Vybrala som ešte jednu kapitolku zo Spoločenského lexikonu Ľ. Michalského z roku 1941. V časti Ako dosiahnuť úspechy v životnom povolaní sa autor pomerne podrobne venuje výberu povolania, vzťahom medzi podriadenými a nadriadenými, kolegialite a aj zamestnanej žene. Mnohé veci sa nás, našťastie, už netýkajú, ale s mnohými sa nedá nesúhlasiť ani v dnes.:)
Zamestnaná žena
Akokoľvek je žena rovnoprávna s mužom nielen podľa zákona, ale aj v skutočnosti, predsa sú ešte dnes určité povolania, ktoré vykonávajú výlučne mužovia a sú zasa povolania, kde pôsobia v prevažnej väčšine alebo vylučne len ženy. Táto okolnosť vyplýva v rozdielnosti telesnej konštitúcie a v nemalej miere tiež spočíva v duchovnej a duševnej rozdielnosti muža a ženy. Ak je veľa odvetví, v ktorých - nad akúkoľvek pochybnosť - žena svojimi zvláštnymi schopnosťami , ako obratnosťou, spoľahlivosťou, teda pre svoje rýdzo ženské vlastnosti prekonáva muža, je muž zasa pre nespornú prevahu nad ženou. Hoci je to vecou celkom zrejmou, moderná žena, infikovaná človečenstvu škodlivými výstrelkami chorobného feminizmu, nechce túto skutočnosť priznať. Odvolávajú sa na to, že aj ženy sú schopné vedecky pracovať, čo dokazuje tá okolnosť, že dnes už na svete pôsobí veľké množstvo lekárok, profesoriek a advokátok, že ženy sú úspešné v politike. Mnohé ženy v Amerike sú riaditeľkami obchodných podnikov, v USA je žena riaditeľkou štátnej mincovne a v Japonsku je doktorka Yogay Yošika rektorkou ženskej lekárskej akadémie. Hoci je to pravda, predsa nik nemôže zaprieť, že sama príroda postavila medzi muža a ženu priehradu. Nech je žena čo najlepšie pripravená a čo najsilnejšia, ostáva predsa len ovládaná svojimi nervami. Citlivosť, neschopnosť odolávať citovým hnutiam sú prevládajúcimi znakmi ženskej povahy. I keby bola žena akokoľvek vzdelaná a keď je aj mnoho slávnych žien, nikdy ani jedna z nich nedosiahla výšku Beethovenovu, Shakespearov alebo Descartovu. Žena zaujímala vždy miesto podružné. Výnimky, ako pani Courieová, sú veľmi vzácne.
Akokoľvek je to zrejmé, predsa treba priromínať ženám, ktoré nepoznajú hranice svojej túžby po činnosti, i keď nie v neúctivej forme Rabelaisovej, Schopenhauerovej, Möbiovej, Hartmanovej a posledne i Edisonovej, *) že výnimky, kotrých sa tak dôrazne dovolávajú, vlastne potvrdzujú pravidlo. Je známou skutočnosťou, že tam, kde vedú ženy nejaký podnik alebo väčšie oddelenie, býva tam vždy viac nedorozumení, žiarlivosti a malicherných intríg, ako tam, kde vládne mužova železná ruka. Výnimky prirodzene i tu potvrdzujú pravidlo. Napríklad: >>V podnikoch alebo v oddeleniach, kde sú staršej dáme podriadené alen mladšie ženy a devy, ako v daktorých veľkých korešpondenčných kanceláriách, v pisárňach, v konfekčných podnikoch a pod., býva všetko v najlepšom poriadku. Mužskej povahe sa však protiví dať si rozkazovať od ženy a obzvlášť menej vzdelaný a preto neznášanlivý zamestnanec máva vždy pre rozkazy od ženy iba pohŕdavý úsmev, lebo je nezvratnou pravdou, že bystrá žena má tisícky nepriateľov: - všetkých hlúpych mužov. Práve z týchto príčin nie je oportunné postaviť ženu na čelo väčších oddelení, kde by jej boli podriadení aj mužovia, iba ak by išlo o zvlášť vynikajúcu osobnosť, ktorú by muž potom už nechápal so ženskej stránky ako ženskú bytosť<< (Andreas).
Odsúdeniahodný zástoj osobujú si nezriedka ženy i v podradnejšom postavení, že svojím osobným vplyvom u predstaveného alebo správcu podniku zasahujú do takých vecí, ktoré sú veľmi ďaleké od ich kompetencie. Obzvlášť do osobných vecí sa primnoho miešajú, čoho následkom bývajú nízke ohovárania a intrígy najhoršej formy, častá výmena personálu, čím veľmi trpí chod úradu alebo podniku. Je známou skutočnosťou, že mnohé, na dobrých a solídnych základoch položené podniky stroskotaly pre nepravidelný chod, vyvolaný ženami, ktoré maly vplyv na vedenie podniku pomocou svojej ženskosti a zasahovaly do personálnych vecí. Práve preto obozretný šéf podniku nikdy nezasväcuje svoju ženu do personálnych otázok úradu alebo podniku.
Sú povolania, ktoré sú vyhradené jedine ženám, ako napríklad stenotypistky, telefonistky, ošetrovateľky, bony, domáci a kuchynský personál, učiteľky na dievčenských školách a ústavoch, v niektorých odvetviach umeleckého priemyslu, v predaji galanterného tovaru a dámskych toaletných potrieb a veľa iných funkcií, ktoré zodpovedajú vlastnostiam žien a takmer bez výnimky bývajú ponechávané ženám. Vo vedení kartotéky, vo vybavovaní a vo vedení evidencie korešpondencie a podobné funkcie zastávajú bystré a schopné ženy a devy často oveľa spoľahlivejšie ako mužovia.
I keď nie je na mieste, ak sa žena činná v povolaní pri každej vhodnej i nevhodnej príležitosti snaží zdôrazniť dámu v kancelárii, v obchode a inde, na druhej strane je zasa povinnosťou zamestnaných mužov zaobchádzať so svojimi kolegyňami ako s dámami. V ich prítomnosti nemajú sa robiť dvojsmyselné poznámky a vtipy. To isté platí pre predstaveného v styku so zamestnanými ženami. Je pravda, že i zamestnaná žena je podriadená, ale vzdelaný a korektný predstavený chová sa k nej zdvorile, ale predsa ju na úkor ostatných zamestnancov mimoriadne nevyznamenáva. Podlej ničomnosti sa dopúšťa predstavený, ktorý si dovoľuje k zamestnaným ženám primnoho a určitú povoľnosť činí závislou od postupu alebo zvýšenia platu. Takíto ničomníci by mali byť skôr otrokmi stredovekej galeje, ako predstavenými.
Aj keď sa nadviažu medzi mužskými a ženskými osobníctvom nežnejšie putá, dôvernosť nepatrí do kancelárie. Musí sa totižto zásadne a prísne rozlišovať a deliť od seba súkromný život a povolanie.
Žena v povolaní a v zárobkovej činnosti má často na kolegov blahodarný vplyv, lebo svojím pôvabom, veselou mysľou a chuťou k životu vzpružuje ostatných a dodáva im väčšiu chuť do práce. Tiež v tomto smysle stáva sa žena v moderných povolaniach činiteľom, ktorý by bol ťažko nahraditeľný, s výhradou, ako to hovorí Andreas a mnohí iní, že žena má byť vždy len tam, kde skutočne patrí.
Foto: Marie Curie (Wikipedia)
no to som tiež riešila, čo je to tá bony, hľadala som, ale nenašla...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
bona - opatrovateľka, hlavne detí - čo vy nelúštite krížovky?
Bony je tam napísané, lebo autor to má v množnom čísle, možno práve to ťa splietlo
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
adus, nelúštim:) bony sú tie peniaze do tuzexu a bona je náš pes
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Joj tie "nervy" u ženy. No teraz neviem, či sa mám rozčúliť abo mu dať za pravdu.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
A sme doma:)))) Rovnoprávnosť je pekná vec, akurát treba prijať fakt, že máme svoje slabé stránky. Na druhej strane, to, čo je pre niekoho nevýhoda, môže byť v aj veľká výhoda:)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dať mu za pravdu.
Myslím, že máloktorá má nervy, aby sa nerozplakala, keď sa niečo nedarí, niekto ju pokarhá a snažíme sa to také ako doma " ja sa idem pretrhnúť a nikto si to necení". A teraz píšem podľa seba - väčšina žien si nosí robotu domov - teda hlavne pracovné problémy.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dovolím si súhlasiť, hlavne s tým nosením si práce domov (minimálne v hlave). Už mi to bolo aj vyčítané, keď som tuho premýšľala, nepočúvala, čo mi frajer hovorí... Mám problém sa odstrihnúť a nemyslieť na to, čo som nestihla, čo ma čaká a pod...
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
No a platy žien tiež ostali na úrovni minulého storočia.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Keby len platy žien... Kadečo by sa našlo.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
...ale sa mi nozik vo vrecku otvaral.....
Kazdy ma byt tam, kde je jeho miesto...preco zeny skoncia vzdy ako exemplarny pripad....ufff....
No nic, nadych, vydych a do roboty :)
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Celkom by som bola zvedavá ako by sa pozerali na mňa, keď som robila na letisku riadenie letovej prevádzky Bola by som za exota asi ...
Tieto staré lexikóny sú náhodou celkom zaujímavé . Nevravím o ne-rovnoprávnosti žien , ale tak všeobecne. Tie staré časy mali svoje čaro, noblesu . Rada som pozerávala napríklad filmy pre pamätníkov, v mnohých síce bol akože ťažký patriarchát, ale aj tak to boli ženy , ktoré svojim šarmom vedeli so svojimi polovičkami jednať tak, že nakoniec ony boli tým krkom , ktorý točil "hlavou" rodiny . Som trošku od témy, ale reagujem aj na ostatné blogy o starých spoločenských lexikónoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Však to, že každý v tých "zlatých časoch" nejak vedel, kam "patrí" .
Ja si stále myslím, že chlapi by mali byť chlapi a nebrať im ich to rozhodovanie ( len ich tak správne potrčiť tým správnym smerom a nech pekne oni velia).
Inak, keď si všímam ženy na popredných miestach (riaditeľky, političky), tak mi pripadajú také "chlapskejšie".
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Však? Ja som rada ženou, rada sa nechám rozmazlovať a chlap musí mať pocit, že je chlap a vtedy vie byť úžasný
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Presne!
Ono totiž všetko so všetkým súvisí. Potom sa nám to zrazu odrazí na zdraví, tam kde má byť progesteron a estrogen je testosteron a naopak .
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Nádherný článok. A podľa mňa veliký kus pravdivý. Akurát tá gramatika doby minulej kole do očí už aj mne
. Je tak "dobová".
A ešte otázka - čo za povolanie je to "bony"?