Dobrý deň, mám takú otázku...minulý týždeň som skončila 1.stupeň vysokoškolského vzdelania s titulom Bc... bola som sa zaregistrovať na úrade práce kde mi dali tlačivo " žiadosť o dávku v nezamestnanosti".... nežijem v spoločnej domácnosti s rodičmi, čiže mám nahlásený prechodný pobyt na inej adrese v inom meste...bývam s byte s mojím priateľom, byt je jeho., doklad o prechodnom pobyte som prefotený odovzdala.. mám nárok na nejaký príspevok...pretože tlačivo som si preštudovala a okrem hlavičky nemám čo vypísať, kedže som doteraz nebola zamestnaná ale som študovala.mám nárok na niečo? na akú dobu, čo treba ešte doložiť?? vopred ďakujem za odpoveď...
Komentáre
mám 23 rokov, teraz som skončila vysokúú školu, bc. stupen
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
v prvom rade ste opomenuli otazku veku, co je dost podstatny faktor, zasielam Vam link-y na stranky, kde sa hadam najdete:(
-http://www.socpoist.sk/kto-ma-narok--olt/1361s#kto-ma-narok
-http://www.socpoist.sk/uplatnenie-naroku--bmz/1361s#Uplatnenie nároku
http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?Template=~/Main/TArticles.ascx&phCo…
HLAVNE TATO CAST:
Ak sa absolvent po ukončení školy nezamestná a nemá nárok na dávku v nezamestnanosti, môže podať žiadosť o posúdenie hmotnej núdze a pomoc v hmotnej núdzi. Táto žiadosť sa podáva v súlade s ust. § 25 zákona č. 599/2003 Z. z. v platnom znení (ďalej len „zákon o pomoci v hmotnej núdzi“) na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny alebo v obci podľa miesta trvalého pobytu občana.
Zákon v ust. § 2 definuje hmotnú núdzu ako stav, keď príjem občana a fyzických osôb, ktoré sa s občanom spoločne posudzujú, nedosahuje životné minimum a občan a fyzické osoby, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, si príjem nemôžu zabezpečiť alebo zvýšiť vlastným pričinením. (Za vlastné pričinenie sa považuje predovšetkým vlastná práca, užívanie vlastného majetku a uplatnenie zákonných nárokov, napr. dávky nemocenského, dôchodkového poistenia, dávky v nezamestnanosti a pod.)
Fyzické osoby, ktoré sa spoločne posudzujú na účely posudzovania hmotnej núdze, zabezpečenia základných životných podmienok a pomoci v hmotnej núdzi, sú:
manžel a manželka,
rodičia a nezaopatrené deti žijúce s nimi v domácnosti,
rodičia a ich deti do 25 rokov veku, ktoré nemajú príjem alebo majú príjem najviac vo výške minimálnej mzdy (čo je v súčasnosti 6 080 Sk), okrem detí, ktorým v čase evidencie uchádzačov o zamestnanie vznikol nárok na dávku v nezamestnanosti.
Dávka patrí občanovi, ktorý je v hmotnej núdzi a fyzickým osobám, ktoré sa s ním spoločne posudzujú, na zabezpečenie základných životných podmienok. Dávka je:
u jednotlivca 1 450 Sk/mesačne,
u jednotlivca s jedným až štyrmi deťmi 2 160 Sk/mesačne,
u dvojice bez detí 2 530 Sk/mesačne,
u dvojice s jedným až štyrmi deťmi 3 210 Sk/mesačne,
u jednotlivca s viac ako štyrmi deťmi 3 160 Sk mesačne,
u dvojice s viac ako štyrmi deťmi 4 210 Sk/mesačne.
Dávka je poskytovaná najviac počas dvoch rokov odo dňa vzniku nároku na dávku a na príspevky. Po uplynutí dvoch rokov od vzniku nároku na dávku nárok na dávku zaniká.
Ak je absolventovi vyplácaná dávka v hmotnej núdzi, je povinný ohlásiť úradu práce alebo obci písomne do ôsmich dní zmeny vo všetkých skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku a na jej výplatu, rovnako do ôsmich dní je povinný preukázať skutočnosti rozhodujúce na poskytovanie dávky, ak je obcou alebo úradom vyzvaný, tiež výšku svojich príjmov a hodnotu majetku, zmeny v ich výške, ako aj zmeny v rodinných a majetkových pomeroch, ktoré sú rozhodujúce na určenie výšky dávky (ust. § 29 zákona o hmotnej núdzi).
II. Dobrovoľne nezamestnaný absolvent školy
Do skupiny dobrovoľne nezamestnaných absolventov školy môžeme zaradiť absolventov školy, ktorí chcú ešte určitý čas po ukončení štúdia brigádovať doma alebo v zahraničí, hľadajú si prácu bez zaregistrovania sa v evidencii uchádzačov o zamestnanie, alebo si jednoducho chcú predĺžiť prázdniny viac ako je stanovené zákonom.
Dobrovoľne nezamestnaný absolvent a zdravotné poistenie
V súlade s ust. § 10 ods. 6 písm. a) zákona o zdravotnom poistení je platiteľom poistného za nezaopatrené deti, ak nemajú vlastný príjem presahujúci 3 000 Sk, štát. Po ukončení sústavnej prípravy na povolanie absolvent prestáva byť nezaopatreným dieťaťom a štát prestane byť platiteľom poistného.
Ak sa absolvent nezamestná alebo nenahlási sa do evidencie úradu práce, je povinný platiť si zdravotné poistenie sám.
Z povinného zdravotného poistenia môže byť vyňatý len v prípade, ak
sa zamestná u zamestnávateľa, ktorý nemá sídlo na území SR a je zdravotne poistený na území toho štátu, v ktorom má ich zamestnávateľ sídlo,
sa dlhodobo (dlhšie než 6 mesiacov) zdržiava v cudzine a je v cudzine zdravotne poistený (§ 3 ods. 3 zákona o zdravotnom poistení).
Absolvent je povinný prihlásiť sa do zdravotnej poisťovne, ktorej je poistencom, do ôsmich dní od vzniku účasti na zdravotnom poistení alebo zániku povinnosti štátu platiť za neho poistné. Rovnako do ôsmich dní je povinný sa odhlásiť, ak zanikne jeho účasť na zdravotnom poistení (napr. ak sa zamestná, vtedy je ho povinný do 8 dní prihlásiť jeho nový zamestnávateľ, resp. ak sa bude dlhodobo zdržiavať v cudzine).
Výška poistného, ktoré je absolvent povinný mesačne platiť, je 14 % z ním určeného vymeriavacieho základu, najmenej však z 3 000 Sk, čiže 420 Sk mesačne a povinnosť platiť poistné vzniká absolventovi dňom nasledujúcim po dni, v ktorom skončila povinnosť štátu platiť za neho poistné.
Dobrovoľne nezamestnaný absolvent a sociálne poistenie
Absolvent nie je povinne poistený v nezamestnanosti, ani dôchodkovo a nemocensky poistený. Môže sa však prihlásiť ako dobrovoľný platiteľ nemocenského, dôchodkového poistenia i poistenia v nezamestnanosti.
Poistenie dobrovoľne poistenej osobe vzniká odo dňa prihlásenia sa na tieto poistenia, najskôr odo dňa podania prihlášky a zaniká najskôr odo dňa odhlásenia sa z týchto poistení, najskôr odo dňa podania odhlášky (ust. § 23 zákona o sociálnom poistení).
Dobrovoľne dôchodkovo poistenému absolventovi školy sa obdobie poistenia zohľadní pri priznávaní starobného, ale i invalidného dôchodku.
Dobrovoľne nemocensky poistená osoba má nárok na nemocenské, ak jej vznikla dočasná pracovná neschopnosť a v posledných dvoch rokoch pred jej vznikom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní (§ 33 ods. 2 zákona o sociálnom poistení).
Dobrovoľne poistená osoba v nezamestnanosti má nárok na dávku v nezamestnanosti, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky. Nárok na dávku jej vzniká odo dňa zaradenia do evidencie a zaniká uplynutím šiestich mesiacov.
Tabuľka č. 1
Odvody poistného dobrovoľne poistenej osoby
Druh odvodov
Dobrovoľne poistená osoba
Zdravotné poistenie
povinné
14 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 3 000 Sk, t. j. 420 Sk)
Nemocenské poistenie
dobrovoľné
4,4 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 6 080 Sk, t. j. 268 Sk)
Dôchodkové starobné poistenie
dobrovoľné
20 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 6 080 Sk, t. j. 1 216 Sk)
Dôchodkové invalidné poistenie
dobrovoľné
6 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 6 080 Sk, t. j. 365 Sk)
Úrazové poistenie
neplatí
Poistenie v nezamestnanosti
dobrovoľné
2 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 6 080 Sk, t. j. 122 Sk)
Garančné poistenie
neplatí
Rezervný fond
dobrovoľné
2,75 % z určeného vymeriavacieho základu
(najmenej z 6 080 Sk, t. j. 168 Sk)