reklama

Problémový syn

kanuchova , 17. 11. 2012 - 21:37

reklama

Ahojte.Som tu prvý krát a musím sa pripojiť do tejto temy puberta aj ja.Mám 15 roč.syna s ktorým si už neviem rady.Nechcem aby skončil ako dáky kriminálnik a zlodej, ale to čo v poslednom čase vystrája, presahuje všetky medze.Najprv sa dal dokopy so zlou partiou,začal chodiť neskoro domov,bol arogantný.Z domu mi začali miznúť cenné veci a ako by toho bolo málo, naposledy to bol aj mobil, ktorý ukradol z elektrodomu.O klamaní už ani nehovorím.Klame akoby sa nič nedialo.V škole má nábeh na vyhadzov.Bol aj v Hrani,mesiac bol v pohode a potom to začalo znova.Riešiť to začala už aj socialka,dalí mu školenie ako sa má chovať a kde môže skončiť.Sľúbil im že sa zmení,no na druhú deň mi volala jeho triedna že je vulgárny nech dačo s ním robím.Som už zúfalá z tejto situácie,idem na socialku zase, nech ho dajú do diagnostického-alebo reedukačného centra,pretože takto to už nechať nemôžem, ak nechcem aby skončil v base.Viete mi niekto poradiť kde s ním?


reklama


reklama

akalenkak67, So, 17. 11. 2012 - 21:46

Objímam Objímam Objímam Neboj sa.Sociálka určite poradí.Ja som dávnejšie riešila problém vtedy 15 ročnej dcéry.Tiež bola aj v Hrani.Doteraz úzko spolupracujem so sociálkou,kde chodí na sedenia.Síce nekradla,ale bolo ťažké ju vpratať do kože.To,že nechcem povoliť a musí chodiť po vyučovaní k sociálnej psychologičke mi neraz vykričí aj teraz.Ustúpiť musí dieťa.
Držím palce,nech nájdete to najlepšie riešenie problémov.

eva m, So, 17. 11. 2012 - 21:48

kanuchova,
na socialke ti kuratorka poradi, kde je zariadenie vhodne pre tvojho syna. Podla bydliska, veku a dosiahnuteho vzdelania.
Mas moznost umiestnit syna na vlastnu ziadost, alebo kuratorka poda navrh na sud, ktory vyda rozhodnutie o umiestneni.
Eva Slnko

kanuchova, So, 17. 11. 2012 - 22:00

Na socialku idem zase v pondelok ,tak verím že niečo vybavím.No samé pracovníčky mi hovorili ,že je málo takýchto zariadení a počet detí s takýmito problémami je čím ďalej tým viacej.

anjeli, So, 17. 11. 2012 - 21:55

Ťažko radiť, aj keď aj ja mám syna v podobnom veku /16/, nie som odborníkom na problémy s pubertiakmi, ale...problémy, ktoré opisuješ určite nevznikli zo dňa na deň, tak neviem ako si sa snažila riešiť ich doteraz. Takisto čítam len o riešeniach, ktoré urobila sociálka, ale netuším, aké kroky si podnikla Ty, aby si mala lepšie vzťahy so synom. Takže naozaj ťažko sa vyjadriť, čo robiť, ked už je zle.
Z mojej skúsenosti /a s pomocou naničmamy/ jedno som sa za "pochodu" naučila ja: puberta je o dôvere, pokiaľ synovi dôverujem a rozprávam sa o všetkom bez toho, aby som ho hneď odsudzovala, tak nemá dôvod mi klamať. Ak má dostatok koníčkov, nemá čas na "zlú" partiu, ak má základy o tom čo je správne a čo nie, nezíde ľahko na zlé chodníčky.
Stálo ma to nemalé úsilie toto všetko sa naučiť a nedávať svojej povahe priestor, ale pomaličky to ide. Nie je to dokonalé, ale musím zaklopať na drevo, ide to stále lepšie... snažím sa komunikovať so starším ako pomaly skoro s dospelým, od začiatku vie, že za všetko ponesie následky v prvom rade on sám, ja mu už môžem podať len pomocnú ruku, aby to vedel zvládnuť.
Ale držím palčeky, aby ste to zvládli obidvaja...

kanuchova, So, 17. 11. 2012 - 22:19

Určite som nebola a ani nie som k tomu ľahostajná od začiatku.Snažila som sa s ním aj sa stále snažím rozprávať nie len ako mama ,ale ako aj kamarátka.Dosť sa mi aj zdôverí s určitými vecami, čomu som rada.Športu neinklinuje tak sa ho snažím zamestnať čo najviac doma,aby nemal čas na kamarátov a bol čo najviac pri mne.Aj ho postískam,pochválim,poviem že ho veľmi lúbim a že je pre mna všetko a chcem iba, aby z neho vyrástol slušný človek.Som už dlhší čas v kontakte so psychologom,psychiatrom.Neraz sme si s ním sadli za jeden stôl a vysvetlovali,že tak sa veci robiť nesmú, nie je to správne.Vypočuje si nás,povie že sa zmení a na druhý deň zase niečo vyvedie.

denisamaderova, Ne, 18. 11. 2012 - 11:41

Dobrý deň pani Kanuchová.
Nedá sa mi nezareagovať na Váš príspevok.
Niekedy sa vo výchove možeme snažiť koľko chceme, no napriek tomu sa može cesta dieťaťa vyvíjať tým smerom, ktorým si to želáme najmenej.
Dosť píšete o svojom vzťahu a prístupe k synovi, ktorý sa zdá byť dobrý a doverný. Nepíšete však o vzťahu Vášho syna k jeho otcovi. A niekedy naozaj žena nemá páky na mužskú rolu, ktorej absencia vo výchove može byť častou príčinou problémového správania sa u chlapcov v puberte.
Preto by som apelovala zlepšiť vsťah otca Vášho syna ku nemu. Ak je prítomný vo výchove, aby prebral viac starostlivosť o neho a začal ho viac videť ako svojho syna, akceptovať ho a byť mu oporou.
Ak chýba, je to ťažšie. Vtedy pomože dlhodobejšia terapia pre Vášho syna s mužom terapeutom.
Zo začiatku by to mohla byť aj žena, pretože potrebuje mať k terapeutke bezpečný a doverný vzťah.
No každopádne by mal o problémoch svojho syna vedieť otec a mal by vedieť aj to, že ho teraz Váš syn a jehod dobrý vzťah ku nemu potrebuje najviac.
Čo sa týka diagnosťáku, tak niekedy je to bohužiaľ nevyhnutné riešenie.
Deti tam majú možnosť prostredníctvom terapií a režimu nájsť jednak rodičovské vzory v terapeutoch, no tak isto uvedomiť si svoje hranice a to, kedy ich už prekračujú.
Vzhľadom k tomu, že sa tam stretávajú s "problémovýmiů deťmi, može ich to posilniť, no aj pokaziť.
Ale každopádne je to pre nich ponaučenie a stretávam sa s mladými ľuďmi, ktorí našli zmysel vo svojom živote a aj hranice vo svojom správaní po diagnostickom ústave a sú z nich zodpovední a nie problémoví mladí ľudia.
Takže sa nebojte!
Hraň je dobré zariadenie.
V Bartislave máme LVS na Hrdličkovej ul. a na Slovinskej ul Diagnostické centrum pre deti.
Od 15 rokov je v Záhorskej Bystrici.
Odporúčala by som Vám zariadenia pre deti, obe sú dobré a pracujú tam milí ľudia, pokiaľ je Váš syn ešte na ZŠ.

Želám Vám veľa trpezlivosti a veľa síl a hlavne správnych ľudí okolo Vášho syna.

S pozdravom,
Denisa Maderová
psychologička
poradňa Sunrise

kanuchova, Ne, 18. 11. 2012 - 15:27

Viem ze je to tazke,pretoze som rozvedena a syna vychovavam sama.Mam sice priatela, ale ten sa velmi do toho montovat nechce,pretoze syn mu hned vykrici ,ze nie je jeho otec nech mu da pokoj.Priatel sa hned ozve ked vidi co syn robi,pokrici nanho,nic viac si vsak nedovoli.Syn sa zoberie a ide prec s tym, ze to nemoze vydrzat.S jeho otcom v poslednej dobe som dost casto v kontakte koli nemu. Tiez mu dohovara aby prestal robit hluposti.Syn uteka za nim hlavne ked daco potrebuje a vie ze u mna to nedostane.A tu je tiez problem zakopany.Ja zakazem a byvali povoli,pretoze syn vie ako nanho.Byvame v Košiciach a syn navstevuje 9 roc.

eva m, Ne, 18. 11. 2012 - 18:30

kanuchova,
jednotnost vo v&chove je jeden zo zakladov. To nema byt o tom, ze dieta vie, ako na rodica. Dieta nemoze behat od jedneho k druhemu a hladat moznosti, ako dosiahnut svoje.
Ak sa s byvalym manzelom nedokazete zhodnut ako partneri, je potrebne dohodnut sa ako rodicia. Obom vam predsa ide o to, aby bol z chlapca slusny clovek.
mrkni link
http://dckosice.webnode.sk/
Eva Slnko

kanuchova, Ne, 18. 11. 2012 - 19:31

Toto DC na Opatovskej uz neexistuje. Prestahovali sa na inu ulicu -Tesedikovu. Bola som uz aj tam ,no nechceli ho zobrat nakolko uz mal 15 rok. Rozpravala som aj s riaditelkou ta mi poradila,rc Bankov. Tam mi zase povedali, ze by ho tam neodporucali pretoze deti odtial odchádzaju este horsie ako ked prisli.Zacala som chodit k psychologovi ,no ten naposledy uz ho nechcel ani zobrat ked pocul co vyvadza.Ze zbytocne mu dava rady a rozumy ked si robi aj tak co chce.Musi sam prist nato co je spravne a co nie.S byvalým manzelom chceme aby vyrastol s neho slusny clovek a ani on uz nevie co s nim

eva m, Ne, 18. 11. 2012 - 20:30

pomylilo ma, ze maju funkcnu web stranku, tiez som mala info, ze je kosicke DC zrusene. Ak ti v RC Bankov povedali take nieco, ze odtial idu deti horsie ako prisli, to ma prekvapuje, ze si robia takuto negativnu reklamu...
na Slovensku su aj ine reedukacne centra pre chlapcov, sice trosku dalej od Kosic, ale v zaujme riesenia by som tu vzdialenost nebrala do uvahy. Pozri si na nete zariadenia a skus tam zavolat.
Eva Slnko

eva m, Ne, 18. 11. 2012 - 18:23

"Vzhľadom k tomu, že sa tam stretávajú s "problémovými" deťmi, može ich to posilniť, no aj pokaziť."
- chlapec, o ktorom sa tu bavime, je tiez "problemovy". Takze "pokazit" sa moze on od ostatnych deti, ale aj ostatne deti od neho. Takze z tohto pohladu by som to nebrala.
Pracujem v dievcenskom diagnostickom centre a viem, ze sa deti navzajom ovplyvnuju, ale nielen v zlom. Aj v dobrom.
Ten muzsky vzor - suhlas Áno . Zohrava u deti velku rolu.
Eva Slnko

ateanala, Ne, 18. 11. 2012 - 23:06

Pochopila som vyjadrenie psychlogičky tak, že v "diagnosťáku" existuje reálna možnosť, že sa namiesto nápravy dosiahne opak (interakcie medzi deťmi)...a to je, žiaľ, realita bez ohľadu na to, kto je v tom prípade "dobrý" a kto "zlý". Ty by si to ako zamestnanec ústavu tak nebrala, ale rodič tieto možnosti zvažuje/mal by zvažovať...to je pochopiteľné a rovnako pochopiteľné a žiadúce je, že profesionálny psychológ tú možnosť pripomenie.

eva m, Ne, 18. 11. 2012 - 23:16

takato "realna" moznost jestvuje vsade okolo nas. Laicka verejnost ma dost casto predsudky voci zariadeniam pre deti s poruchami spravania.
Pojem ustav sa v slovenskej odbornej terminologii uz pomerne dlho nepouziva.
Eva Slnko

ateanala, Ne, 18. 11. 2012 - 23:36

s prvou vetou súhlasím, k druhej by som mala pripomienku, že psychológ nie je "laická verejnosť" a ak sa máme baviť o rodičoch, ktorí túto laickú verejnosť predstavujú, tak ostávajú stále rodičmi, čo je bytostne citlivá pozícia, stačí si skúsiť predstaviť aplikovať také riešenie na vlastných deťoch. O pojmoch sa baviť nemusíme...sú to len slová, ktoré sa z času na čas menia, podstata ostáva tá istá.

eva m, Ne, 18. 11. 2012 - 23:42

isteze, laickou verejnostou som nemyslela pani psychologicku Úsmev
na svoje deti sme citlivi, to je prirodzene a pochopitelne, ale ak mam s dietatom nejaky problem, napr. zdravotny, tak moj nazor na chorobu a jej liecenie bude laicky oproti nazoru lekara. Ak ma moje dieta poruchy ucenia, poradi mi specialny pedagog, pripadne ucitel, ktory nieco o poruchach ucenia vie. Atd... atd.
O pojmoch sa bavit nemusime, ale aj mozeme, lebo myslim, ze pojem "ustav" vyvolava apriori v laickej verejnosti specificky dojem... ale mozno sa mylim Úsmev A ta podstata sa tiez meni.
Eva Slnko

ateanala, Po, 19. 11. 2012 - 00:18

je to veľmi citlivá téma...mať názor, či už ako "laická verejnosť", alebo ako zamestnanec podobného centra, je pomerne jednoduché, ale byť v tej situácii s vlastným dieťaťom a rozhodovať sa ako konať správne, je niečo celkom iné. Preto sympatizujem s komentárom psychologičky, ktorá sa pokúša na situáciu pozerať z rôznych uhlov.

eva m, Po, 19. 11. 2012 - 00:25

ano, suhlasim, je to velmi citliva tema. Zamestnanci tychto zariadeni maju tiez doma svoje deti, tiez to vnimaju osobne, citlivo Úsmev .
ateanala, som rada, ze si rozohrala tuto temu, uz pomerne dlho vo mne dozrieva blog o detoch, rodicoch, polepsovniach, ocakavaniach..
Eva Slnko

nektarinkaxxx, Po, 19. 11. 2012 - 08:46

Myslím si tiež, že mu chýba mužský vzor- a jeho správanie je výkrikom bezmocnosti. Ak by bol jeho otec ochotný, nech sa mu viac venuje, trávi s ním viac času, veľa sa s ním rozpráva, bráva si ho k sebe častejšie. Chlapci v puberte takto reagujú. Váš priateľ by nemal do jeho výchovy teraz zasahovať vôbec- môj názor- lebo každá dobre mienená rada z jeho strany sa otočí len proti nemu a aj proti Vám. Skúste túto cestu. Diagnostický má čas- osobne by som veľmi zvažovala, či- a už. Aby sa mu nestalo ešte horšie, ako je tomu teraz. Prešla som si podobným, nie až tak dramatickým. Môjho syna zachránil šport, ktorému sa začal venovať až v 16- rokoch a mužský vzor jeho trénera, ktorý si ho ihneď obľúbil a môj syn v ňom našiel spriaznenú dušu. Držím moc-moc palce, aby sa Vám obom podarilo Zlomené srdce zdarne vyriešiť a prežiť túto krízu.

eva m, Po, 19. 11. 2012 - 11:27

"Váš priateľ by nemal do jeho výchovy teraz zasahovať vôbec- môj názor- lebo každá dobre mienená rada z jeho strany sa otočí len proti nemu a aj proti Vám. "
- nuz to si dovolim oponovat. Zasah do vychovy nemusi spocivat len v dobre mienenych radach. Matkin priatel moze byt chlapcovi kamarat, partak, vziat ho na vylet, ponuknut mu zaujimave podnety, zazitky. Moze mu ukazat, akoy ma byt skutocny chlap, aky ma byt vztah medzi chlapmi, moze mu ukazat ferovost, priamost, pekny vztah muza k zene atd. Matkin priatel moze zohrat v zivote chlapca velku ulohu.
"Diagnostický má čas- osobne by som veľmi zvažovala, či- a už. Aby sa mu nestalo ešte horšie, ako je tomu teraz."
- v akom zmysle horsie?
Eva Slnko

nektarinkaxxx, Po, 19. 11. 2012 - 21:36

Eva m.- ak si dobre čítala, tak chlapec reaguje na matkinho priateľa momentálne alergicky. Tam by som teraz netlačila vôbec. A čo samu môže stať horšie v diagnostickom?- sú síce podelení na skupiny podľa závažnosti priestupkov, za ktoré tam sú- ale spýtam sa- ty by si tam šupla svoje dieťa, kebyže vieš, že sú tam drogovo závislí, autíčkari, bytoví zlodeji... a tvoje dieťa odtiaľ vylezie v 18-tich a budeš ho mať doma možno raz ročne na Vianoce a budeš vedieť, že ti tamplače do vankúša, prípadne si z neho spravia obetného baránka. Vychoši tiež nemôžu mať všade oči a tie decká sú tam dosť prefíkané na to, aby vedeli,ako im prejsť cez rozum. Láskou a trpezlivosťou sa dá veľa spraviť, ale aby sa potom chlapec necítil tak, že aj mama na neho kašle a šupla ho niekde preč, len aby mala od neho pokoj. V takej pubertiackej hlavičke sa toho premelie a mlady človek bude vidieť len svoju krivdu, a nie to, že jeho mama hľadala riešenie. Cez otca vidim momentalne najschodnejšiu cestu, ako to všetko zvládnuť.

eva m, Po, 19. 11. 2012 - 23:14

nektarinka,
vidim, ze o diagnostickych centrach nemas vedomosti, len predsudky.
pracujem v jednom z nich - v dievcenskom a je to - aspon u nas, inac, ako pises.
citala som dobre. Aj to, ze priatel matky chlapca len pouca. preto som pisala o inych moznostiach jeho vplyvu.
Eva Slnko

kanuchova, Po, 19. 11. 2012 - 22:17

Je to presne tak ako napísala nektarinka. Syn je na priateľa alergicky všetko mu vadí čo mu povie, tak ten sa mu radšej ani neozýva.Je to veľmi ťažké,pretože mu chceme pomôcť všetci,len aby sa zmenil a neutekal za tou svojou partiou,no nevieme ako.Zohnala som mu brigádu aby nemal času sa flákať a mohol mi pomaličky splatiť to, čo ja budem musieť zaplatiť zaňho a je to nemalá čiastka.Nad ústavom veľmi rozmýšľam či ho tam dať ,pretože sa obávam že ma ako matku odpíše a príde odtiaľ ešte horší ako je.Takže ozaj neviem ako ´dalej

eva m, Po, 19. 11. 2012 - 23:16

kanuchova,
skus odlozit predsudky, poinformuj sa v konkretnych zariadeniach, pripadne sa tam chod pozriet.
Eva Slnko

lydusha (bez overenia), Ut, 20. 11. 2012 - 11:27

Áno Áno Áno
Tiež si myslím, že je lepšie raz vidieť, ako o tom stokrát počuť...

ateanala, Ut, 20. 11. 2012 - 07:58

Musí to byť naozaj ťažké. Na priateľa je alergický...možno žiarli? Mohol získať pocit, že je u teba až na druhom mieste? Dieťa v tom veku môže k takým pocitom skĺznuť dosť ľahko aj bez toho, aby si k tomu skutočne dala dôvod. Stačí ak tomu predchádza rozvod rodičov a následne prichádza nový partner.
Niečo sa v ňom odohráva. Partia je len útek, následok - nie pôvod problému.
Chápem, že chceš urobiť maximum, kým sa rozhodneš pre krok, ktorým si nie si istá, že bude ten správny. Napadlo ma, že syn cíti tvoju bezradnosť a tým je možno zneistený aj on sám. Možno je na čase to priznať. Skúsiť sa s ním porozprávať tak jednoducho (bez výchovného tónu) popísať mu tvoje pocity tak, ako si ich opísala tu, priznať, že si bezradná, že toto môžte vyriešiť už len spolu, že musí začať preberať zodpovednosť za to, čo robí, ale tz stojíš pri ňom a že si možno (takmer určite) urobila chyby a že ich robíme všetci, bude ich robiť aj on, keď bude mať sám deti, lebo je to proste tak, je to ľudské a všetci sa spolu niečomu učíme. Držím palce.

dulka, Ut, 20. 11. 2012 - 09:34

Ateanala, ja by som takéto rady naozaj nechala na kompetentných. Kanuchova podľa toho čo píše, vyskúšala všetko čo je v jej silách a ak jej poradil psychológ diagnostické centrum, asi vedel prečo. V istých štátiach je na "rozhovor bez výchovného tónu" jednoducho neskoro, treba začať robiť opatrenia. Ja si myslím, že to synovi pomôže, bude tam mať pomoc od fundovaných ľudí, psychológov a pedagógov.

ateanala, Ut, 20. 11. 2012 - 10:47

Čo sa týka môjho názoru, vyplýva len z toho, že sa pokúšam vcítiť do toho dieťaťa, ktoré je v tomto najdôležitejšie...možno by sa cítil "odložený", opustený, možno by mu to pomohlo a možno naopak, to nikto dopredu nevie. Je to krok, ktorý by som ja asi tiež veľmi dôkladne zvažovala. No a vyjadrujem sa preto, lebo autorka si napísala o rady všeobecne, nie len od kompetentných, tak som to aspoň pochopila ja.

dulka, Ut, 20. 11. 2012 - 12:31

Ak som to správne pochopila ja, tak Kanuchova sa pýta kde s ním a nie čo s ním, lebo ona sama už zrejme pochopila, že s týmto si bez odbornej pomoci neporadí.

ateanala, Ut, 20. 11. 2012 - 14:33

Z komentárov vyššie vyplýva, že nie je rozhodnutá, píše o svojich obavách, asi si to nečítala. Je podľa mňa prirodzené, že jedna mama takto zvažuje a pokúša sa neurobiť chybu. Keby sa jednalo o tvoje dieťa, asi by si tiež nedospela k rozhodnutiu s takou ľahkosťou s akou sa vyjadruješ teraz.
Keby tento svet nebol taký chorý, nebolo by ani ústavov - nie je to prirodzený spôsob, ako vychovávať deti. Ale to je už iná téma...

dulka, Ut, 20. 11. 2012 - 16:36

Tie komentáre som si čítala a preto som napísala to, čo som napísala. Najľahšie je hodiť všetku vinu na "chorý svet". Trošku ťažšie je priznať si, že chyba nastala niekde vo výchove.

ateanala, Ut, 20. 11. 2012 - 18:54

Bolo to len konštatovanie. Nemám prečo hádzať niekam nejakú vinu, situácia sa ma našťastie netýka. Len mi to tak príde, že vo svete, v ktorom sa problémové deti prevychovávajú v ústavoch, je niečo inak, než byť má. Ale to sem už veľmi nepatrí. Držím palce chalanovi, aby to všetko zvládol.

eva m, Ut, 20. 11. 2012 - 19:39

vsade na svete su zariadenia pre deti s poruchami spravania.
Ich ulohou je pomahat detom, u ktorych sa niekde nieco vo vychove pokazilo.
Eva Slnko

ateanala, Ut, 20. 11. 2012 - 23:37

áno, viem, že sú. Chápem tvoj postoj, aj to, že obhajuješ tieto zariadenia - je to tvoja práca a zrejme veríš, že prispievaš k niečomu, čo má zmysel...a určite aj v niektorých prípadoch má. Chápem, že v princípe je myšlienka dg centier pozitívna. Len akosi neviem pochopiť, ako sa dospeje k tomu, že to matka vzdá a dieťa putuje kamsi k cudzím ľuďom...nesúdim, neviem ponúknuť iné riešenie...iba rozmýšľam, ako sa tam to dieťa cíti, ako vníma to, že musí byť preč od mamy, od rodiny, potrestané za chyby, ktoré urobili rodičia. Principiálne mi to nesedí. Preto by som bola za to, aby matka urobila viac, než veľa. Ale tu je asi už jasné, čo sa bude robiť ďalej a ostáva len veriť, že to bude pre to dieťa prospešné. Aj tak stále nevidím dôvod na zdvihnuté palce Mlčím

eva m, St, 21. 11. 2012 - 08:32

ateanala,
matka to nevzdava. Matka hlada pomoc. A toto je pre nu pomoc. Keby to vzdala, tak by chlapca nechala tak, nech si robi, co chce, nech si uplne znici zivot. Tie deti vedia, preo su v zariadeniach, vedia, ze robili chyby ony aj ich rodicia. a dostavaju sancu - ony aj rodicia, zacat znova, inac. Uz je na nich, ci tu sancu prijmu.
Ked si chora, ides k lekarovi, vsak? A niekedy musis byt aj hospitalizovana, vsak? Je to trest, alebo pomoc?
Ateanala, toto je na velmi dlhu debatu. Ak chces, prid k nam do Lietavskej Lucky do dievcenskeho diasgnostickeho centra. Velmi rada ti ukazem nase zariadenie, porozpravam o nasej praci. Viem, ze ludia vedia o nasej praci velmi malo, su plni predsudkov, chapem to. Ale snazim sa s tymi predsudkami bojovat. A isteze verim, ze moja praca ma zmysel, inac by som ju nemohla robit, vsakano... Úsmev
Eva Slnko

kanuchova, Ut, 20. 11. 2012 - 14:34

Dneska mi zase volala triedna, ze syn vystrája v skole,robi sa veľky frajer a lanary ostatných chlapcom do partie. Maju v piatok poradu a hrozi mu vyhadzov zo školy. Volala som do diagnostického centra v Ružomberku,možu ho prijať hneď,no problém bude dostať ho tam. Pretože mi vykrikuje že radšej sa zabije akoby mal isť niekde.Taktiež by mohol isť aj do Hrane no myslím si že toto zariadenie mu už nepomôže,nakoľko tam bol a náprava bola krátkodobá.Neviete niekto ako je v dc Ružomberok?

eva m, Ut, 20. 11. 2012 - 17:44

kanuchova,
v DC Ruzomberok su kvalifikovani odbornici. Je to zariadenie s dlhorocnou tradiciou. Vnutorny poriadok, pravidla ti objasnia priamo tam, ked syna privezies. Reci o zabiti sa su vydieranim. Ty si mama, ty urcujes pravidla. Podla toho, co pises, je najvyssi cas syna umiestnit. Na co este cakat? Co sa este ma stat?
Eva Slnko

kanuchova, Ut, 20. 11. 2012 - 21:09

Nečakam,papiere uz mam, takze nemam uz co rozmyslat

kanuchova, Ut, 20. 11. 2012 - 21:33

dakujem Vam vsetkym ,urcite dam vediet, ako to vsetko dopadlo

mar1ka, St, 21. 11. 2012 - 19:20

aj aj držím palce a aj keď to nechce počúvať , občas mu povedz ako veľmi ho máš rada.tak nech vám to dobre dopadne.

simona111, St, 28. 11. 2012 - 15:06

ahojte mamicky a otcovia, citam tu tak vase prispevky,poznam niekolko pripadov neposlusnych deti s kt si rodicia neviedia dat rady

pocula som ale o novom programe, kedy sa taketo deti presunu na par dni do inej rodiny a skusia iny system a inu metodu vychovy, niekedy to vraj dosahuje aj velmi dobre vysledky, chcela by som vediet, sli by ste do niecoho takeho ? alebo si myslite ze je to hlupost?
uvazujeme s rodinou nad tym , tak by som chcela pocut aj objektivny nazor ostatnych rodicov...dakujem za vase odpovede

georgina, St, 28. 11. 2012 - 15:10

Simona, zaujímavá otázka, ale myslím, že skôr na extra debatu Úsmev Úsmev Úsmev .
Prosím, radšej si založ vlastný blog (na zelenej lište hore klikni na "Pridaj". Otvorí sa ti ponuka, z ktorej si vyberieš "Príspevok blogu." Klikneš a otvorí sa ti okno, kde už priamo píšeš svoj blog - nadpis, text, odošleš...). Ak sa totiž len "prilepíš" do cudzieho blogu, moc odpovedí nedostaneš.

mirka73, So, 24. 10. 2015 - 14:27

S týmto problémom sa potýkam asi 8 rokov a 5 rokov je pre mňa tých najkritickejších. So synom mám problém už od jeho nástupu do školy. Začalo sa to kaziť presne od dátumu 16.november 2007, keď chlapec doniesol v šlabikári poznámky , že nevie čitať , mýli si písmenká a slabiky a t.ď. pani učiteľka toto všetko napísala do šlabikára na 4 riadky a čo ho ešte viac dostalo bol výsmech od splolužiakov.  Odvtedy zatiaľ , veľmi pomaličky sa mu škola začala vzdaľovať , stále ho ráno bolelo bruško , hlavička a stále mu bolo zle. Takže prvý ročnik sme voľako zvládli. Tento problém pokračoval aj v druhom ročniku , zas bolesti bruška, bolesti hlavičky , k tomu sa pridružili problémy s písaním , čitaním, Vyhľadali sme aj pomoc u  psychologa , tam mu zistili , že trpí poruchami učenia dyslexia , dysgrafia a dysortografia. Takže aj celú druhú triedu sme bolestivo zvládli. V treťom ročníku to bola hotová katastrofa, veľa vymeškaných neospravedlnených hodín , škola nás nahlásila na sociálku , sociálka nás predvolala a poslala nás do LVS  NITRA - KYNEK , kde však nechcel zostať , tak nám dali návrh do Diagnostického centra v Bratislave. Tam bol tri mesiace, bolo to pre neho ako sám hovoril peklo, ale aj pre mňa. Bála som sa  , že mu tam niekto ublíži. Štvrtý ročnik pre prežili len tak - tak. Znovu to vyvrcholilo v 5.ročniku , vymeškané hodiny a znovu diagnosťák, tam bol 6.mesiacov. V 6.ročniku to bolo tiež len tak - tak. V 7.ročníku to bola totálna katastrofa , hlavne po Vianociach , nechodenie do školy a neospravedlnené hodiny.Tento krát som ho skúšala, cez psychiatriu, 2 týždne hospitalizácie na psychiatrii v Bratislave-nepomohlo,mesiac hospitalizácie v Kremnici-nepomohlo,akurát začal rapídne priberať na váhe a za 1 1/2 mesiaca pribral 12kg bolo to spôsobené užívaním liekov. Zistili mu však diagnozu : Zmiešaná úzkostne depresívna porucha, Akcentovaný osobnostný vývin,Zmiešané poruchy školských schopností a Školskú fobiu. Teraz v septembri sme nastúpili dp 8.ročníka základnej školy, od septembra chodil do školy 11 dní , znova neospravedlnené hodiny, nahlásenie na sociálke a v pondelok 26.10.2015 nastupujeme do Reedukačné centrum Sološnica . Chlapec ešte o tom nevie a tak sa psychicky na to pripravujem ako mu to mám povedať. Celý týždeň nad tým rozmýšľam, v robote sa mi nedarí a som z toho veľmi nešťastná, že zas som ho pred tým neuchránila a koľkokrát sama sebe vyčítam, že som neschopná matka. Možno sa pýtate a čo robí otec, či vôbec v tomto prípade je nejako nápomocný a ja odpoviem , že nikdy sa nezúčastňoval na výchove svojich synov , nikdy so mňou nepreberal problémy detí, či doma alebo v škole, vždy som bola na to úplne sama . Najhoršie na tom všetkom bolo, že ma nemal kto psychicky podporiť a podržať v tých najťažších situáciách. Koľkokrát som bola psychicky na dne a myslela som si , že už to neprežijem, ale asi stále mám v sebe nevyčerpateľnú energiu ,ktorá ma drží nad vodou. Stále si v duchu premietam scénu, keď som bola so synom tehotná a bývala so u svojej matky , ktorá ma psychicky deptala a terorizovala celých 8 rokov, či tieto problémy nezačali si vytvárať ako sa hovorí,,Živnú pôdu pre problémy,, lebo som bola denno denne v strese, chcela som utiecť z domu, alebo aj potratiť, lebo ten psychický teror od mojej matky - už som nemohla vydržať. Už prešlo od vtedy 15 rokov, ale tie spomienky znova ožijú, keď začnú problémy. Možno, keď som bola tehotná a bývali by sme sami , možno by k tomu vôbec nedošlo - neviem. Ale jedno viem isto, že od pondelka prídem o polovicu svojho srdiečka , ktoré mi odíde ďaleko odo mňa a to odlúčenie bude pre mňa znamenať istú smrť, lebo neviem do čoho ide. Zatiaľ všade , kde bol boli veľmi milí ľudia, vychovávatelia, psychologičky, primárky, snažili sa mu pomôcť aj kamarátov si tam našiel. Je to veľmi milý, utiahnutý, plačlivý chlapec , o ktorého sa bojím ,aby mu tam hlavne po psychickej stránke neublížili , lebo neviem do čoho ide a ako problémové deti sú tam umiestnené.

Držte mi prosím Vás palce len nech to dobre dopadne.

mirka

kanuchova, St, 09. 03. 2016 - 22:33
Mirka drzim palce nie je to lahke.Aj moj skoncil napokon v redukacke chvilku bolo dobre no zase je tam kde bol.Mal uz 18 rok.tvrdi ze sa postara o seba sam , nechal skolu a isiel robit do Ciech lebo je zadlzeny az po usi a ja som povedala ze ho uz nebudem z jeho problemov stale vytahovat a platit dlzoby.Uz som rezignovala a povedala som si dost.Musi sa naucit zodpovednosti a nie iba stale cakat ze mama vsetko za nho poriesi.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama