Prečo, načo, začo, ako? ... chudnúť

Prečo vlastne chceme byť štihlejšie?
Aby sme sa po sviatkoch zapli nohavice, nemali problém so šnurovaním topánok? Aby sme boli príťažlivejšie pre svojho partnera? Aby sme sa vošli do šiat na tohtoročný ples? Hrozí nám stretnutie po x rokoch? Pred letom, je pre nás určite hnacím motorom letná dovolenka a predstava našej postavy v plavkách. Alebo "len" chceme byť zdravšie, mať viac energie, páčiť sama sebe?

Motivácia pre chudnutie je vraj veľmi dôležitá. Krátkodobé a vysoké ciele nás môžu nabudiť, dokonca pri niektorej z diet aj schudnume. Hrozí však veľké riziko, že po dosiahnutí nášho váhového cieľa, po plese, dovolenke ... sa znova vrátime k pôvodnému životnému štýlu a kilá pribudnú späť. Asi oveľa dôležitejšie je po malých krôčikoch zmeniť svoj životný štýl v dlhodbom horizotne.

Pekne to zhrnula PhDr. Iva Málková v článku Optimálni motivace k hubnutí

Správná motivace je při hubnutí velmi důležitá, často nestačí pouze magické datum 1. ledna. Pokud si dáte v rámci předsevzetí cíl, abyste zvýšili svoji tělesnou kondici a poupravili trvale svůj jídelníček a přitom jen tak mimochodem shodili nadbytečné kilogramy, jste na nejlepší cestě k úspěchu. V tomto případě se nestanete otrokem toho, co Vám mělo přinášet potěšení - jídlo a myšlenky vztahující se k Vaší postavě Vám už nebudou odčerpávat veškerou životní energii. Kilogramy nebudete spojovat s hodnotou Vaší osobnosti.Pustíte se do aktivit, které jste nevykonávali kvůli pocitu špatného bytí z nadbytečných kilogramů. Změnu ve svých návycích zabudujete automaticky do svého života jako např. čištění zubů. Zvýší se Vám kvalita života, což je předpokladem k tomu, že nový životní styl přijmete za svůj.

Reálné cíle ve vztahu k chování a k množství zhubnutých kilogramů.
Při dávání si předsevzetí vypusťte ze svého slovníčku „nikdy“ (netknu se od nového roku sladkého), stačí „většinou“ (nechte si prostor pro chybování). Jinak bude Váš život i nadále rozdělen na období strádání, kdy hubnete a na období absolutní nekontroly, kdy sbíráte síly na další hubnutí a za rok budete stát před stejným předsevzetím na váze, která bude zase ukazovat o pár kilo více. Zhubnutí 5 - 10 % vaší váhy již přináší velké zdravotní zisky, tak nebuďte maximalisty.

Důležitost způsobu hubnutí aneb první zákon teorie učení
Pokud držíte přísnou radikální dietu, objeví se negativní emoce, podrážděnost, deprese, emoční labilita, vynořují se nadměrně myšlenky na jídlo, euforie z prvních úbytků je velice krátkodobá. Těm, kteří hubnou rozumně, se naopak zlepšuje nálada, dochází k snížení tělesných potíží, zvýšení tělesné i psychické zdatnosti a zvýšení kvality života vůbec. Pokud tedy chcete změnit své chování emoce a myšlení trvale, nemůžeme pominout základní zákony teorie učení. Jen ta změna, která je nějak pozitivně posílena, odměněna se udrží, ta, co je trestána, vymizí. Dělejte tedy jen takové změny, při kterých nestrádáte.

Záver je pekný:
Skôr ako na chudnutie, by sme sa mali zamerať na zmenu životného štýlu. (viac pohybu, menšie porcie, menej sladkého a tukov, viac ovocia a zeleniny ) Zhodené kilá by mali byť bonusom nie cieľom.

Zmenu našej životosprávy, by nemalo sprevádzať úplne odriekanie sa a negatívne pocity, čomu sa pri krátkodobých dietách dá len ťažko vyhnúť. Priebežné zavádzanie prospešných zmien, by sme mali postupne prijať za svoje, ale všetko s ľahkosťou a najlepšie aj s radosťou.
Páči sa mi myšlienka, ktorú Iva Málková spomína vo svojom článku.

V tomto případě se nestanete otrokem toho, co Vám mělo přinášet potěšení - jídlo a myšlenky vztahující se k Vaší postavě Vám už nebudou odčerpávat veškerou životní energii. Kilogramy nebudete spojovat s hodnotou Vaší osobnosti.

Diskusie Naničmama.sk: 

Klúčové slová: 

Prečo ? Aby som nemala problém zapnúť džíny, aby som vyzerala super v plesových šatách, aby som sa sama sebe /samozrejme aj iným/ viac páčila a tým pádom aj lepšie cítila.
Ako? Snažím sa stravovať spôsobom niečo medzi Dukanovou dietou a delenou stravou , s malými prehreškami Chichocem sa a raz za čas sa dokopem aj na VacuWell alebo lymfodrenáž s následným cvičením na vibračnej plošine , máme taký "babský" salón u nás na sídlisku .
Akurát s týmito aktivitami sa spája otázka : za čo? Je to trochu finančne nákladné.
A u mňa je problémom hlavne otázka : kedy?
Ale čo som začala a to môžeme každá z nás a je to zadarmo , chodiť čo najviac pešo a okrem auta ignorovať aj výťah. Chodenie po schodoch je asi najlepšie na naše "pozadie" Slnko

Skvelá kombinácia, úprava stravovania a chodza. Tlieskam
Osobne mám s takým problém, lebo moje presuny su medzi nasou dedinoua mestom a vacsinou spojene s prekladanim, vykladanim deti. Akosi do toho neviem vsunut chodzu, aby som ju nepridala aj detom, ked sa vacsinou tocime domov, aby sme stihli trenig ...

Prečo ? nuž, aby som na staré kolená neskončila v diabetologickej, či kardiologickej ambulancii Mrkám

No to su velmi radostne predstavy Hambím sa Malo si uvedomujeme, ze nasim pristupom k svojmu telu si pripravujeme starobu, taku aku si zasluzime, ak opomenieme dedicne dispozicie, ktore sa zase v zdravom tele ani nemusia prejavit.

Tiež dám otázku PREČO? aby ma nožičky uniesli,netrpeli kľby a aby som sa aj trošku páčila a mestila do šiat. Chichocem sa

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok