Ako upratať lekárničku

Áno, je to neuveriteľné. Aspoň pre mňa. Nemožné sa stalo skutočnosťou. Niečo, na čo sme sa chystali už pár rokov dozadu. Stále sme si hovorili, striedavo jeden alebo druhý - mali by sme urobiť poriadok s liekmi.... Mali.

Až v sobotu prišiel ten deň. Zrazu z čista jasna sa môj manžel pustil do toho. Tak som ho v tom nenechala. Vypratali sme si to všetko na stôl a začalo sa tiredenie.

Máme takú klasickp vielu trojpoličkovú lekárničku s velkým červeným krížom na dvierkach. Tak sme lieky delili na tie od kašľu a nádchy, od žalúdka, žlčíka..., potom od bolesti.

No ale čo s tými, čo sú po expirácii, respektíve to nikto nebude jesť? Najviac bolo rôznych vitamínov, výživových doplnkov. A mastí a kvapiek do očí.

Masti do očí som sa rozhodla, že nevyhodíme. Skúsim používať na chodidlá. Uvidíme, predpokladám, že poškodiť by to nemalo. Chodidlá potrebujú tiež premasťovať a tak miesto indulony použijem toto.

Nad výživovými doplnkami a vitamínmi som chvíľu uvažovala, či to nepoužiť ako hnojivo na kvety. Aspoň niektoré, napríklad železo v kvapkách.... Zatiaľ som to nechala otvorene.

Všetky tabletky som vycvakala z obalov a dala do vrecka. Plánujem do zaniesť do lekárne, malo by to skončiť v spaľovni. Obaly išli do triedeného odpadu.

Mám ale niekoľko problémov. Čo napríklad s kvapkami? Kam dať tie? Alebo s rôznymi práškovými pro a prebiotikami. A čo s fľaštičkami, ktoré maju na sebe polovicu skla a druhá polovica je plast. Kam s nimi?

 

Komentáre

Ty si odvážna:) Ja by som všetko po záruke odniesla do lekárne. Inak správne, obaly podľa materiálu do triedeného odpadu, vylúskané lieky odniesť do lekárne, kvapky vo fľaškách tiež do lekárne. Tu je to všetko spísané Ako triediť liekyV zásade platí, že všetko na predpis by sa malo vrátiť do lekárne, kozmetika, výživové doplnky netreba. Ale napríklad lieky proti bolesti treba určite vrátiť do lekárne, aj keď na predpis nie sú. 

Inak, garantujem, že ak donesieš do lekárne vylúskané lieky, tak tým pravedpodobne dojmeš magistry. Sú lekárne, ktoré nemajú miesto na skladovanie liekov aj s obalmi, a tam potom lúskajú tie lieky za nás a to nie je žiadna sranda. 

no, to lúskanie fakt nebola sranda. A ten liekový zápach ...

Viem si to predstaviť. Mám kamošku v lekárni, tá mi farbisto porozprávala o krvavých rukách a horkom prachu všade, vrátane úst. Odvtedy poctivo lúskam!:))

Tak Vás veľmi pekne prosím, NELÚSKAJTE tie lieky z obalov von!!!!

Za likvidáciu nespotrebovaných liekov od pacientov (podľa zákona o lieku) zodpovedá národná autorita - ŠÚKL a ten má zmluvu s Modrou planétou, ktorá 2x ročne (jar/jeseň) robí zvoz tohto liekového odpadu. 

Citácia z MP ŠÚKL:

ŠÚKL listom požiadal občanov, aby pri odovzdávaní liekov do lekárne dodržiavali tieto zásady: Nespotrebované lieky odovzdávali do verejnej lekárne iba vo vnútornom obale (blister, sklenená alebo plastová nádoba, hliníková tuba). Vonkajší obal lieku a príbalová informácia pre pacienta (PIL) z nespotrebovaných liekov patria do bežného komunálneho odpadu.

Viac vidˇ. na: https://www.sukl.sk/buxus/docs/Inspekcia/Odpady/MP_105-2016____Zneskodnovanie_liekov_nespotrebovanych_fyzickymi_osobami.pdf

V žiadnom prípade v lekárni nemajú/nesmú tieto lieky vyberať z blistrov ani vnútorných obalov!!! Tí, čo to robia, neovládajú predpisy a idú proti sebe. Jednak majú "zakrvavané ruky" (neviem, nikomu som ich nevidela) a druhak, tie lieky im tam stoja polroka pomiešané navzájom (!), vznikajú chemické reakcie, zápach, môžu to vdýchnuť a poškodiť si zdravie.  Nikto to po nich nežiada, len ovládať metodický pokyn (MP) ŠÚKL a vyvesiť ho vo výdaji a upozorňovať pacientov ako majú nespotrebované lieky odovzdávať (lebo mnohí to nevedia a MP si neprečítajú).

 

Blahoželám. TlieskamÁnoTlieskamja nemám problém vytriediť lekárničku, ale odniesť lieky po záruke do lekárne. Hambím sa

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok