A čo priniesol Harry Potter do vášho života?

Na Nový rok som sa celkom tešila. Na HBO Go mali vypustiť spomienkový film k 20 - tému výročiu natočenia prvého filmu Harry Potter - Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Operácia sa podarila, film o filme sme si pozreli, výnimočne všetci u nás doma .  Aj som si s hercami stvárňujúcimi  hlavných hrdinov na konci poplakala. Hambím saJa viem, znie to divne. Určite knihy Jo Rowlingovej a následne filmy, zanechali nezmazateľnú stopu, nielen v živote hercov, ktorý stvárnili hlavné postavy vo filmovej sérii, ale aj v živote mnohých mladých ľudí aj dospelých. Pri hercoch je to pochopiteľné, veď desať rokov svojho dospievania strávili spolu. Pre ostaných to bol menší zázrak.

Je fakt, že Rowlingovej sa podaril husársky kúsok. Na jej knihách, filmoch vyrastá už neviem koľká generácia detí a myslím, že mnohí dospelí sa k nim stále radi vracajú. A pritom, keď si predstavím, že autorke, minimálne 10 vydavateľstiev odmietlo vydať knihu  ... Ešte aj ten, čo ju vydal, len preto, že ho presvedčila dcéra, povedal autorke, že s detskou knihou ešte nik nezarobil Chichocem saVeľký úsmevVáľam sa od smiechu po podlahe No ozaj nie, dnes patrí k najbohatším ľuďom sveta.

Čim to vlastne je, že kniha, filmy oslovili toľkých fanúšikov, nezávisle od veku? Pred rokom, mi sestra zvestovala, že so svojimi synátormi, práve dopozerali poslednú čas Harry Pottera. Bola som na tom podobne, takže aj u mňa to bolo čerstvé. Jej v tom všetkom najviac rezonovala sila priateľstva. A ozaj to nie je jednoduchý príbeh, ale práve priateľstvo troch mladých hrdinov pomáha zdolávať úskalia zložitej doby..

Včerajší spomienkový film vytiahol ešte ďalšie dôležité momenty. Napríklad byť iný, tak výrazne sa odlišovať o iných, nesplývať s davom je úplne v poriadku. Takých postáv, s ktorými sa môžu deti stotožniť, tam bolo viac. Harry Potter tiež nebol typickým hrdinom, ktorý sa rozhodne zachrániť svet ...., neverí si, pochybuje o sebe ...., napriek tomu sa nevzdáva.  Aj láska mladých ľudí, bola len nejakým vedľajším "produktom", miestami s celkom prekvapivým výsledkom. Hambím sa Určite nebola hlavnou dejovou líniou.

Aj moment, keď sa pri natáčaní stretávali malé deti, ktoré sa priúčali herectvu za pochodu, s významnými hereckými hviezdami bol zaujímavý. Mnohé z nich už nežijú. Ale ako to bolo spomenuté v samotnom filme, ostávajú v našich srdciach. Aj samotný dej je náročný, na to, že bol určený mladému čitateľovi, veľa postáv skonalo násilnou smrťou ... Hambím sa

U mňa nebol vzťah k Harry Potterovi láskou na prvý pohľad, skôr na nejaký desiaty. Hambím saVedela som, že staršia dcéra knihu čítala, decká na to boli s MM v kine, zakaždým keď natočili nový film. Bolo pre mňa len veľkým bonusom, že dcéra neskôr počúvala knihy v nemčine.

Moje stretnutie s Harry Potterom bolo fakt neplánované, lebo aj filmy, ktoré šli v telke, som obchádzala. Na mňa tam bolo priveľa napätia, nechápala som, ako ho môžu pozerať deti. Ale pred nejakými piatimi rokmi som sa rozhodla, žeby naša najmladšia deva ozaj mohla začať čítať knihy. A ako začať s čítaním? Predsa s knihou Harryho Pottera. Len to bolo celé naopak.

Ja, čo som Harry Poterra obchádzala z veľkej diaľky skoro  15 rokov,  (prvá kniha vyšla vo Veľkej Británii v roku 1997 v náklade 500 kusov, u nás tuším o 3 roky neskôr. )  som všetkých 7 časti nakoniec dcére čítala sama a nahlas. Viete si predstaviť to kvantum strán? Pre mňa, čo sedím doma na zadku 28 rokov, a rozprávam minimálne, to bol neskutočný tréning rozprávania. A koľko neplánovaného napätia som si pri tom užila. Tinka sa naozaj neskôr rozčítala, aj keď podobným spôsobom sme prečítali, tentokrát už obe, aj Knihu dobra a zla. Tiež také 3 mnohostranové.

K všetkým filmovým príbehom som sa dostala tuším až minulý rok. Tu je to tak trochu naopak. Film bol podľa mňa 2D verziou a kniha 3D. Určite nebolo reálne obsiahnuť vo filmoch v tak "krátkom" čase myšlienkové pochody, ktoré sa odohrávali v hlave mladého hrdinu, A neboli veľmi pozitívne. Jo Rowlingová, dokonca charakterizuje svoju sériu kníh, že je hlavnou témou bola smrť. Hambím sa

Neviem, kedy si dám repeté filmov, či kníh. Súčasná doba mi veľmi pripomína ponurú atmosféru doby, v ktorej sa dej odohráva. Zostáva dúfať, že raz bude dobre, a tých obetí už nebude tak veľa.  Nemám na mysli , len pandémiu, ale aj rozklad spoločnosti, vzťahov ... o politike našej i tej zahraničnej ani nehovoriac. Bude dobre, ak zvíťazí to dobro v nás? Sila priateľstva a lásky? Ja viem, znie to ako veľké klišé, ale bez toho to nejde.

Dievčatá, aký je váš vzťah k Harry Potterovi? 

 

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok