reklama

Majetkové vyrovnanie po rozvode

Pridal/a Kristina Karlova dňa 24. 11. 2019 - 17:31

reklama

Otázka používateľa
Ako postupovať pri majetkovom vyrovnaní po rozvode?

Dobrý deň, chcela by som Vás poprosiť o radu ohľadom majetkového vysporiadania manželov po rozvode. V januári uplynú 3 roky od nadobudnutia právoplatnosti rozvodu. Manžel už podal podnet na mimosúdne rokovanie, ktoré bude v decembri.

Predmetom majetku je auto, spoločný účet a byt.

S bývalým manželom sme sa dohodli na mimosúdnom vyrovnaní z auta a spoločného účtu v banke. S týmto vyrovnaním som súhlasila, podpísali sme dohodu, ktorá je aj overená u notára, avšak bývalý manžel nedodržal jej vyplatenie (mal tak spraviť do 30.9.). Môžem sa v tomto smere domáhať svojich práv?

V decembri bude predmetom jednania spoločný byt, ktorý bol z polovice financovaný hypotékou a z druhej polovice vlastnými prostriedkami. Pred kúpou bytu nám svokra darovala 10000 eur, aby nám vrátila prostriedky, ktoré sme investovali na prerábku v jej dome a aby, sme mali ľahší prístup k úveru. K daru nebola spísaná darovacia zmluva. Teraz tvrdí, že peniaze darovala len synovi. Od rozvodu si splácam polovicu hypotéky a všetky ostatné náklady s bývaním (energie a polovicu fondu oprav). Bývalý partner žije u mamy v jej rodinnom dome.

Bývalý manžel odo mňa žiada nájomné, že som od rozvodu užívala byt s deťmi (máme tri deti). Má právny nárok na toto nájomné?

Zároveň by som sa chcela opýtať, či budem musieť manžela vyplácať z celej hodnoty daru a či mám šancu uspieť v otázke riešenia bytu, či by mohol byť prepísaný na mňa za výhodnejších podmienok (napr. že by som ho musela vyplatiť len z určitej sumy) uvažujem aj nad prepisom zvyšku hypotéky na mňa. Momentálna moja finančná situácia je taká, že pracujem zatiaľ len na dohodu, ale v zamestnaní mi bolo prisľúbené pracovné miesto na pracovnú zmluvu v priebehu budúceho roka.

ďakujem vopred za odpoveď

Kristína

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odpovedá
advokát Bános

Dobrý deň,

v súvislosti s Vašou prvou otázkou ohľadom toho, že Vás bývalý manžel nevyplatil v stanovenej lehote uvádzam, že máte právo sa domáhať tohto vyplatenia. Odporúčam Vám najprv vyzvať bývalého manžela písomne na doručenku o tom, že stanovenú sumu nevyplatil v stanovenej lehote s tým, že mu určíte novú lehotu, dokedy Vám má sumu vyplatiť. Upozornite ho aj na skutočnosť, že ak tak neurobí, budete sa domáhať svojich práv na súde.


Čo sa týka Vašej druhej otázky, či má Váš bývalý manžel právo od Vás požadovať nájomné uvádzam, že spoluvlastník, ktorý spoločnú nehnuteľnosť neužíva má vždy právo požadovať od spoluvlastníka, ktorý nehnuteľnosť užíva adekvátnu odplatu za toto užívanie. 

Čo sa týka vyporiadania, podľa § 150 Občianskeho zákonníka sa pri vyporiadaní vychádza z toho, že podiely oboch manželov sú rovnaké. Každý z manželov je oprávnený požadovať, aby sa mu uhradilo, čo zo svojho vynaložil na spoločný majetok, a je povinný nahradiť, čo sa zo spoločného majetku vynaložilo na jeho ostatný majetok. Ďalej sa prihliadne predovšetkým na potreby maloletých detí, na to, ako sa každý z manželov staral o rodinu, a na to, ako sa zaslúžil o nadobudnutie a udržanie spoločných vecí. Pri určení miery pričinenia treba vziať tiež zreteľ na starostlivosť o deti a na obstarávanie spoločnej domácnosti. Samozrejme je potrebné uviesť, že všetko je vecou dohody medzi Vami a Vaším exmanželom. Pokiaľ sa na tom dohodnete, byt môže prejsť do Vášho výlučného vlastníctva s tým, že aj hypotéka bude prepísaná len na Vás a Vy exmanžela vyplatíte. Pokiaľ sa na sume nedohodnete, a vec bude riešená súdnou cestou, súd bude postupovať v zmysle vyššie uvedeného, pričom je nutné očakávať znalecké dokazovanie, ako i náročné dokazovanie ohľadom skutočností, akým spôsobom boli tie ktoré veci nadobudnuté.

JUDr. Róbert Bános,  advokátska kancelária v Bratislave, Galante, Trenčíne, Žiline, Vrábľoch a Nitre

S úctou

reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama