reklama

Zrušenie výživného

Pridal/a mama janka dňa 19. 06. 2012 - 12:45

reklama

Dobrý deň. Chcem vás poprosiť o radu.
Manžel platí výživné na deti, ktoré chce zrušiť. Sú plnoleté. Nemajú s nim žiaden kontakt, nemáme od nich žiadne informácie. Vieme len to, čo sme sa dopočuli, že žijú v zahraničí, pravdepodobne študujú a aj pracujú. Ako bude súd postupovať v prípade, že oni s manželom nekomunikujú? Je možné, že uvedú, že len študujú a nie, že aj pracujú. Môže slovenský súd, respektíve my zistiť, že majú príjem aj v zahraničí?
A ako postupovať pri zrušení, treba zaslať žiadosť za každé dieťa osobitne alebo stačí jedna za všetky?
Ďakujem

Komentáre

advokát BÁNOS, Ut, 19. 06. 2012 - 19:38

Dobrý deň,

Vášmu manželovi by som odporučil, aby si podal na súde návrh na zrušenie vyživovacej povinnosti, v ktorom svoj návrh odôvodní tým, že jeho vyživovacia povinnosť voči jeho deťom už zanikla, nakoľko deti sú plnoleté a sú schopné samé sa živiť. V návrhu musí uviesť všetko, čo o svojich deťoch vie, kde študujú a kde pracujú resp. aspoň toľko, že z počutia od známych sa dozvedel, že deti v zahraničí pracujú a na seba zarábajú. Bude potom záležať od konania a od dôkazov, či sa ich práca preukáže, vedel by som si predstaviť to, že deti samé od seba navrhnú súdu (vo svojom vyjadrení k návrhu), že pracujú a na výživnom netrvajú. Takto by sa mohli vyjadriť najmä z dôvodu, že vzťah k otcovi nemajú a možno sa im na Slovensko kvôli súdu nebude chcieť chodiť. Súd si ich príjem bude zisťovať najprv dopytovaním od detí a možno neskôr aj od zamestnávateľov resp. daňových úradov. Mohla by však nastať aj situácia, že by sa preukázalo, že deti nezarobia na seba, že len si privyrábajú k štúdiu a peniaze od otca na svoju výživu potrebujú. Vtedy by mal súd návrh otca na zrušenie vyživovacej povinnosti voči plnoletému dieťaťu zamietnuť. Jaj, a aby som nezabudol, nakoľko ide o plnoleté deti, bude treba podať dva návrhy, na každé jedno dieťa zvlášť.

Pekný večer Vám prajem Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát

mama janka, St, 20. 06. 2012 - 10:18

Ďakujem veľmi pekne za odpoveď. Ešte by som sa chcela opýtať, je nejaký rozdiel medzi denným a diaľkovým, príp. večerným štúdiom? Myslím, že som niekde čítala, že výživné sa musí platiť len pri dennom, ale nie som si istá.
A k tomu zahraničiu. Je možné, aby slovenský súd vyzval slovenské veľvyslanectvo v danom štáte, aby vyžiadali informácie z tamojšieho daňového úradu? K tomuto sa neviem dopátrať.
Ďakujem

advokát BÁNOS, Pi, 22. 06. 2012 - 09:24

Dobrý deň,

možné to je, najmä ak by svoje daňové priznania nepredložili oni a Váš manžel by takýto dôkaz navrhol súdu za účelom preukázania, že jeho deti sú schopné sami živiť. Rozdiel medzi diaľkovým a denným štúdiom je, pri diaľkovom deti môžu pracovať resp. je veľká pravdepodobnosť, že pracujú, ale ako som už spomínal vyššie, základom pre zrušenie výživného bude, či sú deti schopné alebo neschopné samé sa živiť.

Ja by som Vám odporučil ísť do toho, konanie je bez súdneho poplatku, Vášho manžela to okrem strateného času a možno aj nervov nemusí stáť nič a preto nemá čo stratiť Slnko

Pekný deň prajem Slnko

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama