Krúpová baba

Pridal/a piletka

Môj manžel a ja máme radi tzv. "tradičné sedliacke jedlá". Podelím sa s vami o jeden z receptov Hornonitrianskeho regióna, kam siahajú korene môjho manžela. Tam ho nazývali, či nazývajú prosto - Baba. No, baba je všeobecne známa, aspoň podľa mňa, skôr ako iný názov harule, zemiakových placiek, podlistníkov, či gugle, ... Preto ju my nazývame "Krúpová baba".

Krúpová baba - recept
Porcie
Porcie
ZdrojMôj vlastný recept.
Čas prípravy
30 minút
Čas varenia / pečenia
1 hod, 30 minút
Celkový čas
2 hod

Ingrediencie

800gramovzemiak (asi 6 kusov)
180mililitrovkrúpy
1čajová lyžičkasoľ
3strúčikycesnak
30gramovbravčová masť
80gramovslanina prerastená
1štipkačervená paprika sladká
300mililitrovvoda (približne 1,5 a 2 násobok objemu krúpov)

Inštrukcie

Krúpy opláchneme na sitku a dáme variť. Ja ich varím v kuchte na stupni tlaku č. 2  (ten, na ktorom sa robí aj napr. mäso). Vody dávam asi 1,5-2 násobok objemu krúpov. Mierne osolím. Keď začne ventil na kuchte syčať, odmeriam 30 min. času. Po uplynutí 30 min. kuchtu odstavím a nechám voľne vychladnúť (kým nepovolí veko).

Medzitým zemiaky nastrúhame na hrubom strúhadle. Osolíme. Odoberieme časť zemiakov zodpovedajúcu cca 1 až 1,5 zemiaku a dáme stranou – budeme ich potrebovať až záverom. 

Do ostatných zemiakov vylejeme krúpy aj z vodou, v ktorej sa varili. Malo by jej byť veľmi málo, len na dne - toľko, že možno povedať, že tam nejaká je; (v kuchte ju takmer nevidno), časť sa vstrebala do krúp a časť odparila.

Polovicou masti vytrieme pekáčik a poukladáme naň slaninku (môže byť aj s kožou). Plátky slaninky majú hrúbku približne 7-8 mm.

Druhú polovicu masti rozohrejeme v kastróliku a pridáme nadrobno pokrájaný očistený cesnak.

Krátko usmažíme ...

... pridáme trocha červenej papriky (pre mierne zafarbenie).

Premiešame a hneď vlejeme do misy s krúpami a zemiakmi.

A celé poriadne premiešame.

Vyložíme do pekáčika na slaninku. Na povrch rozvrstvíme nastrúhaný zemiak, ktorý sme si na začiatku dali bokom. Tento krok som do prípravy krúpovej baby vsunula na základe skúseností. Ak totiž zostanú na povrchu nezakryté krúpy, upečením získajú veľmi tvrdú konzistenciu. Zemiak na povrchu tomu zabráni a navyše vytvorí chrumkavú kôrku, do ktorej sa nemusíte báť s chuťou zahryznúť, že si vylomíte zub (ako by sa to mohlo stať na pripečenej krúpe).

Vložíme do rúry na 2. priečinok odspodu, nastavíme teplotu na 220 st. (individuálne – podľa rúry) a pečieme po dobu cca 60 min.  Na povrchu by sa mala vytvoriť vypečená ružová kôrka. Podobnú možno vidieť aj po bokoch pekáča.

Dobrú chuť!

Poznámky

Môj manžel stále spomínal, že to jedával u babky a bolo to vynikajúce. Nikdy som to od hornonitriancov nejedla, môj recept vznikol podľa opisov chutí, vzhľadu a konzistencie tak, ako si ich pamätá môj manžel z detstva. A hovorí, že je to ono. Chutí aj mne. Tu je recept s fotopostupom. Hľadala som sekciu tradičných slovenských jedál, no takú som tu, žiaľ, nenašla (pritom Medzinárodná kuchyňa tu je). Preto recept zaraďujem do Hlavných jedál. Nech sa páči!

 

K babe môžete podať uhorku, čalamádu, červenú repu, no ja mám najradšej ku nej mlieko. Čerstvé alebo nejaké kyslé.

 

Postup: 

Krúpová baba - recept postup 1
Krúpová baba - recept postup 2
Krúpová baba - recept postup 3
Krúpová baba - recept postup 4
Krúpová baba - recept postup 5
Krúpová baba - recept postup 6
Krúpová baba - recept postup 7
Krúpová baba - recept postup 8
Vaše hodnotenie: Žiadne
4.81818
Priemer: 4.8 (11 hlasy)

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok