Domáca kozmetika: peelingy zo zeleného čaju, kávy a čajovníka

Naučili sme sa kriticky pozerať na to, čo dávame do úst. Vyberáme si samé zdravé veci, chceme čo najmenej prídavných látok. Nedáme sa tak ľahko obalamutiť úžasne znejúcimi názvami, skúmame podstatu. Chceme len to zdravé, bez chémie, len to, čo nám prospieva! Skúšame raw recepty, obmedzujeme cukor, strážime kalórie.

Ale čo naša koža? Dávame tomuto najväčšiemu vylučovaciemu orgánu nášho tela naozaj len to najlepšie? Pomáhame mu vysporiadať sa s tým, čo je okolo nás? Alebo použijeme to, čo máme po ruke, čo sme dostali ako darček, prípadne vzorku pri návšteve drogérie? Skúsme pri starostlivosti o telo trochu experimentovať a používať tie suroviny, ktoré máme bežne v domácnosti.

Na začiatok navrhujem vyskúšať peelingy z kuchyne. Suroviny sú bežne dostupné, príjemné, voňavé. Nemusíme robiť veľké dávky, stačí použiť aj minimálne množstvo. Ak sa prípravok osvedčí, môžeme ním potešiť aj priateľku, mamu alebo sestru. Možno začnete skúšať rôzne kombinácie a nájdete si tú svoju. Takú, ktorá vás zaručene preberie alebo naopak, príjemne uvoľní po náročnom dni.

Tak s chuťou a odvahou do toho!

Kávový peeling

Foto: Fotolia.com

Suroviny:

 • 4 lyžice kokosového tuku
 • 2 lyžice medu
 • 1 lyžička mletej kávy

Postup: Suroviny zmiešame v miske, zmes dáme do vhodného téglika alebo pohárika a uzavrieme. Skladujeme v chladničke. Na navlhčenú tvár, s výnimkou okolia očí, nanesieme primerané množstvo zmesi a krúživými pohybmi masírujeme. Po chvíľke zmyjeme vlažnou vodou. Ak je to potrebné, pokožku nakrémujeme.

Peeling zo zeleného čaju

Foto: Fotolia.com

Suroviny:

 • 4 lyžice kokosového tuku
 • 2 lyžice jemne pomletých
 • mandlí alebo ovsených vločiek
 • 1 lyžička práškového zeleného čaju (Matcha)

Postup: Suroviny zmiešame v miske, zmes dáme do vhodného téglika alebo pohárika a uzavrieme. Skladujeme v chladničke. Na navlhčenú tvár, s výnimkou okolia očí, nanesieme primerané množstvo zmesi a krúživými pohybmi masírujeme. Po chvíľke zmyjeme vlažnou vodou. Ak je potrebné, pokožku nakrémujeme.

Peeling na nohy

Foto: Fotolia.com

Suroviny:

 • 4 lyžice kokosového tuku
 • 1 lyžica morskej soli
 • 1 lyžička mletej sušenej citrónovej kôry
 • 10 kvapiek čajovníkového oleja (Tea Tree Oil)

Postup: V miske dobre vymiešame kokosový tuk s olejom. Pridáme morskú soľ, citrónovú kôru a dobre premiešame. Plníme do téglikov alebo pohárikov a označíme. Na navlhčené nohy nanesieme peelingovú zmes, dobre vymasírujeme, umyjeme vo vlažnej vode a nohy poriadne nakrémujeme.

Okrem toho, že je domáca kozmetika lacnejšia a bez zbytočných prísad, je tu ešte jeden dôvod, pre ktorý by sme mali pri peelingoch z obchodu dávať pozor. Prečítajte si aj článok Ako vaša kozmetika ničí planétu a čo proti tomu môžete urobiť článok 

Komentáre

Ako tak pozerám, tak sa môžem celý víkend pílingovať, lebo mám doma všetky potrebné ingrediencie. V pondelok prídem do práce hladká ako detská prdel:) Dasa_, si super! Zlomené srdce

zaujímavé určite niečo vyskúšam, asi tu kávu :-)

vyskúšaj, kávova je tuším moja najobľúbenejšia. Vždy mám pocit, že aj pleť zvonka dostala svoju dávku kofeínu a vyzerá sviežejšie. Možno to nie je pravda, ale za ten pocit to stojí ÚsmevÚsmev

Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.