A zas na tú covidovú tému

Prisám vačku, že netuším, čo si mám o tomto myslieť.
Či mám dokúpiť toaleťák, múku a kvasnice do špajzky, alebo sa učiť zas rúžovať.
Lebo tieto nové "uvolnené" karanténno - izolačné opatrenia vo mne miešajú dva pocity.
Jeden s úsmevom, lebo ako na 3x očkovanej je len na mojej zodpovednosti voči okoliu, či si budem niečo robiť z toho, ak by som mala covid, alebo sa mám obávať a prikúpiť deku, lebo ak o 2 týždne sa nepotvrdí to, čo vo svete, že omikron zasahuje síce masy, ale priebeh nie je až tak "hospitalizačný", budeme musieť poľnú nemocnicu stavať a stany pred tou fakultnou pristaviť, tak nech mám sa čím prikryť. Však uvidíme.
5 dňová karanténa pre infekčných ale bezpríznakových je velice zlý žart, keď si predstavím, ako tu v pondelok ráno cvičím s neočkovanými kolegmi. No čo poviem.
Dáva nádeje, že hádam omikron urobí už nejak koniec tejto tramtaráde alebo urobí koniec nám.
Poručeno Bohu - už sa len premoríme.
Inak - včera som poznamenala v obchode vyberajúc si xyz-tý nový respirátor, že je to docela lacný módny doplnok. A furt mám nejaký nový. A nikto mi nemôže povedať, že mi netreba a že mám toho plný šufel.
Ale sa tie časy menia.
Našťastie.

Komentáre

Tiež som sa nad tým pozastavila, či to myslia vážne, ešte tak 7 dní .... Lebo nie, že človek bezpríznakový pozitívny, môže ísť po piatich dňoch medzi ľudí, ale aj s príznakmi, ktoré mu nebránia vo vykonávaní práce do nej môže ísť. Hambím sa A to už keď do práce ta všade pôjde

Rozumiem, že majú obavy, že nejaké dôležité odvetvia ostanú bez zamestnancov, ale už teraz aj tak nemal, kto odsledovať či človek sedí doma v karanténe. Pri tejto smiešnej, už ani nebude doma nikto, okrem tých, čo prikvačí doma choroba, tak že nebude vládať?  

Zas, čo vravel synátor, na kašľajúceho naňho vždy škaredo pozerali a to riešil reflux ..., ta neviem, nakoľko v tých ľuďoch nejaký zdravý rozum bude fungovať, ohľaduplnosť a zodpovednosť. A to už vyťahujú nový variant omikronu, tak nejak seriznejšie, čo furt dtží vysokú krivku v Dánsku. Ako vážnejšie ako pri delte to nebude, ale nemusí to byť zas až tak rýchle, ako sa zdalo.

Podľa mňa touto skrátenou karanténou sme sa prehupli do statusu od chatrnej kolektívnej ochrany zdravia a nejakej tej kolektívnej zodpovednosti voči ostatným ku statusu - každý si je strojcom svojho zdravia.

Inak mne sa furt ľúbi, ako ten kovid mutuje a čo mutácia to "nákazlivejší" variant. Spomenúc si na situáciu z pred necelých 2 rokov, keď sme mysleli, že kovid na nás skočí ak nás stretne, tak teraz už by mal šmejdiť ulicami a podliezať cez špáry, aby nás atakoval - taký infekčný je už v mojej predstave, ak by sa to malo stále stupňovať.  Úsmev

Takto s tou nákazlivosťou - keby bol covid nákazlivý a smrteľný ako ebola, už tu dávno nie je. Izolovali by sme ho veľmi rýchlo. Aj za cenu drastických opatrení. Takto sa s tým potácame...

Teraz v podstate ide hlavne o to, aby sme sa s tým všetci v nejakej forme stretli. Aby sme mali protilátky. Aby telo vedela správne zareagovať. Preto vlastne aj mnohí lekári tento variant vítajp. Lebo dúfajú, že sa už fakt premoríme a preočkujeme. A prejde to do škatuľky - bežné choroby

Zakopla som o šikovný článok, ako postupovať pri pozitivnom teste v týchto dňoch. Sú tam šikovné rady aj pre bezpríznakových ... a dôležité, že treba PCR, pozitívny antigenový nestačí, aby ste mali status prekonavšieho. 

ÁnoÁnoÁno

už len to dodržiavať Chichocem sa

Takto, veci sa rýchlo menia :)

Budem citovať pána primára zo včerajšieho večera:

"

Oceňujem rýchlu reakciu Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorý v aktuálne platnej vyhláške mení kritéria, ktoré hovoria o tom, kto je považovaný za pozitívnu osobu.
Doteraz bola po pozitívnom antigénovom ale aj LAMP a PoCT teste potrebná konfirmácia, teda potvrdenie pozitivity, PCR testom. Odteraz postačuje aj doma vykonaný antigénový test, jeho pozitivitu ale musí posúdiť všeobecný lekár.
Tento krok je reakciou na očakávaný nárast žiadostí o PCR testy pri prebiehajúcej Omikron vlne a predpokladané prekročenie denných limitov laboratórii, čo by viedlo k oneskorenej diagnostike ochorenia Covid-19.
Ps. uvedomujem si limitácie tejto formy potvrdenia ochorenia (falošná pozitivita/negativita, dôvera v občanov, že nebude dochádzať k manipulácii s testami), no iná možnosť teraz nie je. Je lepšie priznať si, že nie sme schopní plne pokryť požiadavky na realizáciu PCR testov už teraz, ako by mali čoskoro laboratória kolabovať.
⚠️ Doplnenie: pre získanie medzinárodného Covid passu je naďalej potrebný PCR test. Antigénový test postačuje len pre PNku.
Zdroj:

Takže na PN stačí antigenový, ale ak človek nie je zaočkovaný a potrebuje, chce info do Covid pasu, potrebuje PCR test. 

Priznám sa, že som to nechápala, ale teraz si mi to objasnila. netušila som, kto by nechcel potvrdenie o prekonaní. Ale takto to má logiku, ak už máš covid pass alebo ho nepotrebuješ, tak zbytočne chodiť na pcr testy, lebo kapacity nebudú asi stíhať. Asi

Prave som si uvedomila, ci media upozornili na dalsi moment a to, ze vela rodicov podje na OCR s mladsimi detmi, ktore musia ostat v karantene, aj ked nie su pozitivni, ale bol pozitivny niekto v ich triede. takze tym padom  z pracovneho procesu vypadne dost ludi, okrem tych co su chori, alebo boli v kontakte  s pozitivnym v praci a je v tom slusny gulas.

no ale ved to bolo aj predtým - ked boli zavreté školy. Aj vtedy vypadlo veľa rodičov

ano, aj nad tym som rozmyslala ..., ale 1 - 4 otvarali ako prve, a v tej prvej vlne, bolo aj dost prevadzok zavretych? Len su to ludia doma zdravi, ak s ak tomu pridaju chorí ...?

Nezachytila som ani v jednej krajine, ktorá už s omikronom bojuje, aby to bolo až také dramatické. Preto nevidím dôvod na také strašné obavy, že treba kupovať enormé zásoby a obávať sa. Skôr kľud nám prospeje a nie bičovanie emócii a strachu. Za posledné dva roky si iba raz spomínam, že som  musela čakať pred obchodom v rade. A ak niečo vypadlo, tak to tuším bolo iba droždie. Na iné veľké výpadky si veru nespomínam. A dokonca poznám niekoľko biznisov, ktoré sa rozbehli počas krízy. Iné sa utlmili. Ale tak to funguje stále.

Nemyslela som vobec na to ze treba robit paniku ohladne zasobovania, skor ze je to jeden z argumentov na skratenie karanteny.

Tak mi začíname - pozitívny spolužiak v triede. Trieda do karantény do soboty. V pondelok v prípade bezpríznakovosti nástup do školy. Testovanie potrebné nie je Úsmev.

Premoríme sa. To dáme. Mrkám

Pozitívne sa mi príde ale hlásenie MZ SR, ktorý medzi hlavné symptómy omikronu uvádza bolesť hrdla (najčastejšie), teplotu a kašeľ. Ostatné už sú ako menej časté príznaky.

Ako takýto omikron v tom prípade tu riadi každú jeseň.

Držme si palce. Mrkám

Karanténa, teda znamená dištančné vzdelávanie, učitelia to asi nemajú jendoduché ak robia mix, to sa opakuje ...? Inak povolili očkovanie násťročným, alebo im končí "platnosť" prvých dvoch dávok, nezávisle od názoru europskej liekovej komisie. Ta neviem ..., dokedy ten chaos bude trvať, bo imunitu by už mali mať , ale zas leto cestovanie ..., zúbárka ..., uvidíme

Karanténa = dištančné ....  v škole to znamená určite toto, lebo robiť pol na pol ak sú očkovaní nemá zmysel. Omikron sa ulepí bez ohľadu na vakcínu. Už potom ako sa ulepí a čo vystrája je iná vec.

Pri mladých by to malo byť ok  simunitou so zvladnutím omikronu, po 2 dávkach, nad 18 mame všetci 3.dávku, len pri mladej špekulujem, nechce sa jej do tretej až tak ... a ani mne.

Ale veď pod 18 nebolo ešte schválené u nás ...

Už sa na tom pracuje, každú chvíľu vraj majú povoliť nezávisle od rozhodnutia ELA či čo.  Že je to na rozhodnutí rodičov, ale  že im prestanu stačiť 2 dávky, ale zas asi len v našich obchodoch či kade, po 6 mesiacoch . Mozno len tam kde je OP+, je v tom guľáš. Lebo oficialne covid passy platia 9 mesiacov po druhej dávke?

Tak v Green Passe má furt rok. Ale či to je nejak napojené a sa to aktualizuje samé asik ani kompetentní netušia Veľký úsmev.

A ešte k tomu dištančnému, zas nie je jednoduché, keď ma učiteľ polovicu hodín dištančne, polovicu v reále, alebo ked je učiteľ v karanténe. Tých verzii je viacero. Naša mali na škole myslím, že celkom málo dištančného, čo som zachytila za uplynulého pol roka, zo 4 triedy po raz, a to maju 12 tried. Ale zas učitelia vypadávajú pravideľne.

Tak teraz (od 25.1.2022) sa pri úzkom kontakte nerozlišuje očkovaní - neočkovaní. Všetci v triede boli viac s neskôr pozitívne testovanou osobou ako 5min, tak idú do karantény. Majú vybavené. Aspoň toto špekulovanie a komplikovanie odpadá.

Najviac mladému vadí, že nemá telocvik. Lebo ho majú za celý týždeň málo a aj to im teraz na 2 týždne odpadne.

Deti majú iné pravidlá ako dospelí? Že nezáleží na tom či je úzky kontakt očko neočko? 

Nemaju.

Vsetkym osobam v uzkom kontakte s pozitivnou osobou je nariadena karantena. Skola je uzky kontakt.

Ale zaskocila si ma veru. Teraz pozeram, ze za plne ockovany je aj clovek po 2.davke. Neviem preco som myslela, ze aj 3.treba a to nase decka v triede 100% nemaju. 

Karantenu nemá po úzkom kontakte aj človek 180 dní po prekonaní, s jedným očkovaním ak bolo podané do 180 dní po prekonaní. 

Teraz už má málokto karantenu... Preto mi je divne že deti furt doma. 

Vies v com bude kuzlo? Ze karantena 0 dni sa furt nazyva karantenou Veľký úsmev. Idem pustit decko na slobodu. 

Váľam sa od smiechu po podlahe

Jo, len mi to fakt príde divné... Musí byť tisícky prekonanych deti a prečo majú byť zase doma... 

Inak spravy spoza hranic.

Dievcence moje, ja bola dnes rano o 7mej v Cechach v Tescu za japonskeho turistu. Nie preto, ze som zhanala fixku som bola divna, ale pre respirator.

Tam NIKTO nic take jako ja na hube nemal. Jako mala som prudko trendy vo farbe roku 2022 veryberi ci jak ... fialovy (podla obalu mal byt ruzovy, tak nevyslo holt, aj fialova mi ide), ale nie pre kolor som bola specialna. Okrem mna tam nakupovali snedy pracovnici, co makali na cestnej stavbe obdalec a slecny, co som nevedela ci nejdu zo sichty do skoly, take boli zmaluvane. Veľký úsmev no a z tychto ludi NIKTO nemal ani rusko nieto respirator. Dalsia pumpa o 150km dalej detto. Tam aspon personal pod nosom mal modre rusko.

No exotika tieto zapadne kraje tusim. Holt, premoruju uz aj oni. A cakaju, kedy to povolia aj oficialne. Hambím sa

Liezla som Čechy krížom krážom pred Vianocami a tam veru na žiadnej pumpe predavačky rúško nemali. Od minulého leta sa ku nim nevrátili. Cestujúci len zahraniční. Domáci veruže ee. 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok