reklama

Akú vodu je najlepšie piť

Eva117 , 18. 10. 2015 - 10:42

reklama

Ahojte. Chcela by som sa poradiť- snažím sa žiť zdravo, kompletne som presedlala na RAW food a teraz som sa dočítala, že obyčajná voda- o ktorej som si roky myslela, že je zdravá, je nielen chlórová, ale najvyše aj chemicky upravovaná aby bola vôbec vhodná na pitiePrekvapenie... kedže mi tento koncept chemicky upravovanej vody nezapadá do celého zdravého stravovania, chcela by som sa spýtať na vaše skúsenosti a tiež ako to s vodou riešite. Ja momentálne kupujem dojčenskú vodu balenú a tiež nejaké minerálky- nech mám komplexný pitný režim. Ako ste na tom?Úsmev


reklama


reklama

Evka1223, Ne, 18. 10. 2015 - 18:59

Kto chce, aby sa míňala voda balená v obchodnej sieti "napadne"  kvalitu vody tečúcej z vodovodných kohútikov a opačne....a človek si má potom vybrať, však? Kto nerobí priamo na analýzach vody, nevie a ani nemôže vedieť ako to vlastne je.....kde je pravda a ktorá je vlastne najlepšia či najvhodnejšia.

Nuž každá má istý nedostatok...ja však verím tej z vodovodu. Chemicky upravovaná neznamená iba plná jedov a chemikálií....chemicky upraviť vodu znamená aj prefiltrovať ju, zbaviť mikroorganizmov a upraviť do formy vhodnej a neškodnej na pitie. Chlór je prchavý a po chvíli státia z vody vyprchne, zabezpečuje jej mikrobiálnu stabilitu...a je to prvok, ktorý sa nachádza v našich bunkách, takže žiaden problém pre ne...vedia ho využiť aj vylúčiť. Nie som si istá, že by to zvládli s látkami uvoľňujúcimi sa z petfliaš. ....tie sú odpad navyše, ktorý predtým teperíme domov a potom treba niekde zlikvidovať ....a nie lacno a jednoducho. Ak minerálne vody, tak teda v skle, neperlivé a prestriedávať ich...nie dlhodobo iba jeden druh. Ak sa z praktického hľadiska zamyslím nad druhom niektorých balených vôd, sú to tie isté, čo niekde tečú z vodovodu, akurát sú zabalené (poväčšine) v plastoch a stoja viac. V istej oblasti nášho malého slovenska je vo vodovodnej sieti voda blízka svojim zložením vode Ev.an.....domáci to vedia a nikomu nepovedia....lebo je "len" blízka, nie totožná Pohoda

 

Ela14, Ut, 03. 01. 2017 - 21:06

Z časti máte pravdu, no lepšie by bolo asi si preložiť pár študí zo Slovenska stačí dať do angličtiny čo hľadáte a do google zadať výskumy a pozrieť sa na reálne štúdie, určite taký filter na vodu z vodovodu nezaškodí. 

Iwa, Ne, 18. 10. 2015 - 23:58

Tu máš mapku tvrdosti vody v SR. Tvrdá voda vyjadruje, aký je v nej obsah prírodného vápnika a horčíka. Čím tvrdšia, tým je minerálov viac. Tabuľky určite nájdeš na webe. Potom si zober fľašu dojčenskej vody a porovnaj si koľko je v nej minerálov. Voda v SR sa chemicky upravuje minimálne, možno len tým chlórom a ten po chvíľke státia aj tak vyprchá. Mne skôr "nechutí" to, čo sa do vody uvoľňuje z plastových fliaš + treba to vláčiť z obchodu, niekde uskladniť (na balkón? pekne nech na fľaštičky pečie slniečko?) a potom vynášať hory plastového odpadu Smútok Osobne pijem vodu priano z kohútika. Máme filtračnú kanvicu, ale vodu z nej používame len na varenie čaju a kávy, lebo čistiť kávovar každý týždeň nás nebavilo.

Luca122, St, 28. 10. 2015 - 10:20

Ahojte, u nás doma pijeme vodu z vodovodu, ale stále menej. Zvykli sme si na minerálky alebo pramenité vody - dopĺňame minerály. Podľa lekárských štúdií chýbajú našej populácii niektoré minerály, predovšetkým horčík, vápnik, draslík.  Naviac voda z vododvodu je predovšetkým službou obyvateľstvu, ale na trvalé pitie sú určené kvalitné podzemné vody pôvodnej čistoty, čiže pramenité, nízko a stredne mineralizované minerálne vody do 1000 mg/l rozpustených pevných látok. Sú to vody bez chemickej úpravy a dezinfekcie s prísnymi limitmi hlavne pre organické látky ako sú napr.pesticídy.

Dzeny, Po, 19. 10. 2015 - 07:18

Jop, a chemicky upravovaná voda... Tak ako píše Evka1223, to neznamená, že je plná chemikálií... Aj soľ je chemická látka, celé naše telo funguje na chemických reakciách:) To sú také marketingové ťahy. Pozri, ak chceš urobiť niečo pre seba a prírodu, nekupuj balenú vodu:) Nebudeš produkovať odpad:)))  Minerálky sú ok, ale tiež s mierou, treba ich striedať a piť aj iné ako len minerálku. 

dasa_, Po, 19. 10. 2015 - 07:46

My sme si vyhliadli jeden prameň v okolí, teda, nei je celkom blízko, ale chodíme tam pravidelne. čapujeme si teda do fliaš od minerálok, ale nejak sa utešujem, že za tie roky, čo používame rovnaké fľaše sú tie látky z nich už preč. Tá voda je prirodzene bublinkatá, chutná. V neďalekých kúpeľoch máme aj priamo liečivú vodu, ale tej sa nedá veľa vypiť.

Keď sa nám minie táto naša minerálka, tak vždy prvé dni mám trochu problém piť vodovodku, ale po dvoch, troch dňoch sa jej chuť nejak zázračne zlepšuje :)

Evka1223, Po, 19. 10. 2015 - 13:52

Budeš sa diviť Dáška, ale nie sú tie látky z plastových fľaší za tie roky preč....Smútok

A navyše opakovaným používaním stúpa aj mikrobiálna nečistota takéhoto balenia vody.... a niektoré druhy plastových fľaší sú jednorázové (!), nakoľko opakovaným používaním sa uvoľňujú zdraviu škodlivé látky viac a viac....sorry, neutešila som.  

 

dasa_, Po, 19. 10. 2015 - 14:19

Nič sa nedeje, ja to nejak neriešim. Na vodu chodíme hlavne preto, lebo nám celkom chutí. Ale ked nie je, tak neriešime.

Evka1223, Po, 19. 10. 2015 - 22:30

Oplatí sa do skla......my máme na to také 3 - 5 l sklenené demižóniky z vín. Je to ťažšie, ale nerobíme to denne a raz za čas nás to nezabije Úsmev

dasa_, Ut, 20. 10. 2015 - 05:45

no, ta voda je od nás cca 40 km. Aby sa nam cesta oplatila, tak berieme aspon 3 prepravky. To je ca 54l vody, mame tam 1,5 l fľaše. tak to by sme potrebovali tých sklenených ca 10-20 kusov. Odhliadnuc od dost problémov s prepravu, skladovaním.

Uvažovala som o velkom demižóne, ale s tým je fakt ťažká manipulácia. dajme tomu, že by sme dali 20l demižón. Ale z neho potom treba nalievať. A neustále otvárať. To mi príde, že je dosť náchylné na kontamináciu. Naviac, voda je prirodzene sýtená, obávam sa, že toto by sa počas povedzme týždňa, čo sa spotrebuje, stratilo.

Verím, že niektorým by sa to podarilo skladovať v skle. U nás je to fakt nereálne.

K prameňu chodia kvantá ľudí, vždy si vystojíme rad. Priznám sa, že som videla už všeličo napĺňať, ale myslím, že sklo to nebolo.

 

Mmch, doma mám sklenenú fľašu na mlieko a dobre sa mi z nej napĺňa parný hrniec. A dosť ma prekvapilo, že aj keď ju nepoužívam často, usadil sa v nej vodný kameň. Som presvedčená, že to isté by sa dosť rýchlo stalo aj s týmito demižónmi.

andrea77, Po, 19. 10. 2015 - 10:52

Ahoj...môj manžel dlhé roky robí s vodou...)Dala som mu prečítať tvoju otázku, tak jeho odpoveď bola...áno voda je upravovaná, tak aby bola vhodná na pitie, na každej čističke sú 24-hodinové služby, všetko ide cez informačné systémy, každá odchýlka je hneď riešená, kontrola je na najvyššej úrovni...Položme si však otázku, čo dnes nie je škodlivé? Niekedy sa ľudia napili vody zo studničky v lese pri pasení kráv, kúpali sa s vodou zo studne pri dome a dožili sa vysokého veku...dnes rúbeme stromy, lebo škodí ich peľ, potraviny len bio chceme, ale sú fakt všetky bio? Všetko treba brať s normou...aj zdravú výživu...)

dasa_, Po, 19. 10. 2015 - 11:16

Presne tak, naši predkovia hlavne neriešili, čo dávajú do úst, ale či majú čo dať :)

A druhá vec - nekupovali sa hotové jedlá, ale maximálne základné suroviny. Lebo keď človek varí, skôr to má pod palcom - ale to už nie je tak úplne o vode :)

margesimpson, Po, 19. 10. 2015 - 11:29

suhlas. Sama sa sice snazim kontrolovat potraviny a zijem zdravo, ale co je vela, to je sakra moc Veľký úsmev. A toto uz je riadne za hranicou.  Uz teraz mam kolegov, ktori chodia bosi (lebo vsak priroda, niee?). Cakam, kedy sa zacnu vyzliekat a oblapat stromy Váľam sa od smiechu po podlahe

val, Ut, 20. 10. 2015 - 11:34

Ánopresne tak super duper bio ludia budeme 

motylik, Po, 19. 10. 2015 - 11:25

Chuť aj kvalita vody sa da zlepšiť rôznymi vychytávkami. Pijem vodu z vodovodu, ktorú si upravujem a zároveň vibračne vylaďujem pomocou špeciálneho disku, na ktorom stojí džbán s vodou. Kúpila som si ho pred rokmi a som rada, že ho mám, pretože tá voda chutí omnoho lepšie. Najcennejšie si však jej vysoké vibrácie, ktoré sú mimoriadne dôležité pre všetky bunky v tele, ktoré rozkmitavaju tak, že sú potom zdravšie... cize aj celé telo Mrkám

Podobne sa da voda bioinformačne upraviť aj cielenými myšlienkovými formami. Pokusy s vodou kedysi intenzivne robil Japonec, na ktorého meno si teraz nespomeniem, ale odvtedy ich robilo už veľa vedcov. 

Takto len v skratke, viac času nemám. 

Ariesa, Po, 19. 10. 2015 - 11:40

kamaratka bylinkarka tvrdi, ze ludia z mesta by si mali bylinky zbierat v parkoch ci popri zeleznici, pestovat na strechach budov, aby nedostali alergicku reakciu na cistu prirodu. Mrkám Rokmi overene.

mam filtracnu kanvicu, tiez ju pouzivam len na vodu do rychlovarnej. Kedysi sa mi filtrovana velmi osvedcila, dieta malo ekzem, vylucila som vsetku chemiu co som mohla, kozmetiku dieta nepouziva, ak tak len prirodnu (nie prirodnu z obchodu-neosvedcila sa, ale napriklad kamennu sol, morske bahno a pod., akurat obyc. zubnu pastu pouziva pravidelne Veľký úsmev). Ked sa ale drobec preliecil, postupne sme sa vracali k bezne pouzivanym latkam. Chodi na plavecky do "normalneho" bazena, nie na jazierko. Voda z vodovodu nefiltrovana. Skatulove mlieko. Nestresujem a nebojim sa upiect mrazenu pizzu Vyplazený jazyk. Snaha o zdravy ziv. styl jednoznacne ano. Ale stresovat sa a bat sa ak nemam uplne vsetko pod kontrolou, je podla mna minimalne rovnako skodlive, ako konzumovanie fast foodu a polotovarov. Kupovanie balenej vody na bezny pitny rezim, je podla mna nepochopitelne. Plastovy odpad, kilometre po cestach ... Kludne to zopakujem: zdravy zivotny styl je o zdravom rozume. Nie o vyrabanom a vstrebavanom strese, ci o skodlivinach.

andrea77, Po, 19. 10. 2015 - 11:36

Bývame neďaleko známych kúpeľ a občas zájdeme aj na liečivú vodu, ale ako píše Dáša nedá sa z nej veľa piť...je dobrá, ale aj dosť ťažká, aspoň pre mňa...a po2-3 dňoch už je zakalená. Mám rada vodu so sirupom, alebo istú značku minerálnej vody B...š...) v lete zase studený čaj. Zdravé varenie bolo na kachľovej peci, keď si spomeniem na slepačiu polievku, rezne, koláče...to bola úplne iná chuť ako je dnes na sporáku...) To je zdravé bio varenie....) Dnešné deti to už nepoznajú....

Iwa, Ut, 20. 10. 2015 - 13:12

Tá chuť nezávisí od sporáka, na akom varíš, ale od surovín. To mäsko už nemá takú výraznú chuť ako voľakedy, žĺtka vo vajciach nie sú takmer oranžové... A fakt je, že v snahe o zdravé stravovanie vylepšíme tradičné recepty tak, že potom to jedlo už nikto nechce. Keď robím segedín, dám do hrnca aj 2 kyslé smotany s 18% tuku a robím ho na masti. Všetci sa len tak zalizujú. Keď kamarátka spravila segedín na olivovom oleji a zahustila nizkotučným jogurtom, sama skonštatovala, že stačilo zdravého varenia, treba menej jesť a človek nebude priberať Chichocem sa

Dzeny, St, 21. 10. 2015 - 10:31

Stará mama hovorila: Treba jesť všetko, ale s mierou. 

Čím som staršia, tým viac si uvedomujem, akú mala pravdu.

novanka, St, 21. 10. 2015 - 21:39

Práve pozerám dokument o vode v Indii, volá sa to "Chémia vo vode", ide to teraz na Dvojke, možno niekde nájdete v archíve... vám poviem, že je smiešne, čo tu riešime, keď vidím, ako znečistenú vodu tam majú, čo pijú ... oči pre plač... hrozné...

Terka24, Ut, 27. 10. 2015 - 23:26

Ahojte ja som videla tiež ten dokument -Chemia vo vode- a skorej ma prekvapila  prítomnost hormonov, antibiotik, liekov,antikoncepcie(estrogénov), drog v pitnej vode z vodovodu a hlavne to že vlastne sa tie látky ani netestujú a čističky si s daným druhom znečistenia nevedia rady, kedže ich nevedia odstrániť. Celkom zaujímave vysledky dlhodobých štúdii sa tam riešili od vplyvu na neplodnosť mužov, zmeny hormonov v organizmoch, čo ma za následok veľa ochoreni. Samozrejme ale že povinne sa tieto látky sa netestujú, tak sa EU tvári že je to ok a farmaceutický a chemický priemysel nemusi niesť žiadnu zodpovednosť. Radšej ostanem pri noseni sklenených fliaš minerálnych a pramenitých vôd, vždy viem, čo pijem a na etikete nájdete zloženie aj názov zdroja a lokalitu. Voda z vodovodu pochádza z rôznych zdrojov (povrchových, zmiešaných alebo podzemných) a radšej si zaposilujem s nosením flašiek vody ako piť zmes hormónov a liečiv.

 

andrea77, Št, 22. 10. 2015 - 07:56

Dzeny, stará mama mala pravdu...) Ako raz povedal jeden známy český kuchár, všetko čo si doma dopestujeme, dochováme sami je zdravá výživa, ostatné je biznis...) Iwa, z jednej strany máš pravdu, že veľmi záleží z akých potravín varíš, na druhej strane som myslela aj na tú vôňu z kachľovej peci, pri varení, na to teplo, ktoré sa z nej šírilo, ako sme na nej sedeli v zime a vyhrievali sa...) Ináč na niektorých školách sú už aj tie pitné fontánky pre deti...)Tak Eva, akú vodu si vyberieš?

Evka1223, Št, 22. 10. 2015 - 13:21

Pitné fontánky si v škole pamätám, nie je to novinka....len opäť návrat niečoho, čo tu bolo ale potom sa akosi vytratilo. (Na základku som chodila v čase, keď prišli spriatelené armády  - fúúú pekne dávno! ....ale pre mňa akoby predvčerom Úsmev)

ja_hodka, Št, 22. 10. 2015 - 09:48

pijeme vodu z vodovodu filtrovanú brittou, zachytáva iba mechanické nečistoty, nijak nevplýva na chemické zloženie, to na margo toho, že vyššie niekto namietal proti filtrovaniu. No a rozhodli sme sa dať vyčistiť jednu zo studní, ktoré máme na pozemku a používať našu vodu, lebo som ochutnala od susedky a chutí mi oveľa lepšie ako tá z vodární. Či je zdravšia, neviem...u mňa má prednosť všetko logickejšie a normálnejšie - v tomto prípade voda z vodovodu pre balenou. 

Sissy118, Po, 26. 10. 2015 - 14:02

Ahojte, super debatka!!!!  Určite pomáha trošku sa v problematike zorientovať, lebo popravde aj ja na jednej strane čítam, že sa odporúča piť voda tvrdá, potom zas mäkkáPrekvapenie. Je tu množstvo zástancov kohútikovej vody, ale aj filtračných kanvíc, iní vidia istotu v balenej vode..

Je jasné, že kvalita vody nie je 100percentná, napriek tomu, že sa o to vodárne snažia... Takže rada si prečítam tipy na čo sa zamerať a ako to asi funguje, resp. čo robiť aby som pila čo najzdravšiu vodu...

Že chlór vyprchá vieme, ale až po asi 12tich hodinách, čo je pomerne dosť.. a čo iné látky?Hovorí sa, že do vody sa dostávajú aj antikoncepčné hormóny..a často je znečistená dusičnanmi?? Tie vo vode zostanú.. tie neodfiltrujú ani kanvice ani nič. Jednoducho sa dostanú do podzemnej vody a znečistia ju.Smútok

motylik, Št, 29. 10. 2015 - 17:30

Este pridám informáciu pre vnimave dušičky  https://www.facebook.com/MatrixEnergieSlovensko/posts/1006092122775852:0

Komu by odkaz náhodou nefungoval a chceli by vedieť, o čo ide, pokojne mi napíšte súkromnú správu MrkámÚsmev 

motylik, Št, 29. 10. 2015 - 17:33

Hehe pozerám že nejaký dlhy odkaz a vypísalo ho tu úplne cely :D

Janica25, Po, 04. 04. 2016 - 07:24

Ja by som tiez nejak extra neprezivala. Cistou vodou nemozes nic pokazit. Ale ked sa rozhodnes pre mineralky ...tak hovoria ze to treba striedat. Kazda obsahuje nieco ine :)

 

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama