Ani na jednu z tých otázok sa nedá odpovedať jednoznačne. Tých "faktorov", ktoré môžu ovplyvniť vývoj situácie je veľmi veľa a len minimum z nich závisí od teba.
Kým som si ja sama nevybrala rozvedeného muža, pokladala som rozvod za niečo ... neviem,ani ako to pomenovať ...?nepredstaviteľné? a rovnako aj veci s tým súvisiace. Odvtedy ale moju spoločnosť začali tvoriť prevažne rozvedení ľudia - a vždy za tým bol iný príbeh a iné riešenia. Niektoré jednoznačne negatívne a nevhodné, iné možno trochu kuriózne (keď v jednom byte - a podotýkam, že v podstate mierumilovne - žila žena, jej dve deti, ich biologický otec a nový partner ich matky). Závisí to vždy od "charakteru" tých zainteresovaných dospelých (nemyslím tým, či je niekto dobrý alebo zlý, ale či má chrbtovú kosť, dokáže jednať s nadhľadom....). Často si my dospelí robíme starosti s tým, ako bude dieťa vnímať to alebo ono - ale problém v tom zväčša vidíme len my dospelí, lebo už máme za sebou určité zážitky, skúsenosti .... , ktoré deťom chýbajú a preto majú na vec úplne iný pohľad, teda vlastne to čo my ako problém vidíme, ony tak vôbec nevnímajú. Nemyslím si, že by pre dieťa malo byť problémom "mať dvoch otcov", ak sa budú obaja k nemu správať s láskou, ohľaduplne a hlavne ozaj "na úrovni" (nebudú osočovať, ohovárať, podpichovať,...).
Dcéra môjho muža z prvého manželstva mala jeden čas také obdobie, že sa ma stále pýtala, či mi môže hovoriť mama (chodila k nám "klasicky" každý druhý weekend, nebývala s nami v spoločnej domácnosti) a vždy som jej povedala, ako ma teší a aká som hrdá, že by to takto chcela, ale maminku má iba jednu a tej aj patrí toto oslovenie. Ona to vlastne navrhovala kvôli tomu, že jej matka v tom čase začala na ňu tlačiť, aby hovorila "oco" partnerovi s ktorým v tom čase žila, čo mladá síce odmietala (hlavne vnútorne sa stým nevedela stotožniť), ale nemohla nič proti tomu robiť - tak tomu nevlastnému hovorila OCO (na príkaz a želanie matky) a svojmu vlastnému TATINO. Vzoprieť sa matke dokázal aspoň v tom, že odmietla hovoriť tomu "druhému" tatino (oslovenie, ktoré vždy v rodine používali a matka chcela, aby ho používala aj pre toho druhého) a to jej mladá vtedy povedala, že tatino je ten, čo býva ... a keď teda ona inak nedá, tento bude oco, ale to je všetko, čo je ochotná urobiť!
Tvoje dieťatko je ešte stále veľmi maličké, aby takéto veci vnímalo nejak intenzívnejšie, kým jeho biologický otec bude javiť záujem oň, nebráň stretávaniu, partnera nového si vyberaj (mimo iného) tak, aby dokázal dať tvojmu dieťatku rovnakú lásku ako vašim prípadným spoločným (resp. eventuelne nejaký jeho z predchádzajúceho vzťahu). Deti nemôžu za naše "úlety" a zaslúžia si všetky rovnakú lásku - veľkú, silnú bez akýchkoľvek podmienok.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Je asi tazke zamýšľať sa nad touto otazkou, kedze kazdy muz je iny, ale predsa len mi to neda. Mam rocne dieta a uz polroka nezijeme v jednej domacnosti s nasim tatinom. Sice o svoje dieta javi zaujem a navstevuje ho cca 2-3 razy do tyzdna na max. 1 hodinu, ale neviem, ako dlho mu to vydrzi. Kazdy den rozmyslam nad tym, ze ked si najdem noveho partnera, ci moje dieta nebude mat v tom chaos. Ked by som myslela do buducna, ako to bude zvladat moje dieta, ked bude zit v jednej domacnosti s cudzim ujom, ktory sa mu bude venovat a vychovavat ho a jeho biologicky otec bude ci uz casto alebo raz za cas s nim travit cas? Co je lepsie pre dieta? Udrziavat styk so svojim otcom a stretavat sa s nim co mozno najcastejsie, alebo tak, ako nariadi sud (mozno kazdy druhy vikend). Mate s tym skusenosti? Nie je to pre dieta stresujuce striedavo zit v dvoch domacnostiach, kde kazdy z rodicov ma uz noveho partnera? A moja nocna mora: mat vobec este druhe dieta? Ako to potom povedat, ze nemaju rovnakeho ocina? A co ten muz? Nebude medzi nimi robit rozdiely?