Každý človek potrebuje na svoje prežitie peniaze. Úplná väčšina Slovákov si chce a vie zaobstarať peniaze na svoje živobytie prácou – či už v zamestnaní alebo podnikaním. Otázka znie: „Vieme sa o svoje peniaze postarať, vieme peniaze riadiť, manažovať?“ Hospodárenie, nakladanie s peniazmi tak, aby prinášali spokojnosť a úžitok, je činnosť ako každá iná – dá sa to naučiť.
Faktory, ktoré túto schopnosť ovplyvňujú, sú:
Potreby – tie základné sú podobné, často zhodné
Možnosti, schopnosti zarábať peniaze – sú čiastočne individuálne, do značnej miery však majú spoločný základ (vzdelanie, kultúra, návyky, spôsob života)
Ciele – konkretizované sny, predstavy, ktoré sú jedinečné a individuálne
Prvým krokom každej činnosti je plánovanie. S ohľadom na svoje potreby aciele by mal každý človek mať peniaze v troch „šuflíkoch“:
Krátke peniaze (na bežné výdavky, krátkodobá rezerva minimálne vo výške 2-3 mesačných príjmov)
Stredné peniaze (odkladanie peňazí na blízke ciele do 5-6 rokov, napr. auto, úpravy bytu, štúdium detí..)
Dlhé peniaze (odkladanie časti peňazí na dlhodobé ciele – nad 10 rokov, napr. kúpa domu, dôchodok, železná rezerva...)
Investícia je hodnota, ktorej sa v súčasnosti vzdávame, aby priniesla väčší efekt v budúcnosti, pričom sme ochotní prijať určité riziko.
Rozhodovanie
Ak sa rozhodujeme o tom, ako naložiť so svojimi peniazmi, mali by sme mať dostatok informácií nielen o odmene, ktorá nás čaká, ale aj o miere rizika a neistoty. Z tohto pohľadu je uloženie peňazí do banky transakcia s malou mierou rizika, ale aj s malým výnosom. Na druhej strane sú zase spoločnosti, ktoré ponúkajú vysoký zisk, ale sú spojené s veľkým rizikom. Rozhodovanie, kam svoje peniaze vložíme, patrí k najťažším úkonom, ktorým na seba berieme zodpovednosť a ktoré má svoje dôsledky.
Riziko
Každý, kto chce investovať, by mal poznať svoj vzťah k riziku, mal by s otestovať, či ho vôbec znáša. Mal by si odpovedať pravdivo na otázky: Čo ak nedosiahnem očakávaný výnos? Som ochotný znášať stratu? Ak áno, ako dlho? Do akej výšky?
Je dobré uvedomiť si, že nulové riziko neexistuje. Platí to na všetky ľudské činnosti. Rozumný človek by mal byť preto hneď podozrievavý pri reklamných letákoch, ktoré hovoria o nulovom riziku.
Čas
Pracuje v prospech peňazí. Čím dlhšie sme ochotní sa ich zriecť, tým vyššie výnosy môžeme očakávať. Pravdaže, to platí v stabilnej ekonomike, kde je inflácia pod kontrolou (respektíve jej miera je nižšia ako úroky z vkladov).
Do čoho je najlepšie investovať?
- cenné papiere
- cudzie meny
- diamanty, šperky
- nehnuteľnosti, pôda
- umelecké diela, knihy
- zlato, drahé kovy
Každá oblasť má svoje pre a proti. Všetko toto je tovarom, čiže predmetom kúpy a predaja a podlieha trhovému zákonu ponuky a dopytu. Ani ceny bytov, ani zlata nebudú rásť donekonečna, nehovoriac o tom, že nevieme, aká bude ich cena v okamihu, keď ich budeme potrebovať predať, aby sme získali za ne peniaze v hotovosti. Investičné nástroje teda majú rôznu likviditu – t.j. schopnosť premeniť ich na hotovosť v prijateľnom čase.
Ak máte peniaze, bez ktorých sa určitý čas zaobídete, a zvládate určité riziko, je dobrým rozhodnutím investovať do cenných papierov.
Dlhopisy
Dlhopisy sú úverové cenné papiere, prinášajúce úrok. Dlhopisy sa zvyčajne vydávajú, emitujú na obdobie päť a viac rokov a patria k najmenej rizikovým investičným nástrojom.
Emitent (dlžník, ktorý si cez dlhopisy požičiava peniaze) sa zaväzuje investorovi (tomu, kto si kúpi dlhopis) vyplatiť v stanovenej lehote dlžnú sumu a okrem toho pravidelne (spravidla raz ročne) vyplatiť aj úrok (tzv. kupón).
Dlhopisy, podľa toho, kto ich vydáva, poznáme štátne, bankové, komunitné a podnikové.
Akcie
Akcie sú majetkové cenné papiere, ktoré vyjadrujú podiel na majetku spoločnosti a ich vlastnenie prináša majiteľovi určité práva – okrem iného každý rok na vyplatenie časti zisku (tzv. dividendu). Ak spoločnosť zisk nevytvorí, nedostane nič. To je riziko investovania do akcií. Ak sa však spoločnosti darí, výnosy sú vyššie ako pri dlhopisoch alebo pri vkladoch v bankách.
Podielové listy
Podielové listy sú cenné papiere, ktoré vydáva investorovi správcovská spoločnosť ako doklad o podiele na majetku podielového fondu. Sú to nástroje kolektívneho investovania a pre malého investora ešte nikto nič lepšie nevymyslel. Ide o pomerne bezpečné investovanie cez správcovské spoločnosti, ktoré podnikajú na základe zákona o kolektívnom investovaní a ktorých činnosť podlieha viacnásobnej kontrole. Výnosy podielových fondov nie sú garantované, preto v každom reklamnom článku o podielových fondoch musí byť uvedené, že výnosy minulých období nie sú zárukou výnosov budúcich období.
Podielové fondy delíme podľa
- podľa vstupu a výstupu na otvorené a uzavreté
- podľa investičnej stratégie na peňažné, dlhopisové, zmiešané, akciové, realitné a zaistené
- podľa zamerania odvetvia alebo výrobného odboru (napr. zamerané na energetické zdroje, na biotechnológie)
- podľa územného, regionálneho zamerania (napr., krajiny V4, krajiny juhovýchodnej Ázie...)
Ako investovať?
Investor komunikuje so správcovskou spoločnosťou prostredníctvom jej zástupcu, alebo prostredníctvom nezávislého finančného poradcu, alebo obchodníka s cennými papiermi. Je možné využiť aj služby svojej banky, lebo každá banka si vytvárajú svoje správcovské spoločnosti (zvyčajne majú v názve AM – asset management).
V každom prípade by si však mal budúci podielnik nájsť čas na serióznu konzultáciu ohľadne investovania. Sú to jeho peniaze a ide o obdobie najmenej jedného roka – to je podľa zákona minimálna doba na investovanie.
Ak zo strany správcovskej spoločnosti dostane dostatok informácií pre svoje rozhodnutie, presne si zadefinuje, koľko a na aký dlhý čas svoje peniaze odloží, a potom môže vypísať zmluvu a pokyn na nákup podielových listov vo vybranom podielovom fonde (alebo fondoch). Nakúpené podielové fondy sú v depozitoch príslušnej banky. Ona vedie účty a účtovníctvo všetkých podielových fondov a oddelene aj účtovníctvo danej správcovskej spoločnosti. Peniaze a cenné papiere jedného podielového fondu sú vlastníctvom všetkých podielnikov podľa výšky ich vkladu.
Podielový fond nemôže skrachovať (nemá právnu subjektivitu), jeho hospodárenie sa však môže vyvíjať pod vplyvom rôznych okolností odlišne od predstáv podielnikov. Keďže podielové fondy sú súčasťou finančného trhu, dochádza k sústavným zmenám, mení sa aj kurz podielu a tým aj jeho cena. Výnos z investovaného vkladu sa volá dividenda. V súčasnosti väčšina podielových fondov dividendy nevypláca, ale výnosy z dobrého hospodárenia premietne do ceny podielu.
Podielnik celkové zhodnotenie svojej investície zistí, ak si vynásobí počet podielov aktuálnym kurzom (nájde ho na internete, alebo ho zistí telefonicky vo svojej správcovskej spoločnosti). Najmenej raz ročne tiež dostane výpis o o stave svojej investície.
Základné pravidlá investovania
Nič na svete nie je zadarmo.
Nikdy nedávaj všetky vajíčka do jedného košíčka.
Vysoký výnos znamená vysoké riziko.
Áno, Lyduška, pri investovaní treba naozaj dobre zvažovať, ako a kde svoje peniaze uložíme. Pančucha s peniazmi pod posteľou už dávno nie je dobrý nápad
.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nedá mi inak len súhlasiť.Veľmi užitočné čítanie,veľmi,takéto niečo by sa mohlo učiť aj na všetkých základných školách,pretože mnoho mladých ľudí nevie ako začať hospodáriť a majú s tým naozaj veľké problémy.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Hej, v našom školstve chýba všeličo - a toto je jedna z vecí, ktoré by sa tam mali učiť. Nuž, tak to deti treba učiť aspoň doma.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nikdy nedavaj vsetky vajicka do jedneho kosicka

Zvlast v tejto dobre riadne trefne.
Dobra praca geo