Brigáda - áno či nie?

Manžel spomenul pred kolegom, jak junior hľadá brigádu. A ten kolega sa len začudovane pozrel a spýtal sa, či ho neuživíme. Či si musí chudáčik zarábať?

Celkom ma to zarazilo. Tobôž, keď kolega je zo staršej generácie a brigády, aj povinné si ešte pamätá. Podľa mňa ani tak nejde  o tie peniaze, ktoré sa zarobia. Aj keď samozrejme, mať vlastné peniaze, o ktorých  rozhoduje človek sám je dobrý pocit. Z môjho pohľadu je veľmi prospešné, keď človek vidí viacero povolaní, viacero pracovných pozícii. Aspoň vie porovnávať. A pozerať na veci aj z inej strany. Napríklad ten náš. Vždy frflal v obchode na to aj na ono. Odkedy vykladá tovar, vie, čo a ako. Aj chápe, prečo je to položené zrovna tam, kde to položené je. Keď nič iné, tak trochu marketingu v praxi.

Vlastne máme šťastie, že syn je v partii mladých ľudí, ktorým nerobí problém vziať akúkoľvek brigádu. Lebo práca nie je hanba. Kľudne sa cez prázdniny obracajú aj v dvoch birgádach. A cez rok ich bavia aj víkendy - hlavne keď zistili, že sú vtedy príplatky.

Verím, že sú mladí ľudia, ktorí trávia oveľa viac času učením. Aj cez prázdniny. Majú svoje ciele a idú za nimi. Hlavne dievčatá, ktoré snívajú o bielom plášti. Tie sa škole fakt venujú z plných síl. Ale zmena nezaškodí. Jak včera bolo konštatované u nás doma - makám jak vo fitku - beham, zdvíham, prenášam, je tu klíma a ešte mi za to aj platia ÚsmevÚsmev

 

Komentáre

Mladým ľuďom určite žiadna brigáda neublíži, a už vôbec nie počas prázdnin, ktorá je primeraná veku, fyzickej kondícíí. Však čo sa za mladi naučíš ... 

tak, tak, aj my doma razíme cestu, že nič, čo sa naučíš ti nie je na škodu. Nikdy nevieš, kedy to využiješ.

Viem si napríklad predstaviť použitie vedomostí z vykladania tovaru pri programovaní skladu. Je jedno, či sw na papiere alebo na riadenie robotov..... Alebo marketing..... Alebo práca s ľuďmi, lebo máš uniformu, tak sa pýtajú aj teba, kde je horčica alebo cukor....

U nas deti maju povolené pracovať od 16 tich rokoch. Moja dcéra sa nemohla dočkať aby začala pracovať. V našom meste je vodný park, kde začínajú asi všetci teenagers, moja si urobila kurz na plavcika a kurz na ucenie plavania,potom tak pracovala každé prázdniny. Ako inštruktor plávania pracovala niekoľko hodín týždenne počas školy. Takže my odpadli vreckové a peniaze na benzín. V jej veku som nikdy nepracovala na brigade,ale na druhej strane bývali sme na dedine a mali sme velku záhradu, zahumienku, takže sme pracovali v tom čase viacej ako oni teraz.

Starší syn už pracuje, ale keď chodil do školy, brigádoval a keď mu to vyučovanie dovolilo, tak aj cez školský rok. A mladší tiež začal brigádovať. Uživiť ich uživíme o to nejde, ale oni majú všelijaké svoje aktivity, chcú si kúpiť niečo, čo pre mňa nie je dôležitá a oni to "nutne" potrebujú, Alebo také rôzne výlety s partiou kamarátov a kamarátiek, tak to si financujú sami. Benzín do auta si kupujú sami občas aj nejakú ako tomu hovoria "lakocinku" pod zub, príp. ak idú von a chcú si kúpiť napr. hamburger, suši alebo iné, tak peniaze odo mňa ani nepýtajú.

Okrem skúseností z práce ako píšeš ich to učí aj narábať s financiami, vážiť si zarobené peniaze. Minul si na "hlúposti", no tak nemáš a pre tentokrát z toho dôvodu nikam nejdeš. Nabudúce už budeš vedieť peniažky zadeliť lepšie.

tak, tak, presne ako hovoríš. učí sa zadeľovať zarobené podľa toho, čo potrebuje a určuje si priority. Skúsenosti na nezaplatenie.

teiž si myslím, že brigáda neuškodí. Aspoň si vyskúšajú čo obnášajú niektoré profesie a niečo si zarobia. Myslím, že to niektorým aj zdvihne trošku sebavedomie.  Dcéra si tiež niečo hľadá. Len má aj nejaké podmienky, kvôli zdr. problémov, čo jej dosť sťažuje situáciu, ale snáď sa jej niečo podarí nájsť. Doteraz to brala tak že bude bude, nebude nebude ale keď vidí že všetci v okolí už niečo majú, tak jej je blbé že ona sa ,,necháva živiť,, rodičmi a nemá vlastný príjem.

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok