Zábava graduje, alebo pandemické prekvapenia

Výborne, takže od pondelka by sa mali otvoriť divadlá, kiná a kostoly s maximálnou kapacitou 50 percent a školy ništ?

Za mňa je to ešte skoro. Uvedomujem si aký veľký problem, je zatvorenie pre vyššie spomínané inštitúcie, ale za mňa zďaleka nie sme za vodou. Automaticky s takýmto uvoľňovaním opatrením, stúpne pohyb ľudí, vzájomné stretávanie , čo môže mať vážne dôsledky. Lebo čísla síce hovoria o poklese pozitívnych, ale v tých číslach vôbec nie sú zahrnutí pozitívní, odhalení antigenovými testami. A týmito testami sa bude stále testovať veľa ľudí, podľa kapacít, odberových miest, lebo tieto testy sú zdarma, ale zas nebudu v štatistikách? Tie budú mať stále klesajúcu úroveň. 

Rozumiem tomu, že vysoký počet úmrtí, je spôsobený pandemickou situáciou z pred mesiaca, ale nemožno ho ignorovať ..., situácia je stále vážna.

A minimálne by mali tieto uvoľňovania robiť regionálne, mimo najkritickejších oblastí. No dobré ľudia na dedinách v okrese Čadca, Púchov ..., asi nepôjdu do divadla, ani do kina, možno ani nie do fitka, ale starší ľudia do kostola áno .... A hlavne mali poslať deti do škôl a ďalej riešiť podľa toho ako sa vyvinie situácia v konkrétnych školách, lokalitách.
 

Diskusie Naničmama.sk: 

čo tam po plebse....vyhrávajú zákulisné boje..futbal sa môže,či už aj volejbal neviem..

vedcov najprv velebili teraz im nemôžu prísť na meno...no vyznaj sa,človiečik!

ako pozorujem a počuvam v okolí-nemajú hlavu v smútku z toho že zavreté kiná,fitká,reštiky..chýbajú ale plavárne a kaviarne  ale hlavne objatia a dotyky na pohreboch!

 

Však toto objatia a dotyky ....

Ani ja nechápem prečo sa otvárajú všetky tie inštitúcie, ale školy ostávajú zatvorené. Príde mi, že z logiky veci by preca školi mali byť prvé otvorené. Aj z ekonomického hľadiska, veď koľko ľudí nemôže chodit do roboty, lebo musia ostať doma s ďeťmi. A hlavne u tích, ktorí nemôžu robit cez homeoffice je to problém...

Pokiaľ viem, tak minimálne prvý stupeň je otvorený stále, nie? Zrejme sa predpokladá, že 10-11 ročné a staršie deti dokážu byť doma bez dozoru. Dokonca aj pandemická očr je len do 11 rokov. Na staršie deti iba ak sú choré.

Ano prvy stupen sa uci v skole, len by to velmi pomohlo aj druhemu stupnu a stredoskolakom, keby mohli chodit normalne do skoly ...

tak každému by pomohlo, keby sa mohol vrátiť k normálnemu, bežnému životu

ako , jasne, ale viess si predstavit deviatakov, priparava na monitor, prijimacky, kus ine ako na vysoke, miestami  a nerozumiem, ak starsi ludia, najviac ohrozena skupina mozu chodit do kostola a skolaci nie. Kina, divadla sportoviska ano, a skoly nie? Pride mi to ozaj divne. Pritom, nejake velke sirenie v skolach s a nekonalo, aspon nie v najkritickejsich oblastiach.

Z jednej školy poznám osobne 6 pozitívne testovaných. Po prvých testoch. Všetko to bol 2. stupeň. Teda 2 deti, dvaja rodičia a jedna učitelka to zjavne priniesla domov. Naviac, ona mala silnejšie príznaky, po 10 dňovej karantene neprešli, potvrdené aj pcr testami a ďalšia karanténa. Vlastne z tej školy nepoznám osobne viac ľudí, tak koľko ich bolo naozaj pozitívnych, to neviem. Ale určite neboli sami. Vlastne ešte pred celoplošným testovaním mali oficiálne jedného pozitívneho žiaka

Verím, že na severe toho bolo viac, KE , Ba nie, ale nerozumiem ostatným otvoreným veciam všade rovnako, napriek zlým situáciam v niektorých okresoch.

Napríklad je povolené učenie malej skupiny žiakov, ktoré nemajú možnosť sa dištančne sa vzdelávať. By ma zaujímalo, ako takí učitelia zvládnu vyučovať v reále malú skupinu, aj dištančne online ostatných. 

Takže ďalšia novinka, myslím, že celkom opodstatnená, bude tretie kolo celoplošného testovania v mestách a obciach, kde bolo viac ako 1 percento pozitívnych. Ešte neviem kedy.

Dnes som sa dočítala takúto vetu v jednom komentári, teda článku A čo deti, majú sa kde učiť?

"Zatiaľ sa neobjavilo dôveryhodné vysvetlenie, z ktorého by vyplývalo niečo iné ako to, že žiaci sú rukojemníkmi v politickom spore medzi SaS a OĽaNO. Čo je škoda"

Bolo v ňom spomenuté, aj to, že za posledných 8 mesiacov boli deti v škole tak 1,5 mesiaca. Aj to, že zatvorené školy sa dotýkajú najviac sociálne znevýhodnených skupin. A autor si rovnako ako ja kladie otázku, prečo kiná a kostoly áno a školy nie..., uvedomujúc si aj riziko šírenia v školách .. Len aj na jar sa školy otvárali ko posledné.

Dnes či zajtra ma zaznieť nejaký návrh od ministra zdravotníctva, zameraný viac na semafóry, teda, regionálne opatrenia ..., som zvedavá či dostane priestor.

Inak debata medzi Matovičom a Sulíkom, mi príde ako úplne scestná. Rozumiem tomu, že divadlá máme zavreté, a možno ľuďom chýbajú nejaké čierne komédie, alebo frašky ...., ale nie v podaní najvyšších predstaviteľov počas tak vážnej situácie, akú tu máme.

Prečo školy nie? Lebo decká sú hodne bezpríznakové. Teda roznášajú zvesela. A sú kontaktné. Teda nakazujú sa ešte z väčšieho vesela. Kukala som jak malá na mojich, keď išli na jar do mekáča. Reku hádam si burgre nebudú aspoň medzi sebou meniť. Aj keď ... ja v ich veku by som si menila. Jedno jablko sme jedli aj 5ti... keď bolo dosť veľké Veľký úsmev. Proste v určitom veku tá socializácia a prejavovanie náklonnosti príde taká spontánna a pravidlá sa zle dodržujú.

Vyriešil niečo ako kostol na hodinu je jedna vec. Vtedy verím, že aj napriek teoreticky vysoko infekčnému spevu sa dá ľahšie bojovať ako usedieť 5 a viac hodín nonstop s rúškami. Nie fyzicky. Psychicky to rúško na tvári toľko mať je umenie. Takže potom zazvoní zvonec, vyučujúci sa vytratí a už to majú pod bradou - neni sa čo čudovať. Príde mi to ako fraška. Na druhej strane 1. stupeň strašne ľutujem, ak toto dávajú. Zas majú menej hodín, aj keď niektoré deti sú v tej škole vážne 8 hodín.

Takže logicky si to odvodiť viem.

Správanie Sulík - Matovič no comment. Radšej Veľký úsmev ... alebo hej. Dve urazené ješitné baby.

ako jasne, deti sú nepredvidatelne. Inak celkom ma prekvapuju burlive debaty v Tinkinej triede, deviataci,  na temu politiky, korony, ci uz teraz online, alebo predtym nazivo. Uz kvoli tomu zacala sledovat spravy, aby vedela o com tocia. Hambím sa

Áno - myslím, že terajší základoškoláci poznajú ministra školstva oveľa lepšie ako iné generácie v ich veku a aj prehľad v politike majú. Viac tým žijú.

Ktorí ako, moja doteraz politiku celkom ignorovala, aj ked sa pytala, ale obraz je obraz, ked si vie tvar spojit s menom ..., zas u nas sa spravy nepozerali. Teraz zapiname, ze si deva mozno kukne, len na jednotke, tam su zvacsa take normalne. Ale tie debaty spoluziakov, az hadky na temu politika, ina partia ekologia, alebo orientacie ..., v tom je tolko vasne, skoro ako na Fb. Rozmyslam, nakolko je to ovplynené postojom rodičov, nakoľko je to vlastné, asi aj aj. No hold aj doba je ina ...

Tu je článok, v ktorom opisuje psychologička Mária Balážová dopad na duševné zdravie detí, počas "karantény", prvej, druhej ... Vraj sa výrazne sa zvýšil počet kontaktov na krízové linky u mladých. U mladších deti sa dostavuje častejšie úzkosť, aj keď nie zjavná na prvý pohľad.

Dovolím si citovať:

"Staršie deti zase prežívajú pocity osamelosti, s ktorými sa spája stúpajúca depresivita. Pre vývinové obdobie, v ktorom sa nachádzajú, je veľmi dôležité hľadanie vlastnej identity, snaha zapadnúť a byť prijímaní ľuďmi, ktorí sú pre nich dôležití, väčšinou sú to rovesníci a kamaráti. V súčasnej situácii je táto ich potreba sťažená. Prežívajú osamelosť, no zároveň trávia veľa času na sociálnych médiách. Výsledkom je zvláštny stav, keď sú izolovaní doma a nemôžu interagovať, no svet ide ďalej a informácie o pandémií sa nedajú vypnúť..."

Vraj u dievčat je to výraznejšie. Inak z reálu, Tinka majú v 9. triede 6 dievčat, z toho jedna ma nábeh na anorexiu, to už bolo skôr, druhá je už na antidepresívach ..., prvotná príčina je určite iná, ale dlhodobá izolácia problémy znásobuje. Už pri mojej vnímam, výraznejšiu únavu, problém dokopať s ak úlohám, čo na jar nebolo ....

 

Inak som čítala nedávno článok o tom, že prekvapivo starší ľudia, zvládajú po psychickej stránke pandémiu lepšie, lebo už v živote zažili veľa ťažkých skúšok, obmedzení, takže pokial zdravie ako tak slúži, izoláciu ako zvládnu. Ale verím, že to zdravie, je vážny problém, lebo je problém liečba všetkých ochorení, nielen vírusových ....

Zábava teda pokračuje, čaká nás adventné testovanie. Prvé 6. a 7.?, dalsie dve podľa výsledkov, Skoláci pojdu do skol mozno dva tyzdne do Vianoc? Ak budú mať negatívny test? Ako na rovinu z premiera som riadne zufala, a z celej tejto vlady, aj by sa v nej nasli rozumni ludia, len ich Matovic nepusti k slovu ...

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok