok na môj byt. Je to pravda?

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Št, 05. 07. 2012 - 14:25

Dobrý deň,
Vecné bremená obmedzujú vlastníka nehnuteľnej veci v prospech niekoho iného tak, že je povinný niečo trpieť, niečoho sa zdržať alebo niečo konať. Práva zodpovedajúce vecným bremenám sú spojené buď s vlastníctvom určitej nehnuteľnosti, alebo patria určitej osobe. Vo Vašom prípade ide predpokladám o vecné bremeno doživotného užívania nehnuteľnosti. Ak právo zodpovedajúce vecnému bremenu patrí určitej osobe, vecné bremeno zanikne najneskôr jej smrťou alebo zánikom.
Právo vecného bremena sa môže aj premlčať, ak sa nevykonáva zákonom stanovenú lehotu. Podľa § 109 Občianskeho zákonníka platí, že právo zodpovedajúce vecnému bremenu sa premlčí, ak sa desať rokov nevykonávalo.
Je potrebné upozorniť na to, že prechodnou nemožnosťou výkonu práva vecné bremeno nezaniká.
Vecné bremeno však neznamená, že oprávnený z vecného bremena má právo vlastniť nehnuteľnosť. Jeho právo je len v užívaní nehnuteľnosti. Právo vecného bremena doživotného užívania nehnuteľnosti nie je možné previesť na inú osobu.
Pokiaľ vecné bremeno trvá, Váš otec má právo užívať tento byt. Toto právo však patrí iba jemu a nie je ho možné rozširovať na iné osoby bez Vášho súhlasu.

JUDr. Milan Ficek, Bratislava, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama