reklama

Škatuľky

akira13 , 08. 02. 2011 - 14:06

reklama

Kedysi dávno som čítala v jednom časopise o Náročných deťoch. Bolo to vlastne hneď niekoľko článkov o tom, že náročné deti existujú, kto ich "odhalil", ako, ako s nimi nažívať a táááák.
A hneď v úvodnom článku som si utvorila názor. Pán psychológ, otec (myslím 4 detí) totiž povedal, že všetky svoje deti vychovávali rovnako, preto začal uvažovať, prečo je najmladšie dieťa celkom iné ako tie predošlé.
Zostala som ako obarená. Nedokážem si predstaviť, že ktokoľvek, kto sa iba trošku zamyslí, nieto ešte psychológ, môže mať dojem, že všetky deti sa dajú vychovávať rovnako.

Predsa- človek má iné názory v 20, iné v 30 a iné v 40 rokoch. Prežil iné, vyskúšal iné, spravil chyby z ktorých sa poučil. Zistil, že niečo "nejde" a možno to viac neskúšal. Vplývali súrodenci, do života rodiny prišli nový ľudia, ktorí formovali nás a ateda aj nás ako rodičov a aj naše deti. Prečítali sme kopu časopisov a kníh a zo všetkých sme si niečo zobrali.

Ja sama som najmladšie dieťa zo 4. Nároky aj výchova oproti mojim súrodencom boli absolútne odlišné. Nevynímajúc, že každá bytosť je jedinečná a preto na ňu neplatia ani rovnaké "finty".
Po týchto článkoch sa veľa mamín v mojom okolí začalo ohrádzať, že majú "náročné deti". Myslím, že v určitých prípadoch im práve toto škatuľkovanie dodávalo pocit, že s "neposlušnosťou" svojich detí naozaj nemajú šancu urobiť nič. A preto ani nerobili.
Nedávno sa mi to v škôlke pri jednom rozhovore tak vynorilo z mysle, keď mi jedna mamina hovorí "vieš, malá je náročné dieťa. Má už 4 roky a za jednu noc sa zobudí aj 5 krát, pretože chce zapnúť rozprávku". Pýtam sa: "a ty?" Odpoveď ma neprekvapila, naozaj---- "zapnem jej ju"...
ĎAKUJEM za škatuľky, ktoré nám berú krídla. Za náročné, indigové, dis... a -čojaviem- ešte aké deti. Ďakujem, že múdry časopis vie, že som urobila všetko čo bolo v mojich silách a teda nemám nevychované, ale náročné dieťa.

PS: mám náročné dieťa. Aj moja 4 ročná dcérka sa občas v noci zobudí a chce zapnúť rozprávku z rádia. Uf, ale som rada, že to nie noc čo noc 5 krát. Možno to bude tým, že jej ju nikdy opäť nepustím, ale ktovie. Možno len nie je náročné dieťa.


reklama


reklama

Katka0202, Ut, 08. 02. 2011 - 14:31

aha, asi viem o ktorom clanku hovoris, mam ten casopis doma... clanocek som precitala a povedala som si, ze teda ok, nastastie nemam narocne deti - i ked si na mna narokuju - podla moznosti cely den a na striedacku obcas aj celu noc... ale su to moje deti a nenecham ich strcit do nejakej "skatule" o narocnosti... ved su moje, nie??? zdielam tvoj nazor - hlavne to PS...
ale zas - tiez poznam prostredie, kde sa vychovava viac peniazmi ako citmi - a tiez tvrdia, ze maju narocne dieta... cize som dospela k nazoru, ze kazde dieta je narocne - kazde inym smerom...

Polárka (bez overenia), Ut, 08. 02. 2011 - 15:41

Myslím, že ide vychovávať rovnako - resp. s rovnakým postojom k životu (alebo skôr s rovnakými princípmi) viac detí - ak človek neprijíma nové, a neučí sa novým veciam. Ak svoj cieľ a prostriedky výchovy považuje za vyhovujúce.

Neviem či existujú náročné deti, alebo len rodičia majú menej času a energie na svoje deti. Ťažko povedať, zvlášť ak sa chce človek vyhnúť zovšeobecňovaniu.

Snažím sa nepodliehať škatuľkám, ktoré prichádzajú z vonkajšieho sveta. Tým pádom sa vyhýbam aj tým ustrihnutým krídlam. Vieš, pokiaľ sa nedáš nikto ti nič neustrihne Úsmev Objímam

ja_hodka (bez overenia), Ut, 08. 02. 2011 - 16:04

Vstavat pravidelne 5x za noc k 4 rocnemu dietatu kvoli rozpravke...Ja neviem, no. Asi by som hladala sposob, ako tomu urobit koniec. Myslim, ze nejaka ta zdrava rovnovaha medzi potrebami vsetkych clenov rodiny by sa mala hladat. Vsetkych clenov rodiny. Teda aj rodicovstva Mrkám
Ale pokial to rodicom nevadi... Vstanu a robia vsetko, aby bolo dietko spokojne tak je to asi ok.
Len si nie som celkom ista, ci sa potom nejake zaklady ohladuplnosti voci ostatnym daju takymto sposobom dietatu odovzdat. Ak sa robi vzdy vsetko, co si dieta zazela nehladiac na to, ci je noc a spim, jem, vybavujem nevyhnutne veci...a podobne. Medzi otrocenim a oddanou mamou vidim celkom rozdiel. Ale to je zas o kazdeho individualnej skale. Pre mna by to uz velmi zavanalo otrocenim. Ine je, ked je dieta chore, smutne, nieco zle sa mu prisnilo a pod.

adus, Ut, 08. 02. 2011 - 19:44

Hovoríš mi z duše!

novacka, Ut, 08. 02. 2011 - 16:56

Ahoj Akira, ja som uz asi citala len tu poslednu cast v ktorej mamicky pisali svoje nazory na ten clanok. A na mna to posobilo tak, ze niektorym to pmohlo ujasnit, ze na ich dieta neplati to co na ostatne. Mne aj moj maly pride narocnejsi nez ine deti, nechce moc papat a spanok je u nas vecny problem. No a tak trochu to u neho akceptujem ze je proste taky a da sa robit toho len velmi malo aby tieto dva problemiky zmizli uplne.

ivet36, Ut, 08. 02. 2011 - 17:24

Deti podla mna nie su narocne- narocne zacinaju byt vsetky vychovne postupy- "zarucene" spravne zo vsetkych moznych a dostupnych informacnych zdrojov, ktore bezny rodic nielenze nedokaze velakrat spravne spracovat, ale uz vonkoncom nie aplikovat.....a nastava frustracia, ze robi niekde chybu, pripadne mnozstvo chyb a urcite by to vedel lepsie, ak by precital tu info, ktoru prave v tejto chvili niekto vypustil do sveta....
Som toho nazoru, ze normalna matka robi prirodzene pre svoje dieta vsetko len to najlepsie, ako to momentalne citi......aj s chybami, ale tak to proste citi.

Aj matke, ktora pusta dietatu rozpravku 5-krat v noci darmo bude niekto vysvetlovat, ze robi nenapravitelnu chybu, ked ona sama citi, ze je to tak spravne.....mozme len dufat, ze raz pociti, ze toto uz spravne dalej nie je.....ivetMrkám

elca, St, 09. 02. 2011 - 11:07

no a nechcem vidieť šok toho dieťaťa, keď časom zistí, že celý svet mu nebude skákať okolo zadku tak, ako jeho oddaná mamina

gueva, Ut, 08. 02. 2011 - 18:06

ja náročné dieťa mám a náročné bolo od narodenia. nakoniec sa z toho vykľula dosť vážna diagnóza a ja som rada, že konečne je v nejakej škatuľke a nemusím sa zožierať, že som nemožná matka, ktorá má nevychované dieťa. Myslím si, že rodičia všelijakých dis... a všelijakých iných detí ako uvádza autorka blogu sú aj vďační, ak sa na odlišnosť ich detí príde, pretože môžu začať so svojim dieťaťom pracovať iným spôsobom a napr. im prispôsobiť aj učivo v škole, integrovať ich a pod. Bohužiaľ v našom štáte ešte stále nie sme pripravení akceptovať inakosti iných a môžu to byť aj lepší a hodnotnejší ľudia ako tí, ktorí sa radia do škatuľky normálni a ostatné škatuľky nie sú ochotní akceptovať. Je mi z toho smutno, ale nikto kto nemá dieťa alebo príbuzného v nejakej škatuľke nenormálnosti - podľa väčšiny si nevie predstaviť s akými prekážkami sa zaškatuľkovaní ľudia musia v živote pasovať.Smútok Takže ja prosím o viac tolerancie pre ľudí a hlavne detičky zaradené do rôznych škatuliek.

helus72, Ut, 08. 02. 2011 - 18:50

Za tento pohľad na vec, jaTlieskam

ivet36, Ut, 08. 02. 2011 - 19:36

...Tlieskam ....ano, aj to je pravda!Tlieskam
ivetMrkám

adus, Ut, 08. 02. 2011 - 19:43

No, prvá reakcia bez toho, aby som čítala komentáre - vychovávať všetky deti rovnako - neviem, článok čo spomínaš som nečítala, ale ja si pod tým predstavujem niečo v tom zmysle, že máme určité "rámcové zásady" (napríklad v nábožensky založenej rodine - viera, chodenie do kostola,...) jednoducho také tie zásadné veci, ktoré považujeme za "to čo musí byť". V rámci týchto zásad sa stále dá ku každému jednému dieťaťu pristupovať individuálne, zohľadňujúc jeho osobnosť. Evka tu mala diskusiu o spoločnom stolovaní - sú rodiny, kde si ani nedokážu predstaviť, že by to bolo inak. Vedú k tomu svoje deti od narodenia a napriek tomu sa môže stať, že z takého či onakého dôvodu, jedno z detí práve toto bude považovať na "neprijateľné" a bude sa proti tomu búriť. A vtedy príde ten moment, keď sa rodič pýta - prečo je tento iný, keď som ich všetkých vychovával rovnako.
Takže áno, myslím si, ba priam som o tom presvedčená, že určité základné spoločné črty výchovy v rodine sú a (podľa mňa) by aj mali mať - inak môže prísť k tomu, že samé deti budú poukazovať - on môže a ja nie? alebo ja musím a on nie?

akira13, Ut, 08. 02. 2011 - 20:09

Ja nepochybujem, že sú určité kroky, ktorými ideme ako pri kamennom múre. Lenže okrem toho, ako k deťom pristupujeme my, pristupuje k nim aj prostredie, kde žijú. Preto prvorodené dieťa žije celkom iný život ako to, čo sa narodí štvrté. Na to štvrté majú vplyv súrodenci, výhry a prehry pri výchove starších detí a všeličo ďalšie. Preto neverím, že niekto môžeme povedať, že sme vychovali 4 deti presne tak isto, podľa jednej šablóny.

A ďalšia vec--- nechcela som sa dotknúť detí a ľudí, ktorí majú určité problémy, to vôbec. Som si istá, že tá "škatuľka" vie naozaj veľmi pomôcť a krídla aj dať. Myslela som na všetky tie "samodiagnostikované" deti, ako bola tá mamina v škôlke.

adus, Ut, 08. 02. 2011 - 20:44

Aki, áno žije iný život a v tých istých koľajach, podľa tých istých zásad a pravidiel, ktoré stanovia ich rodičia - ak platí, že v danej rodine sa napríklad neje bravčové mäso (napr. z náboženských dôvodov), tak to platí rovnako pre prvé, štvrté aj prípadné sté dieťa v tej rodine, akurát že v danom konkrétnom okamihu to pravidlo platí pre najstaršie dieťa o x rokov, mesiacov, týždňov, dní, hodín,... dlhšie

elca, St, 09. 02. 2011 - 08:58

súhlasím s adus...keď píšeš o tom poukazovaní navzájom medzi deťmi /on môže a ja nie?/ spomenula som si na manželovu sesternicu, ktorá je učiteľkou, tento rok má druhákov. A tiež sa mi sťažovala, že z dvadsiatich detí v triede polovica má rôzne diagnózy dis-...čiže s každým musí pracovať úplne ináč a navyše, tie "normálne" deti na to poukazujú a vnímajú to ako nespravodlivosť /prečo oni nemusia? prečo my nemôžeme? atď/ ukočírovať to celé je vraj strašne ťažké a vyčerpávajúce

eniXelka, St, 09. 02. 2011 - 06:44

Tie skatulky su super pre rodicov. Maju sa na co vyhovorit a nemusia nad ich vychovou rozmyslat. Ja tiez od svorky pocuvam, ze som TALENT na vychovu deti a ze svagrinina dcerka je cert a s nou sa neda a v podstate (neodznelo to slovom) je narocne dieta. A ja zo dna na den prisposobujem vychovne chodnicky, rozmyslam nad konanim mojich deti a ako ho usmernit. Niekedy si pripadam sikovne, niekedy zufalo, ale zatial to nevzdavam. A moje deti ma stale prekvapuju.
Nenapadlo ma nazvat moje deti narocnmi, ale keby som to urobila mam pokoj, lebo dnes to slovicko ospravedlnuje vsetko.

Ajkak, St, 09. 02. 2011 - 10:36

Každé dieťa je svojim spôsobom náročné, ale sú deti, ktoré sú "živšie" a tie podľa mňa náročné nie sú. Tiež nemám rada, keď si mamičky rozprávajú, aké majú hyperaktívne deti a pritom ani raz s nimi neboli u psychológa. Ale podľa mňa je normálne, že dieťa neobsedí, behá a taak. No ja mám našťastie prvorodeného takého, že obsedieť aj vie Úsmev a 11-mesačná dcéra je živšia, od narodenia veľa plakala, v noci sa budila každú polhodinu, doteraz spí jednu noc dobre a ďalších 5 nocí sa budí každé 3 hodiny, málo papá a je "živšia". Ale zďaleka si nemyslím, že je náročná. Má proste inú povahu ako jej starší braček. A zasa sú deti, ktoré majú poruchy správania, ale to patrí do rúk odborníkovi a potom je tam dôležitý "iný" prístup. A to zasa neznášam, keď niekto označí takéto dieťa ako ZLÉ. Žiadne dieťa podľa mňa nie je zlé, len má iné nároky, požiadavky, povahu ...Ale aj pri "normálnych" deťoch je taktiež dôležitý individuálny prístup - veď predsa každý sme iný, či dospelý či dieťa ...

Ariesa, St, 09. 02. 2011 - 11:15

Slnko
aj ja som v skatuli, dokonca hned v niekolkych. Som narocna-leniva-rozmaznavajuca. No proste uplne paradoxy, ako sa komu a kedy hodi Pohoda , ked skatulkuje.

Skatulovanie drobca mi pomohlo - bud mi niekto s inym pristupom ukazal, ze to tak nie je, alebo som to musela prelomit svojim pristupom ja, aby som ukazala, ze sa da pracovat s drobcom a s lahkostou! - ked sa chce.

Je dobre pomenovat problem (guevaÁno ) a dalej pracovat. Mam takych ludi v okoli. Ked chlapec od narodenia na voziku chcel ist sam na strednu, tak siel do internatnej skoly. Ked dievcina s downovym s. dostala kluce od bratovho domu a kym oni pracovali v zahranici, ona k nim rano prisla, spravila si kavu a postarala sa o kvety a zeleninu v zahradke. Ked sa u nas "tej blbej" v rodine az na strednej prislo na dis, a zamakala na svojom sposobe pripravy a z ucnovky sa vysplhala a konci teraz vysku. Áno Slnko

linda999, St, 09. 02. 2011 - 11:29

DYS- dievcata, DYS- Slnko
linda©

Ariesa, St, 09. 02. 2011 - 13:23

Váľam sa od smiechu po podlahe jasne ... A uz mi to raz bolo opravovane v inej DISkusii Chichocem sa ... Teraz nejdem opravovat, mrzne mi mobil ledva nacitava Mrkám Áno

akira13, St, 09. 02. 2011 - 15:18

a pravdepodobne to ma tak pomýliloVáľam sa od smiechu po podlahe (nie akože ty, ale to opravovanieVeľký úsmev ) Neznášam sa- keď sa niečo takto opravuje, potom akosik strácam "smer"Vyplazený jazyk

púpavienka, St, 09. 02. 2011 - 20:17

No konečne niekto napísal, čo ja ako už stará mama tvrdím veľmi dávno, ale hlavne ked to začalo s tymi indigovými. Prepačte maminy, ale dys je úplne niečo iné a tam je naozaj dobre, že dieťa zaradili - mám vnuka a bolo to až hororové a darmo sme sa snažili. No ja som bola nešťastná ak som počuvala mamičky ako sa rozprávajú aké oni majú deti, tri tvrdili že určite ich deti sú indigové a preto musia s nimi inak a ďalšia po takej dosť dlhej odmlke odrazu povedala, viete ja sa Vám musím priznať, k tomu, že moja dcéra je nadpriemerne inteligentná a je to až také vysoké, že s tym ako rodina si už nevieme rady. Nuž neviem ako to mlada mamina myslela, možno sa chcela vyrovnať tým indigovým, ale jedno bolo isté že nevedela o čom naozaj hovorí, alebo jednoducho povedala pravdu že nezvláda svoje dieťa.
Netrval ani týždeň a môj vnuk prišiel zo škôlky veľmi nešťastný, každý je nejaký a on je nezaradený / to sme ešte nevedeli koľko ma dys../ a tak som sa snažila vysvetliť svojmu slniečku že je zaradený do super rodiny, kde ho milujeme, no jeho očka boli smutné a ja som mu vtedy povedala, že nemusí byť modré dieťa a predsa v živote naplní svoj osud a urobí veľké veci a on sa tak rozžiaril a ja som sa cítila dosť hlúpo, ale potom som si povedala - no čo už. Mlčím

klodik, St, 09. 02. 2011 - 21:40

Chcela som čo-to napísať o "škatuľke" indigo, no napokon to stále nebolo ono...

v podstate akákoľvek škatuľka je veľmi fajn keď pomôže dobrej veci.Keď pomôže rodičovi nahliadnuť viac do vnútra svojho dieťaťa, nahliadnuť do jeho trápení, keď mu dokáže pomôcť pochopiť niečo zo života, prežívania svojho dieťaťa...potom rodič môže odštartovať pomoc aby tak dieťa mohlo normálne fungovať, a hlavne napomôcť svojmu dieťaťu aby bolo rešpektované okolím, učiteľmi...aby vedelo akceptovať samé seba...keď je to v tejto rovine je to super- tu niekde zrejme aj končí funkcia škatuliek...

akonáhle sa škatuľka stáva nástrojom na ospravedlňovanie vlastných zlyhaní vo výchove, akonáhle je zo "škatuľky" len módny trend je to škodlivé, stráca to svoj zmysel...

púpavienka, Št, 10. 02. 2011 - 11:57

Napísala si to úžasne, vystihla si všetko, takto to cítim aj ja.Áno Tlieskam Tlieskam

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama