Ako spoznám dobrú škôlku

Milé mamičky a tatinkovia,
 
dovoľte, aby som sa vám predstavila. Volám sa Petra, mám 26 rokov, vyštudovala som Pedagogicku fakultu na UK v Bratislave a momentálne pôsobím ako učiteľka v súkromnej škôlke, kde ma to naozaj baví. 
 
Za dva roky, čo sa tomuto poslaniu venujem, som vystriedala 4 škôlky, čo je pomerne dosť. Ale hľadala som niečo viac. Miesto, kde sa profesionalita v edukačnom procese prelína s ľudským a láskavým prístupom. Učila som aj v súkromných škôlkach aj v štátnej materskej škole (ďalej len mš). Môžem povedať, že po takýchto skúsenostiach by som si dala veľmi záležať pri výbere škôlky, kam by som umiestnila svoje dieťa. 
 
Ako teda spoznať dobrú škôlku? Je to pomerne náročné, keďže človek nevie na čo sa zamerať. Ktoré informácie majú hodnotu, a ktoré sú len marketingovým ťahom.  
 
Najskôr by som vám rada v skratke predstavila, čo sa skrýva za bežným chodom štátnej mš a súkromnej mš, ak je dobrá.
 
Začnem od vrcholu ľadovca a to edukačnou aktivitou. Na vytvorenie edukačnej aktivity musím z niečoho vychádzať, aby celý výchovno-vzdelávací proces mal "hlavu aj pätu". Preto si ako učiteľka vytvorím týždenný plán. Je to vlastne cieľavedomá a systematická príprava na edukačný proces. Vychádzam zo školského vzdelávacieho programu (vzorový školský vzdelávací program môžte nájsť na: https://www.minedu.sk/8388-sk/vzorove-skolske-vzdelavacie-a-vychovne-programy/), ktorý si vypracuje každá štátna mš (alebo dobrá súkromná mš) podľa vlastných požiadaviek (ak sa mš orientuje na športovú výchovu, vie si to prispôsobiť tak, že si zaradí viac špecifických cieľov z perceptuálno-motorickej oblasti do svojho školského vzdelávacieho programu). 
  
 
Školský vzdelávací program vychádza zo štátneho vzdelávacieho programu, ktorý schválilo Ministerstvo školstva SR na gramiálnej porade dňa 19.6.2008. Pre predprímárne vzdelávanie sa takýto program označuje ako ISCED 0. Je to verejne dostupný dokument: http://www.statpedu.sk/files/documents/svp/ms/isced_0.pdf.
Zatiaľ, čo školský vzdelávací program je "know how" danej škôlky a preto je jeho dostupnosť obmedzená.
 
To však neznamená, že je nedosiahnuteľný. Stačí ak si ho ako rodič vypýtate vo Vašej škôlke, kde by Vám ho mali dať k okamžitému nahliadnutiu. Inak ho pravdepodobne nemajú vypracovaný, čo o škôlke veľa naznačuje. (Ak sa škôlka odvoláva, že z neho vzchádza mal by byť samozrejmosťou. Momentálne učím v škôlke, kde ISCED 0 berú ako prirodzenú vec a preto ho neuvádzajú ako marketingový ťah).   
 
 
Najzákladnejšími znakmi dobrej škôlky sú teda:
 
- školský vzdelávací program, ktorý by ste mali dostať k okamžitému nahliadnutiu, 
- týždenné plány, ktoré sú v ideálnom prípade vyvesené na viditeľnom mieste.
 
V súkromných škôlkach som sa stretla s rôznym ponímaním týždenných plánov. Ak sa skladajú z kolonky téma a básnička, daná škôlka si na edukačný proces pravdepodobne veľmi nepotrpí. Týždenné plány vychádzajúce z vypracovaného školského vzdelávacieho programu by mohli vyzerať nejako takto:
 
 
tematický okruh: ja som
oblasť: perceptuálno-motorická
obsahové štandardy: svalové napätie a dýchanie
výkonové štandardy (špecifické ciele): kontrolovať pri pohybe svalové napätie a dýchanie
kompetencie: psychomotorické, osobnostné
edukačná aktivita: škriatkovia v bani - dramatizáciou deti napodobňujú kopanie zlata krompáčom v bani, pričom sa sústreďujú na dýchanie pri svalovom napätí pri kopaní.
 
Ďalším obľúbeným marketingovým ťahom súkromných mš je nižší počet detí v triede a s tým súvisiaca menšia chorobnosť detí a individuálny prístup. 
 
Áno, v porovnaní so štátnou mš, kde má učiteľka aj 28 detí je ten prístup individuálnejší. Ale, ako sa môžte individuálne venovať dieťaťu, ak ich máte v triede hoci len 10? Z vlastnej skúsenosti viem, že pri nižšom počte detí je lepšia organizácia triedy ako takej, stihnem spraviť s deťmi kvalitnejšie edukačnú aktivitu (stihnem dokončiť všetko, čo som mala naplánované), ale individuálnejšie? Skrátka, nebrala by som to ako benefit. Skôr ako niečo, čo prirodzene vyplýva z nižšieho počtu detí v triede. O individuálnom prístupe by sme mohli hovoriť v prípade, ak by bolo v triede 5 detí.
 
Čo sa týka chorobnosti dieťaťa v menších kolektívoch.. Ak má dieťa oslabenú imunitu, reálne je jedno, či je v triede 20 alebo 10 detí. 
 
Taktiež som si všimla, že sa poniektoré škôlky odvolávajú, alebo skôr vyzdvihujú svoju atraktivitu edukačnými pomôckami. Jedna nemenovaná škôlka sa odvoláva na didaktickú pomôcku LOGICO PRIMO, ktorá bola schválená ministerstvom školstva. Rozvíja detskú logiku a jemnú motoriku. Znie to fakt odborne. Ale reálne? V štátnych mš je to úplne bežná didaktická pomôcka. A drevené kocky sú tiež výborná pomôcka na rozvoj detskej kreativity a motoriky. 
 
Snažila som sa to napísať zrozumiteľne, často sa mi ale stáva, že je to zrozumiteľné, ale iba pre mňa :) preto ak máte nejaké otázky neváhajte ma kontaktovať . Alebo ak by ste sa niečo chceli opýtali na tú Vašu škôlku, rada odpoviem.
 
Petra

Diskusie Naničmama.sk: 

Skrytá reklama?

Mrkámnemyslim si, ze MNG zvolila stastnu formu svojim prvym prispevkom, ale poznam ju osobne a uz dva roky sa pravidelne rozpravame na tuto temu a pokial viem, stale usilovne zhana informacie aj cez diskusiu s rodicmi na vytvorenie najidealnejsieho konceptu - idealny neexistuje - aj ja som jej posielala kopu podnetov od nas - a kedze viem, co zo svojho volneho casu venuje nezistne detom na taboroch a inych akciach a robi to Áno, tak jej tu nestastne zvolenu formu, prosim, odpustite ... Slnko... lebo to naozaj moze pre nezasvatenych vyznievat ako reklama ... ale pokial mam spravne informacie, tak zatial by nesluzila ziadnemu konkretnemu zariadeniu

Ďakujem KTSTRF! Že mi skôr nenapadlo konzultovať to s tebou!

na FB uz nie som ... ale oznamenie z neho na mail som dostala, ze si mi pisala ... musis mi napisat priamo na mail Úsmev

Iha, napíšem :-)
Nie, nie je to skrytá reklama. Ak naražate na emailovú adresu, je to len z čisto praktických dôvodov, aby som v tom mala väčší prehľad. Ale nehovorím, že by ma nepotešilo, ak by bol o niečo také záujem :-)

Narážam na článok. Pôsobí ako skrytá reklama.

Tak to má mrzí. Ďakujem za podnet.
A ešte mi napadl... reklama na čo? Čo by som tým článkom mala skryto reklamovať?

Súkromnú MŠ

 

Ono pokial viem v dnešnej dobe to nie je až tak o výbere škôlky ako o tom aby ju mamičky vôbec zohnali aspoň tu štátnu. Po tom čo ich pred pár rokmi kvantum zrušili, teraz pre zmenu chýbajú. Súkromná škôlka je asi pre mnohé mamy luxusom. Je fajn, že ťa táto oblasť chytila za srdce, je to ideálna verzia ak by si rodič mohol vybrať pre svoje dieťa tú pravú škôlku aby nebola predražená, aby nebola od ruky ... a hlavne aby dieťa bolo šťastné, napredovalo primerane veku, svojim danostiam, hravou formou. Je to veľa aj ľudoch ... V dnešnej dobe nie je jednoduché byť učiteľkou v škôlke.

 

Áno

Úplne súhlasím. Išlo mi hlavne o to, že keď už si človek má platiť nemalé peniaze,.tak nech to aspoň stojí za to. A pokiaľ sa kvalita súkromných mš nebude rozoberať, tak určite nebude stúpať. Skôr naopak.
Zircon - This is a contributing Drupal Theme
Design by WeebPal.