Dobrý deň, od februára som bola prijatá do zamestnania ako záskok za dlhodobú Pn na dobu určitú, za jednu pani. Tá dala výpoveď koncom mája. Ja som inú zmluvu nedostala, aj keď mi tvrdili, že mám inú zmluvu vystavenú. Ostala som tehotná a na Pn-ke koncom júna. Teraz mi zaslali výpoveď....takže som robila načierno mesiac? Majú na to právo? Výpoveď som nepodpísala....čo mám robiť?
Komentáre
Ja som inú zmluvu nedostala, aj keď mi tvrdili, že mám inú zmluvu vystavenú.
Aj keby tá zmluva existovala (o čom pochybujem), bola by neplatná, lebo ty si ju ani nevidela a hlavne si ju nepodpísala. Zmluva je platná len a výlučne vtedy, ak ju podpíšu obe strany (v tomto prípade zamestnávateľ a zamestnanec).
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Teraz mi zaslali výpoveď....takže som robila načierno mesiac? Majú na to právo? Výpoveď som nepodpísala
*****
Zamestnávateľ má právo dať výpoveď aj tehotnej žene, ak je ešte v skúšobnej dobe, alebo ak riadne a písomne neoznámila tehotenstvo zamestnávateľovi. .
Ak žena uzavrela pracovnú zmluvu na dobu určitú, pracovný pomer končí dňom, aký bol dohodnutý v zmluve, bez ohľadu na to, či je alebo nie je tehotná.
*****
Za predpokladu, že tvoja pôvodná (a vlastne jediná) pracovná zmluva mala trvanie dlhšie ako do 1.7.2012, tak úplne prvé, čo si potrebuješ ujasniť, je to, či sa jedná o výpoveď zo strany zamestnávateľa, alebo výpoveď dohodou.
Zvykne sa totiž hovoriť: "Dostal/a som výpoveď", ale je veľký rozdiel medzi ukončením pracovného pomeru výpoveďou a ukončením pracovného pomeru dohodou. Ľudia to však veľmi často nerozlišujú a tak neraz u/robia fatálnu chybu.
Ukončenie pracovného pomeru dohodou je, ako už názov hovorí, na dohode medzi zamestnávateľom a zamestnancom. V takom prípade nemusí byť uvedený dôvod výpovede (ale môže, ak to zamestnanec požaduje, alebo ak k dohode prišlo z organizačných dôvodov). V tomto prípade však zamestnanec s ukončením pracovného pomeru nemusí súhlasiť.
Ukončenie pracovného pomeru výpoveďou je jednostranný akt zo strany zamestnávateľa, teda súhlas zamestnanca nie je potrebný. Ale v tomto prípade musí byť uvedený dôvod, a to nie hocijaký, ale jeden z tých, ktoré sú uvedené v Zákonníku práce.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
http://www.porada.sk/t56527-zakonnik-prace-od-01-01-2012-a.html
§ 60 Dohoda o skončení pracovného pomeru
(1) Ak sa zamestnávateľ a zamestnanec dohodnú na skončení pracovného pomeru, pracovný pomer sa skončí dohodnutým dňom.
(2) Dohodu o skončení pracovného pomeru zamestnávateľ a zamestnanec uzatvárajú písomne. V dohode musia byť uvedené dôvody skončenia pracovného pomeru, ak to zamestnanec požaduje alebo ak sa pracovný pomer skončil dohodou z dôvodov organizačných zmien.
(3) Jedno vyhotovenie dohody o skončení pracovného pomeru vydá zamestnávateľ zamestnancovi.
*****
§ 61 Výpoveď
(1) Výpoveďou môže skončiť pracovný pomer zamestnávateľ aj zamestnanec. Výpoveď musí byť písomná a doručená, inak je neplatná.
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov ustanovených v tomto zákone. Dôvod výpovede sa musí vo výpovedi skutkovo vymedziť tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, inak je výpoveď neplatná. Dôvod výpovede nemožno dodatočne meniť.
(3) Ak zamestnávateľ dal zamestnancovi výpoveď podľa § 63 ods. 1 písm. b), nesmie počas dvoch mesiacov znovu utvoriť zrušené pracovné miesto a prijať po skončení pracovného pomeru na toto pracovné miesto iného zamestnanca.
(4) Výpoveď, ktorá bola doručená druhému účastníkovi, možno odvolať len s jeho súhlasom. Odvolanie výpovede, ako aj súhlas s jej odvolaním treba urobiť písomne.
*****
§ 63 Výpoveď daná zamestnávateľom
(1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak
a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
d) zamestnanec
1. nespĺňa predpoklady ustanovené právnymi predpismi na výkon dohodnutej práce,
2. prestal spĺňať požiadavky podľa § 42 ods. 2,
3. nespĺňa bez zavinenia zamestnávateľa požiadavky na riadny výkon dohodnutej práce určené osobitným predpisom alebo zamestnávateľom vo vnútornom predpise alebo
4. neuspokojivo plní pracovné úlohy a zamestnávateľ ho v posledných dvoch mesiacoch písomne vyzval na odstránenie nedostatkov a zamestnanec ich v primeranom čase neodstránil,
e) sú u zamestnanca dôvody, pre ktoré by s ním zamestnávateľ mohol okamžite skončiť pracovný pomer, alebo pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny; pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny možno dať zamestnancovi výpoveď, ak bol v posledných šiestich mesiacoch v súvislosti s porušením pracovnej disciplíny písomne upozornený na možnosť výpovede.
(2) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď, ak nejde o výpoveď pre neuspokojivé plnenie pracovných úloh, pre menej závažné porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, iba vtedy, ak
a) zamestnávateľ nemá zamestnanca ďalej zamestnávať, a to ani na kratší pracovný čas v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce,
b) zamestnanec nie je ochotný prejsť na inú pre neho vhodnú prácu, ktorú mu zamestnávateľ ponúkol v mieste, ktoré bolo dohodnuté ako miesto výkonu práce alebo sa podrobiť predchádzajúcej príprave na túto inú prácu.
(3) V kolektívnej zmluve možno dohodnúť podmienky realizácie povinnosti zamestnávateľa podľa odseku 2 alebo vylúčenie plnenia tejto povinnosti.
(4) Pre porušenie pracovnej disciplíny alebo z dôvodu, pre ktorý možno okamžite skončiť pracovný pomer, môže dať zamestnávateľ zamestnancovi výpoveď iba v lehote dvoch mesiacov odo dňa, keď sa o dôvode výpovede dozvedel, a pre porušenie pracovnej disciplíny v cudzine aj do dvoch mesiacov po jeho návrate z cudziny, najneskôr vždy do jedného roka odo dňa, keď dôvod výpovede vznikol.
(5) Ak sa v priebehu lehoty dvoch mesiacov uvedenej v odseku 4 konanie zamestnanca, v ktorom možno vidieť porušenie pracovnej disciplíny, stane predmetom konania iného orgánu, možno dať výpoveď ešte do dvoch mesiacov odo dňa, keď sa zamestnávateľ dozvedel o výsledku tohto konania.
(6) Ak zamestnávateľ chce dať zamestnancovi výpoveď pre porušenie pracovnej disciplíny, je povinný oboznámiť zamestnanca s dôvodom výpovede a umožniť mu vyjadriť sa k nemu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
čo mám robiť?
Ak chceš presne vedieť, čo sa prípadne dá ešte podniknúť, hlavne sem doplň:
1. do akého dátumu bola uzavretá pôvodná pracovná zmluva
2. čo presne je napísané vo výpovedi
3. kedy a či vôbec si zamestnávateľovi písomne oznámila, že si tehotná
4. od kedy do kedy si bola PN a či si toto zamestnávateľovi oznámila
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Toto nie je otazka pre pravnika?
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Jasne, poďme sa zase doťahovať o kýbliček, už sme to nejakých šesť týždňov nepreberali...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
§ 71
Skončenie pracovného pomeru dohodnutého na určitú dobu
(1) Pracovný pomer uzatvorený na určitú dobu sa skončí uplynutím tejto doby.
(2) Ak zamestnanec pokračuje po uplynutí dohodnutej doby s vedomím zamestnávateľa ďalej vo výkone práce, platí, že sa tento pracovný pomer zmenil na pracovný pomer uzatvorený na neurčitý čas, ak sa zamestnávateľ nedohodne so zamestnancom inak.
(3) Pred uplynutím dohodnutej doby sa môže skončiť pracovný pomer podľa odseku 1 aj inými spôsobmi uvedenými v § 59.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Áno, toto by bolo relevantné, ak by Paegaska mala pôvodnú pracovnú zmluvu uzavretú na dobu kratšiu ako do 31.5.2012 (alebo do toho dátumu), a ona v práci pokračovala aj v júni (s vedomím zamestnávateľa, pochopiteľne). Ale aj v takom prípade treba uzavrieť a podpísať novú pracovnú zmluvu.
Kedže Paegaska nenapísala žiadne presné údaje, môžeme len hádať, kde je pes zakopaný.
Rovnako z jej ne/údajov nebude vedieť nič presne napísať ani pán Bános.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň, tak to upresním.... do práce som nastúpila od 15.2.2012. V zmluve bolo napísané, že je to na dobu určitú, no dátum tam žiadny nebol...presne napísané: zamestnanec je prijatý na dobu určitú, na zástup dlhodobej PN-ky za pani XY. Ak sa nedohodne inak. Skúšobná doba bola 3 mesiace.
Nič iné tam nebolo!
Dotyčná pani podala výpoveď 28.5.2012 s okamžitou platnosťou a 1.6.2012 nastúpila na dôchodok. Ja som na túto zmluvu pokračovala do 28.6.2012 (čo som si samozrejme myslela, že už mám druhú riadnu zmluvu). Týmto dňom 28.6.2012 som dala nadriadenému PN-ku a oznámila som, že som tehotná a ďalej odmietam pracovať kvôli rizikovému tehotenstvu a robila som v nočnom bare, takže to neprichádzalo do úvahy. Bohužiaľ som to nepodala písomne...len na tej Pn-ke bolo možno napísané, že som na rizikovom. Výpoveď mi dávajú k 7.7.2012 a príde mi zajtra. No na firme mi ju pani rýchlo prečítala a chcela samozrejme, aby som ju hneď podpísala, čo som neurobila. Myslím, že hovorila niečo také, že zanikol dôvod zastupovania dotyčnej pani XY, tak mi dávajú výpoveď (asi dohodou)...
Ďakujem všetkým,ktorí sa mi snažia pomôcť a poradiť :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Tak po rade - pôvodná zmluva boa v poriadku až do dňa, kedy dala pani, ktorú si zastupovala, výpoveď. Kedže si v práci pokračovala s vedomím zamestnávateľa, zmenila sa tvoja pôvodná zmluva na dobu určitú na trvalý pracovný pomer, čo však nemáš písomne, takže ako keby nič.
Urobila si chybu, že si netrvala na riadnom spísaní novej pracovnej zmluvy, s tým už asi nič neurobíš.
Ďalšia chyba bola, že si neoznámila písomne tehotenstvo. Myslím si, že práve preto sa ti snažia dať výpoveď. Keby si oznámenie urobila písomne, nemôžu sa ťa len tak zbaviť.
Výpoveď s dôvodom, ktorý si napísala, nie je platná, ak sa jedná o riadnu výpoveď (teda nie dohodou). Bola by v poriadku len v prípade, že by bola stále v platnosti pôvodná zmluva o zastupovaní, a pani sa vrátila do práce. Čo sa nestalo.
Ty už si v postavení pracovníka s trvalou pracovnou zmluvou (ktorú nemáš), takže dôvody, ktoré uvádzajú vo výpovedi, nie sú v súlade so Zákonníkom práce.
Ak by sa jednalo o výpoveď dohodou, nie si povinná s výpoveďou súhlasiť. Taká výpoveď sa stáva platnou až tvojim podpisom.
Počuj, toto je iný guláš, zájdi si radšej so všetkými papiermi, ktoré máš k dispozícii, na Išpektorát práce (sídlia v každom krajskom meste), majú tam bezplatné poradenstvo v oblasti pracovno-právnych otázok. Záleží na každom detaile, všetky tie papiere treba poriadne prečítať a až potom robiť nejaké závery.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ešte dodám...
Keď som nastupovala, tak mi povedali, že keď dotyčná pani, za ktorú zaskakujem, ukončí PN-ku, alebo dá výpoveď, automaticky mi zaniká zmluva a hneď mi vystavia novú riadnu zmluvu. Neviem, či má už na pôvodnú zmluvu zmysel nosiť nejaké potvrdenie od doktora, že som tehotná...pretože podľa mňa je tá zmluva neplatná mesiac....Bola som naivná a verila som, že mi novú zmluvu nadriadený vystavil a prinesie na podpis....no a teraz je už neskoro :( Najhoršie je, že som týmto prišla o materskú z práce a dostanem len minimum....A ešte som zabudla dodať, že som nevyčerpala dovolenku, ktorú mám 16,5 dňa....neviem, či mi ju preplatia, alebo aj na to sa vyprdnú....
Rozmýšľam, že to dám prešetriť na inšpektorát práce....ak to má zmysel...neviem....
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Má to veľký zmysel a na Inšpektorát práce rozhodne choď.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zamestnávateľ je síce povinný v zmysle ustanovenia § 54 Zákonníka práce zmenu pracovnej zmluvy vyhotoviť písomne, v prípade, ak si uvedenú povinnosť nesplní,
neznamená to neplatnosť zmeny pracovného pomeru z doby určitej na čas neurčitý,
zamestnávateľ tým, že neupraví pracovnú zmluvu, porušuje pracovnoprávne predpisy a môže byť prípadne sankcionovaný v rámci kontroly príslušného inšpektorátu práce.
Zamestnávateľ so zamestnancom neuzatvára novú pracov-
nú zmluvu, ale zmluvné strany uzatvoria dodatok k pracovnej zmluve .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Zamestnávateľ so zamestnancom neuzatvára novú pracovnú zmluvu, ale zmluvné strany uzatvoria dodatok k pracovnej zmluve.
Ani nová pracovná zmluva ani dodatok k pracovnej zmluve uzavreté neboli.
Inak, bola som pred časom v takmer identickej situácii ako Paegaska - mala som uzavretú zmluvu na dobu určitú. Kedže zamestnávateľ bol s mojou prácou spokojný, nejaký týždeň-dva pred ukončením zmluvy sme sa dohodli na trvalom pracovnom pomere a spísali sme novú pracovnú zmluvu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
D.A.K.U.J.E.M. Citanie som zvladla este na prvom stupni.
A teda z napisaneho bolo zrejme, ze dodatok, ani zmluva neboli vyhotovene....Niekedy je tiez umenim, vybrat si z vety to, co je dolezite.
A ozaj Geo Ty si pravnicka?
Mna si sa pytala podobne, este nie tak davno, ked som sa do obdobnej diskusie zapojila. Lebo vraj - odpovede do pravnickej temy, alebo temy tomu podobnej moze davat len zazmluvneny pravnik , v ramci projektu PB, lebo tu vystupuje pod celym menom a ma tu aj fotku, ...
Vidim, ze kedze tu chodievam uz len velmi sporadicky, vela som toho zmeskala-
Jasne, poďme sa zase doťahovať o kýbliček, už sme to nejakých šesť týždňov nepreberali.
Ale podstata ostala ta ista. Niektori si tu prisudzuju prava nad - ludi, bez ohladu na povodny zamer, pomoct co najskor a najlepsie tomu, kto to prave potebuje.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Happy, prosím ťa, na toto je naozaj miesto v Ringu. Tu to s tebou (ani s nikým iným) nemienim preberať, téma je o inom.
Ak chceš, smelo si založ vlastný príspevok, ja tam pokojne skopírujem celú našu mailovú komunikáciu (ak s tým súhlasíš), a potom si to možno konečne prečítaš poriadne a zistíš, že som ti nenapísala nič v zmysle, že do právnej poradne môže písať len a výlučne právnik. Ak by to tak bolo, nebola by tu možnosť diskusie.
V tomto príspevku na túto tému howg.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem baby, veľmi ste mi pomohli. Pracovnú zmluvu má už právnik a uvidíme, čo ďalej. Na inšpektorát práce to určite dám....takto so mnou dávno nikto nevypiekol. A happy60, žiadny dodatok k zmluve nebol, mám len pôvodnú zmluvu....Len neviem teraz, čo s toho budem mať ja...na čo mám nárok a na čo nie...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Paegaska, ešte s tebou nikto nevypiekol, ešte to len skúša. Aj keď ti napísali výpoveď, stále to nemusí znamenať skončenie pracovného pomeru. Choď si za tým, nevzdávaj to.
Držím palce
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem, už som volala všetkým kompetentným a v skratke, som naďalej zamestnaná na dobu neurčitú, zajtra tam nesiem oznámenie oficiálne, že som tehotná, nevyčerpanú dovolenku si nechám preplatiť a dávam to na inšpektorát práce, nech sa zapotia v práci :) Idem sa súdiť, ak budú tvrdohlaví.....takže sa nevzdávam. Teraz viem, že som v práve....
Ďakujem za pomoc všetkým!!!!
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý večer,
ak dovolíte, tak to trochu zhrniem. Pokiaľ ste mali uzavretú pracovnú zmluvu na dobu určitú (kým sa nevráti pani XY) a rozväzovacia podmienka, na ktorú bolo viazané skončenie Vášho pracovného pomeru nenastala a evidentne už ani nenastane (nástup pani XY do práce), sa zmenil Váš pracovný pomer na nepodmienený teda na pracovný pomer na neurčitý čas. Je ozaj škoda, že ste zamestnávateľovi písomne neoznámili skutočnosť, že ste tehotná, nakoľko by ste požívali zvýšenú ochranu pred výpoveďou. Takto z právneho hľadiska ,,nie ste pre zamestnávateľa zatiaľ tehotná". Bez ohľadu na to, či pracujete na dobu určitú či na neurčitý čas, Vám môže dať zamestnávateľ výpoveď len z dôvodov uvedených v § 61 ods. 1 Zákonníka práce. Okrem toho Vám zamestnávateľ tiež nesmie dať výpoveď, pokiaľ ste boli uznaná za dočasne PN až do dňa, kým sa Vám PN neskončí. Pokiaľ Vám bola výpoveď doručená v čase PN, odporúčal by som Vám napísať zamestnávateľovi list, v ktorom uvediete, že výpoveď považujete za neplatnú z dôvodu, že Vám bola daná v čase, keď ste boli v ochrannej dobe z dôvodu PN. V liste tiež zamestnávateľa požiadajte, aby výpoveď stiahol, inak sa budete jej neplatnosti domáhať na súde, čo môže byť spojené s nemalými finančnými nákladmi na jeho strane ako sú trovy konania či náhrada mzdy za čas, kedy Vám neposkytoval prácu. V prípade, že s tým zamestnávateľ nebude súhlasiť a neumožní Vám ďalej vykonávať prácu v zmysle pracovnej zmluvy, opäť ho písomne požiadajte o prideľovanie práce a podajte na súd návrh na určenie neplatnosti výpovede. Obe písomnosti je potrebné preukázateľne doručiť zamestnávateľovi napr. odovzdaním písomnosti na pracovisku za prítomnosti svedka alebo ich zašlite doporučene poštou s tým, aby sa Vám vrátila návratka o doručení.
Držím Vám palce a prajem pekný zvyšok večera
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Paegaska, dokedy mala trvanie tá zmluva na dobu určitú?