Dobrý večer,obraciam sa na Vás,pán advokát,pretože som zúfalá...Môj priateľ,ktorý je na výsluhovom dôchodku ako vojak z povolania,sa zamestnal ako robotník u Povodia Hrona v Leviciach,hoci má tituly Ing.a Mgr. Toto nie je podstatné. Ide vlastne o to,že z vojska ho prepustili neprávom a vyhral aj súd. Keďže si nevedel 2 roky nájsť zamestnanie kvôli svojim titulom,keďže 2 vysoké školy sú na Slovensku,alebo aspoň v LV,handicap,zadĺžil sa a v súčasnosti má 3 exekúcie,z toho 2 sú tie vyhraté na súde.Z tohoto aktuálneho zamestnania ho dnes prepustili s tým,že mu prišli na plat exekúcie a firma s tým nechce mať nič spoločné. Podotýkam,že priateľ je po 3-mesačnej skúšobnej lehote s ročnou pracovnou zmluvou.Má zamestnávateľ na toto právo??? Veľmi pekne Vám ďakujem,už niekoľkokrát som sa na Vás obrátila a vždy som bola spokojná s Vašou odpoveďou,ktorá mi pomohla v danej situácii. S pozdravom Vaša členka Anna.
Výpoveď???
reklama
reklama
reklama
Recepty
Sezónne recepty
reklama
Návody a nápady na tvorenie
reklama
Dobrý deň,
v zmysle § 59 Zákonníka práce pracovný pomer dohodnutý na určitú dobu sa skončí uplynutím dohodnutej doby, t.j pracovný pomer Vášho priateľa mal skončiť uplynutím jedného roka odo dňa uzavretia pracovnej zmluvy. Pred touto lehotou možno pracovný pomer ukončiť spôsobmi upravenými tiež v Zákonníku práce (§ 59 ods. 1) a to:
1) dohodou (priateľ a zamestnávateľ podpíšu dohodu o skončení pracovného pomeru, ak ju už priateľ podpísal, je to nezvratné, jeho pracovný pomer už skončil);
2) výpoveďou podľa § 61 ods. 2 Zákonníka práce, t.j. zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v Zákonníku práce, pričom dôvod výpovede sa musí vo výpovedi presne uviesť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom (inak by bola výpoveď neplatná) a tiež platí, že dôvod výpovede nemožno dodatočne zameniť za iný dôvod. Dôvody, pre ktoré mohol dať zamestnávateľ Vášmu priateľovi výpoveď sú presne stanovené v § 63 Zákonníka práce, dôvod, že proti nemu začali exekučné konanie, nepatrí medzi dôvody, ktoré zákon akceptuje. Ak teda dali výpoveď priateľovi z tohto dôvodu alebo z iného zákonného dôvodu, ktorý však neobstojí pre jeho rozkol s realitou, takáto výpoveď je podľa zákona neplatná a pracovný pomer naďalej trvá. Toto však bude musieť Váš priateľ čo najskôr oznámiť (najlepšie písomne, doporučene) svojmu zamestnávateľovi a tiež aj to, že na pracovnom pomere trvá. Ak by mu zamestnávateľ neumožnil vrátiť sa do zamestnania a trval by na platnosti výpovede, Váš priateľ by musel (ak sa domnieva, že bol s ním neplatne skončený pracovný pomer) svoje nároky voči zamestnávateľovi uplatniť na súde do dvoch mesiacov od skončenia pracovného pomeru a to žalobou o určenie neplatnosti výpovede a určenia náhrady mzdy. Ešte pred podaním takejto žaloby by som Vášmu priateľovi odporučil, aby sa obrátil na Inšpektorát práce, ktorý by mu možno vedel dopomôcť k tomu, aby zamestnávateľ svoje rozhodnutie prepustiť ho zmenil.
3) pracovný pomer okrem vyššie menovaných možno ukončiť aj okamžitým skončením z dôvodov vymenovaných v § 68 Zákonníka práce - ak ani takýto dôvod neexistoval, tak isto sa možno domáhať na súde neplatnosti okamžitého skončenia pracovného pomeru (platí čo som uviedol v bode b) pri výpovedi).
Vášmu priateľovi dlžím palce, pekný víkend Vám želám
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária