O šetrení I.

Myslela som si, že o šetrení v kuchyni viem veľa. Napriek tomu ma to, čo som sa dočítala o knihe Lepšie žiť, menej mínať od Ruth Soukupovej zaujalo a knihu som si kúpila.

Je dobrá. myslím tá kniha. Nad viacerými vecami som sa bola nútená zamyslieť. A tuším ešte pár krát o tom napíšem o veciach, ku ktorým ma inšpirovala.

Dnes to bude o kurčatách. Je to jedno z najbežnejších jedál. Teda aspoň u nás. Najklasickejšia nedeľná klasika - kuracie prsia. Asi je nás viac takých.

Tentokrát som to ale urobila inak. Kurčatá boli v akcii, tak sme rovno kúpili 4 kusy. Ja viem, na prvý pohľad veľa. Všetko som vykostila a podelila. Nakoniec som pre zaujímavosť zobrala váhu a zvážila všetky časti.

Oddeľujem stehná, tie pečiem samostatne a takto si ich balím do mrazáku podľa počtu stravníkov. Potom vykosťujem prsia. Tie rovno delím na tenšiu a hrubšiu časť, aby som to vedela rovnomernejšie opekať. Časť stehien tiež vykosťujem a zbavujem kože. Všetky odrezky a kostra sú budúci vývar.

No a potom som začala počítať. Za kurčatá sme zaplatili 8,90€. Keby sme kupovali v inej akcii, tak zaplatíme 10,70. No a vďaka internetu som skontrolovala aj cenu jednotlivých častí. Tam mi podľa obchodu a akcie vyšla výsledná suma od 16 do 18€

 

Ja viem, môžeme sa baviť o mnohých veciach, o tom, či je také kurža zdravé alebo nezdravé. O farmárskych kurčatách. O bio.  Ale o nákupe celého kurčaťa aleebo iba jeho častí to bude platiť aj v tom prípade.

 

Dodatočne dopĺňam video o porciovaní kurčaťa - robím to pofobne, treba to vyskúšať

 

Diskusie Naničmama.sk: 

Verím, že toto je dobrá cesta, hlavne ak si zručná v delení kurčaťa a máš miesto v mrazničke. Ale áno tam je priestor na upratovnaie, redukovanie ...

No to je fakt, že som najskôr robila poriadky v mrazničke PohodaPohoda Ale najväčšiu časť toho všetkého skonzumujeme najbližší týždeň. Polovicu prs a vykostené stehná som rovno naložila do jogurtu, to vydrží v chladničke čakať na svoju chvíľu aj do utorka. A prvý vývar bude už zajtra.

Inak, ja som sa vždy čudovala, jak môže niekto dať vychladiť tortu do mrazničky.... Teda pred tým, kým som radikálne z nej nevyhádzala niekoľko rokov staré zásoby

No tak kura už nekupujem mám domáce, ale väčšinou som kupovala celé, aspoň prsia som vždy dala preč a mala na iné jedlo. Tak vlastne robime aj s domácimi, naučila som aj dcéru nech si to pripraví a bude mať také ktoré potrebuje. Kupovali sme aj vždy väčšie kusy mäsa či už bravčového alebo hovädzie a tiež podelím a nachystám do mrazničky. Teraz som zle kupila chladničku a mraznička a ani chladnička mi nestačí čo je teraz v mojom prípade dosť zlé. No v podstate som vyhadzala celú mrazničku, ostali nejaké syry, maslo, zelenina no a zatiaľ som nenašla mäso ktoré by som kupila vo väčšom množstve, zrejme musím dokúpiť morčatá a na mäso si počkať do jesene.

Objavila ameriku(prosím neber to osobne!!)-už naše staré mamy vedeli ušetriť a navariť aj z mála a spotrebovať VŠETKO!..aj maso kupujem napr.karé tak velké s kosťou-je lacnejšie.Kosť do polievky,kapustnice,pobrezávam to mám na zomletie ak je to celkom fajn tak na rizoto a karé mi ostane pekné na čo treba.Presne tak ak tie tvoje kurence..Aj morky ked kupujem od chovatela zásadne doma porcujem.Mám príbuznú býva v meste sama v jednoizbáku je dochodkyňa-s príjmom397eur.A predsatvte si,že si dokáže ušetriť nie na výlet na Maldivy ale dokáže.Ked povie susedkám že si kupila celé kura(porcuje)nechápu,zeleninu ked je v akcii tiež si kupi trocha viac a vie si ju spracovať. Ona vraví ,že kto sa nenaučil gazdovať v mladosti v starobe sa to nenaučí........Ono musí fungovať zdravý sedliacky rozum :ved si len spomente ako sa varila napr.hov.polievka-maso bolo potom napr.s zemiakni a par.omáčkou,pripadne pokrákať na cibulke prehriať a na vrch na prívarok...Je toho viac.

Ja ked počúvam mladé ženy ako vravia,že maso z polievky vyhadzujú lebo kto by to už len jedol -pomyslím si:no mladá nevieš čo je hlad a u teba euro  sa asi neohreje...

To vážne niekto vyhadzuje mäso z polievky?

Áno-konkretne náš hafan máva dosť pravidelne sliepku,maso z polievky od susedy-ked som to videla prvý krát normálne som mala chuť mu ju vytrhnúť z papule..a ked som toto povedala na jednom babskom klábosení tak kolegyna vraví aby som otvorila kontajner v meste v nedelu poobede...pri najbližšej návšteve tej mojej príbuznej mi to nedalo a pred ich činžákom "kuk tam"a naozaj-navrchu si trónili hov.rebrá z polievky..

další "prieskum" len tak nahodená téma čo ste varili v nedelu-tiež sa poniektorá k tomu priznala...Ono je taká doba síce hundreme ako sa máme zle ale žijeme "plytvavo".Alebo len sa hanbime priznať si v spoločnosti šetrnosť a hráme sa na "boháčov"..asi z každého potroške..či??

Nuž, možno sa niekto ďalší nad tým zamyslí.

Veru, hovädzie z polievky - to si priam pýta v pondelok paradajkovú omáčku a knedlu :) alebo iba parajkovú omáčku s natrhaným mäsom a cestoviny. Alebo, tak ako u nás, hovädzie iba s horčicou a chrenom ako druhý chod.

Nech je akokoľvek, vždy sa máme lepšie ako zhruba 80% ľudí na tejto planéte.

Veru vyhadzujú, aj pol sliepky varenej z polievky a pritom varené mäso je zdravé takže cestovinový šalat alebo na smotane a v pondelok je jedlo na stole. No väčšinou skončí v kontajneri.

ale ved aj hafan ma rad masko! To nie je vyhodene, to je pekne spotrebovane pre jeho potechu. aj ked varene teda v polievke nic moc, ale isto sa nestazoval :D 

Dievčatá chválim ako pekne šetrîme,ja to robîm presne tak isto,moja mama ma tak naučila a ja sa snažím moje dievky tiež naučiť...Nechápem ako niekto môže fajne masko z polievky vyhodiť...ja oberiem a kostičky maminým psom ešte kym sú čerstvé v nedeľu večer odnesiem...Mäsko použijem napr na rizoto...

Ak sa dá, kúpim 10 kureniec z domáceho chovu. Nie vždy sa dá. Morku máme tiež domácu párkrát do roku. Lenže to je presne ako píšeš - na týždeň, dva. Lebo u nás sa mäsa zje požehnanie. Mäso tiež porcujem - rozdeľujem.

Inak, ja som si zvykla v obchode kúpiť aj mäsko pred zárukou - viem ktoré a viem kde, aby som po príchode domov k tomu neprivoňala a neodpadla. Ale zväčša také len, že fakt dojdem domov a idem variť. Inak - v sobotu príhoda - kupujem smotanu a zadívala som sa na vrchnák a taká tetuška mi hovorí - "ale táto je len do 21., tú druhu si vezmite". No reku, tetuška mne je to jedno - idem to hneď doma do koláča dať Vyplazený jazyk.

Jo a očakávam ďalšie infošky! Zaujímavá téma pre mňa.

No vidíš a ja kvôli Tinkinému histamínu intenzívne kukám na dátumy, aj kvôli tomu, že nie všetko sa spotrebuje hneď, pri mojom (ne)plánovaní varenia, pečenia ...

Ako toto ani trochu nezávidím.

U nás sa v chladničke občas vyskytne kyslá smotana aj týždeň po záruke. Vtedy otváram, testujem ako moja babka kedysi ( býva "nahorklá" ak je zlá) a šup s ňou niekam, kde ju prehrejem na 150 stupňov Veľký úsmev.

Ale zvyčajne v piatok v tej chladničke je toho veľmi málo Váľam sa od smiechu po podlahe.

V l...i bývajú výborné zľavy aj na mäso a zeleninu  v posledný deň pred zatvorením. Napríklad v sobotu pred veľkou nocou. To som aj stejky v pohode kúpila :) . Len teda, vtedy sa nedá dopredu plánovať, čo budeš variť, lebo nikdy nevieš, čo ostalo.

Ja už nemám pre koho a teraz je to so mnou bieda, ale kúpili sme aj 20 kg domácej hovädziny či bravčoviny alebo veľkého moriaka a potom som nie len sortirovala ale aj krájala mäsko na slížiky, na kocky,na plátky, dokonca robila ihned polotovary, vždy plnené mäsko s rôznymi plnkami a tiež rôzne, čevapčiči a fašírky. Moje deti doteraz na to spomínajú, mamina zavolala - vyber z mrazničku sviečkovú a oni vedeli čo myslím. Toto bolo úžasne lebo som mala dlhšie veľmi krásne varenie aj ked dcéry vtedy šomrali že mi musia pomáhať, potom si zvykli že mama sama pripraví a potom aj donesie už zmrazené, len mama povedala ja už nevládzem krajať a chystať to mäso pre 3 rodiny a tak to už nikto nerobí. Dokonca som pochystala aj ražniči a boli pripravené v mraziaku.

 

Ja som sa naučila zúžitkovať všetko , slepačie mäso z polievky na kurací šalát / stačí pridať hrášok s karotkou, trošku nakrájaného jabĺčka a majolky a z toho super mňamka.  Z hovädzej polievky mäsko - tiež klasika s rajčinovou omáčkou a zamiakovou kašou. Ak zostane ryža, tak rizotko, ak starší chlieb, tak natriem syrom a dám buď šunku, salám alebo len cibuľku a zapiecť do trúby - takéto zapekané topinky moji chlapi zbožňujú Slnko

Vlastne akékoľvek zvyšky sa dajú využiť , treba len trošku fantázie. Naša babička vždy vravela, že vyhadzovať potraviny je hriech, tak nejako to mám v podvedomí stále Úsmev

No dnes na vás intenzívne myslím, vyfasovala som doch králikov, nejaké hovädze, nejaké morčacie, dietne kačky a ešte aj nejaké sliepky či kurence, mám vraj skúšať, všetko je doma chované ale nakoľko sa báli tých horúčav tak to rýchlo zmrazili a ja teraz neviem rozmraziť tie veľké kusy a naporcovať či to nechať na neskôr. Takže dnes idem skúsiť králika a uvidím čo to povie.

Inak tiež kolegynka ktorá byva blízko Kau.....u-má ho pred činžákom mi povedala,ze pravidelne ked je doma pred záverečnou tam vbehne a kupi ked je maso v zľave.sice niekedy sa jej ujde kilo,niekedy dve..Už sa smeje,že tam chodí ako do špajze ale čo sa týka masa vyrazne ušetrí(minie na iné..)..

Ako vidím, slovenské žienky akoby jedna mať mala Úsmev, vieme sa v kuchyni obracať a takisto aj euráče v ruke. Nuž robievam to takisto a doteraz sa mi zdalo, že som nejaká divná, keď si kúpim kurčatá v akcii, keď ich porcujem a mrazím, že sa to skrátka nenosí... Ale šetriť je IN a ja som tomu rada. Nuž ale ja som prednedávnom objavila fakt Ameriku Veľký úsmev. Keďže kože s kuriatka končili vo vývare a následne v miske nášho chlpáča spolu s odrezkami /aj keď kura je diétne, ja na ňom nemusím ani tie mastnejšie kúsky okolo kože, mastné mäsko ja fakt nemôžem, lebo mi je hneď zle/. Nuž trochu mi to nedalo pokoja a tak som pátrala po internete a snorila, aby som sa dopracovala k tomu, čo už naši predkovia a staré mamy vedeli - škvarky z kuriatka http://www.cuketka.cz/?p=11794

To len tak na okraj som veľmi rada, že v tom dobrovoľnom šetrení nie som samaÁno... a malý bonus k tomu šetrenie o brokolici http://www.cuketka.cz/?p=11553

No ja som vždy robila škvarky z tuku a kože a hlavne je jej veľa či už z kačky alebo domáceho kuraťa. Na tom tuku sa veľmi dobre vypráža.

Veď ako píšem: Objavila som Ameriku Chichocem sa. Z kačky si škvarky pamätám z detstva, ale z kuriatka  sme nerobievali, ale koža z pečeného kuriatka dochrumkava upečená mi chutila Vyplazený jazyk

 

 

No vlastne šetrne slovenské gazdinky , ja som od malička bola naučené šetriť, mama pri siedmych deťoch sa mala čo zvrtat , našťastie jablko nepadlo ďaleko od stromu . Veľmi my lezie na nervy keď počujem v televízii keď sa neaka baba chváli, že ušetrila na strave počas mesiaca 1500 $ dobre čítate 1500 $ , hrozne nie ? Ja robím všetko možné ale takú sumu nikdy nešetrim a viete prečo lebo na urcity cas prestali chodit do reštaurácii a potom taka suma,američania sa radšej stravujú v reštauráciách alebo kupujú všetko také že sa dá len do mikrovlnky a za pár minút je jedenie hotové ale česť výnimkám ale tých je naozaj málo. V našom meste je veľa reštaurácii ale piatok, sobota a nedeľa veru miesta nenájdeš všetko preplnené.

Presne o tých reštikách som to zachytila nielen vo filmoch, ale aj rôznych dokumentoch a reality show. Ale zaujímalo by ma /možno trochu od veci/, ako to tam funguje pri daniach, môžu si náklady na domácnosť /trebárs aj stravovanie v reštaurácii, pokiaľ je doložené bločkom/ dať do nákladov a znížiť si dane? /Celkovo sa mi ich daňové priznania javí úplne odlišné ako u nás, tak preto sa pýtam. Úsmev/

výborné video o porciovaní kurčaťa

https://tv.sme.sk/v/35940/ako-spravne-naporcovat-kura.html

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.