Orechové šuhajdy

Pridal/a majas

Recept našej mamky na tradičné vianočné a veľkonočné koláčiky.

Orechové šuhajdy - recept
Porcie
Porcie
Čas prípravy
45 minút
Čas varenia / pečenia
Celkový čas
45 minút

Ingrediencie

Poleva:
250gramovčokoláda (poleva)
90gramovstužený tuk (poleva)
Plnka:
150mililitrovmlieko (plnka)
150gramovpráškový cukor (plnka)
50gramovCera (plnka)
1polievková lyžicarum
 trochaorechy
150gramovmleté orechy (plnka)
50gramovhrozienka (plnka)

Inštrukcie

Čokoládu so stuženým tukom, prípadne šľahačkovom smotanou, rozpustíme nad parou. Ešte teplú čokoládu nalejeme na dno malých papierových košíčkov, tak aby sme zaplnili dno, spotrebovali cca 1/3 polevy.

Mlieko s cukrom necháme zovrieť a za stáleho miešania pridáme tuk, keď sa roztopí pridáme orechy, kto má rád opláchnuté hrozienka a rumovú arómu (rum). Ochutnáme a podľa vlastnej predstavy a chute orechov pridáme cukor alebo arómu. Hmota za stáleho miešania chvíľku povaríme. Necháme trochu vychladnúť, počas chladenia premiešavame a následne plníme pripravené košíčky.

Na záver polejeme orechovú náplň čokoládovou polevou a vrch ozdobíme orieškami. Potom ich rýchlo schováme, aby sa hneď nezjedli. ;)

Poznámky

Stane sa, že čokolády spotrebujem viac, majte doma nejakú v zálohe. Oproti pôvodnému receptu dávam viac orechov a menej stuženého tuku. Nemáte čo pokaziť, keď budete experimentovať. Maximálne bude plnka trochu hustejšia, nebudete mať úplne hladké šuhajdy, budete mať kopčeky ale budú zdravšie. ;)Ak by vám náhodou chýbali orechy, môžete časť z nich ich nahradiť drvenými piškótami. Stužený tuk v čokoláde môžete nahradiť šľahačkovou smotanou (cca 100ml), len poleva nebude tak tuhá ako ste zvyknutí. Nedá sa presne odhadnúť počet košíčkov, závisí od ich veľkosti, ako ich plníte, ale nie je problém pridať dodatočne.

Postup: 

Orechové šuhajdy - recept postup 1
Vaše hodnotenie: Žiadne
4.75
Priemer: 4.8 (4 hlasy)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok