reklama

Výživné

Pridal/a Frontera dňa 03. 07. 2012 - 16:22

reklama

Dobrý den.Mam 19 ročneho syna ktorý už 4 mesiace žije s otcom v spoločnej domácnosti s manželkou sme rozvedený 5 rokov,výživné na syna platím ja. Ex manželka sa o syna nestarala dokonca ho na 10 mesiacov aj opustila a odišla do zahraničia s novým priatelom kde samozrejme nepracovala a neprispievala synovy ničím.Takže som sa musel o syna starať ja ,bol prave pred maturitou.To znamená všetky výdaje okrem výživneho boli na mne aj momentálne sú.Ex manželka po návrate zo zahraničia ked ju opustil priatel sa ani nezamestnala ,dodnes nepracuje.Syn teraz ukončil SŠ ,je prihlásený na urade prace.Chcem vediet či môže syn so spätnou platnosťou žiadať od matky výživné za obdobie ked bola mimo krajiny až dodnes.Výživne bolo určené súdom mne ako otcovi,ktoré samozrejme vždy a načas platím. Matka bola mimo od 1.3.2011 do 12.2011 po návrate sa nadalej o syna nestarala preto odišiel bývať ku mne(otcovi).V mesiaci máj ukončila synove životné poistenie a finančné prostriedky použila na vlastnú potrebu.Celu dobu som poistenie platil ja ,aj po rozvode až do ukončenia.Preto by som chcel vedieť či sa s tým dá niečo urobiť.
Dakujem

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Ut, 03. 07. 2012 - 19:11

Dobrý deň,
od okamihu, keď Vaše dieťa nadobudlo plnoletosť, výživné sa už neposiela druhému rodičovi, ktorému bolo dieťa zverené, ale priamo dieťaťu. Nie je pritom potrebné podávať osobitný návrh na zmenu rozhodnutia. Pokiaľ sa o syna staráte, nemusíte mu osobitne ešte aj platiť výživné. Pokiaľ syn nie je schopný sám sa živiť, napríklad ak ešte študuje, má právo požadovať od rodiča s ktorým nežije (matky) výživné. Pokiaľ výživné matka nebude poskytovať dobrovoľne, môže sa obrátiť na súd, ktorý určí výšku výživného. Príslušný je súd v mieste bydliska povinného rodiča (vo Vašom prípade bydliska matky).
Pokiaľ finančné prostriedky, ktoré patrili synovi, použila na svoje potreby, jej konanie môže napĺňať skutkovú podstatu trestného činu. Finančné prostriedky neboli jej, preto syn môže od nej požadovať, aby mu tieto peniaze vrátila. Musí si však dať pozor na premlčaciu lehotu, aby sa jeho nárok požadovať vrátenie prostriedkov nepremlčal.
Pokiaľ ide o Vašu otázku ohľadom žiadania výživného spätne za obdobie roku 2011, toto nie je možné. Plnoletému dieťaťu nemôže súd priznať výživné spätne. Podľa § 77 je to možné iba pre maloleté dieťa a to za splnenia tam uvedených podmienok (podľa tohto ustanovenia, platí, že výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa). Nakoľko syn je plnoletý, takéto právo nemá. Odporúčam Vám, aby požiadal matku o platenie výživného a zároveň od nej požadoval (prípadne vysúdil) peniaze, ktoré mu patrili a ktoré spotrebovala bez jeho súhlasu.

JUDr. Milan Ficek, Bratislava, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama