BSM vysporiadanie majetku pri rozvode

Otázka používateľa: 

Peter

Dobrý deň,

chcel by som sa opýtať, akým spôsobom funguje vysporiadanie bytu, ktorý bol nadobudnutý počas manželstva, ale ešte nie je splatená hypotéka? a z akej ceny  bude vypočítaná suma na vyplatenie manželky?

Rád by som sa ešte opýtal, ako sa rieši situácia v prípade, že vlastníme v rámci BSM nehnuteľnosť (garáž) a nastala by situácia, že ani jeden z vlastníkov by sa jej nechcel vzdať - teda obaja by si ju chceli nárokovať (s tým, že by vyplatili toho druhého)?  

Ďakujem pekne za odpoveď. 

Odpovedá: 

JUDr. Milan Ficek, advokát

Dobrý deň, 

ak by ste sa nedohodli a riešilo by sa to súdom, súd musí najskôr ustáliť hodnotu bytu a výšku zostatku hypotéky, tieto dve sumy odpočíta a rozdiel vydelí dvomi. Ak si necháte byt a hypotéku manželku vyplatíte polovicou rozdielu medzi bytom a hypotékou. 

Ohľadom garáže - súd by posúdil komu ju prisúdi a kto bude vyplácať. Prihliadne pritom na dôvody rozvratu manželstva, ale aj účelné využitie garáže.

JUDr. Milan Ficek, advokát

http://ficek.sk (online právna poradňa)

 

Komentáre

Dobrý deň,

ešte by som sa rád opýtal akým spôsobom súd ustáli hodnotu bytu. Či sa určí znaleckým posudkom, alebo iným spôsobom?

ďakujem pekne

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok