Napomínate?

Dokážete niekoho napomenúť? Proste niečo neurobil podľa nejakej normy - vcelku jedno akej - a vy si to s ním idete vybaviť? Slovami?

Jasne, jedna vec je pracovná rovina. Keď ľudia okolo vás neurobia svoju prácu, ste šéf, tam to snáď ani nejde, Alebo pri deťoch.

V manželstve mám pocit, že by sa napomínanie partnera asi ani nemalo vyskytovať. Treba si niektoré veci vydiskutovať, ale zrovna formou napomínania, ešte nebodaj na verejnosti, pred svedkami, to mi príde nonsens. Na druhej strane, ani mlčať a vyrozprávať sa potom niekde na internete tiež nie je to pravé orechové.

Ja som mala skôr na mysli také napomenutie na ulici. Keď niekto vedome odhodí odpadky na zem, prejde cez záhon.... Dnes ráno som bola toho svedkom. Staršia pani prešla chodníčkom v záhone. Ozval sa približne rovnako starý pán, že prečo chodí cez trávnik. Niečo mu zvesela odpovedala  a išla ďalej.

Spomenula som si, že vlastne ja som pred pár dňami tiež napomínala. A dodnes som to v sebe nespracovala. Máme v strede mesta krásnu úpravu, vysadené kvety, trávniky. Mesto sa o to stará, kosí sa každý týždeň, udržiavajú záhony, odstraňuje burina, zavlažuje. Napriek tomu že je tam vybudovaný kopec chodníčkov, ľudia si skracovali cestu a tým ničili aj záhony kvetov. Pribudol tam nízky plot aj s tabuľou, aby tade ľudia nechodili. Po pár týždňoch chodníček zarástol. Ľudia už tade nechodia. Až tento týždeň zrazu predo mnou dve mladé dievčatá, puberťáčky si to šupli krížom. Ešte som si v duchu povedala, oni sa asi ponáhľajú na autobus. Ale nie, oni sa ponáhľali na lavičky. Sadli, telefonovali, popíjali niečo z plechoviek. Och, neudržala som sa, zmenila smer  a niečo som im povedala, snáď len dve, tri vety. Oponovali, že aj iní chodia.

A viete čo ma najviac na tom všetkom dostalo? Zrazu mi vbehla do hlavy myšlienka - veď ty by si už mohla byť ich babka. Tri krát som to v hlave prepočítavala a fakt. Mám viacero známych, ktoré boli babkou už v 40-tke. Takže tie puberťáčky by som kľudne mohla mať.

Teraz neviem, či ma na tom celom vyrušuje viac to, že som vyšla zo svojej komfortnej zóny, ktorá hovorí - nestaraj sa do ničoho a nikoho - alebo uvedomenie si svojho veku.

 

Komentáre

Napomínať ľudí na ulici, keď vedome hodia odpadky na zem nie je dobrý nápad, ak nemáš buď zbraň, alebo zručnosť v neozbrojenom súboji.

Moja skúsenosť: napomenula som niekoho nech po sebe zdvihne ohorok z cigarety a hodí ho tam, kam patrí (kôš bol asi meter odtiaľ), a jeho spoločník ma napadol slovne, a následne fyzicky.

Chcela by som si zaobstarať zbraň, nech predídem takýmto problémom. Je pištoľ dobrá voľba?

A si ty vôbec žena? Lebo teda pochybujem, že bežne žene napadne zbraň na ulici.

Elek, to ma naozaj mrzi ze sa ti take stalo SmútokNeviem ako je pistol legalna, skor asi peprovy sprej alebo mensi nozik? Úsmev

áno napomenula..v obchode a v lekára.V obchode mladú ženu s deckom ktoré vyberalo r regálov a pohadzovalo po zemi a ona si telefonovala-pohĺadom by ma najradšej asi zabila,a u lekára ženskú ktorá na drzovku chcela predbehnúť všetkých a nakolko som bola na rade odsunula som ju a povedla pozmenenú vetu z filmu "že pani ak by drzosť lietala tak vy asi ani nepristanete na zemi"jeden chlap mi zatlieskal a ona si išla normálne sadnúť..raz sa mi to možno nevyplatí..

ale tiež je pravda,že akéhokolvek ležiaceho človeka na zemi neprekročím,vždy sa opýtam či je v poriadku...zatial vždy povedali že im nič nieje ale cítila som,že sú opitý..mám hrôzu z toho ,že ak by mal niekto mozgovú prihodu,že bez pomoci neprežijú alebo ostanú mrzáci..

Ja som už pár krát takto volala aj sanitku. Ako váhala som veľmi. Ale potom mi vždy povedali, že radšej zavolať, ako chybovať

Jasné že napomínam.

Najviac frflem cyklistov, ktorí idú viacerí vedľa seba a nedá sa ich obehnúť. Alebo sa nepozrú na cyklotrase, či ich niekto zozadu už nepredchádza a len tak mir nichts dir nichts odbočia doľava a vlezú mi do dráhy. Šak v protismere nikto nešiel! (uvyčajná odpoveď) Však ohrozujú nielen mňa, ale aj seba, toho s kým si potrebujú hrkútať pri presuve a všetkých naokolo.

Takže napomínam, áno.

Apropo - toto najčastejšie sú muži, ktorí niečo hustia do ženy alebo mamy s deťmi, ktoré majú pocit, že pri tom decku treba byť vedľa neho - netuším načo - asik aby naň mohli padnúť alebo ho samé chcú zhodiť - to sa musím spýtať niekedy.

Ale nemala som včera veru odvahu vysvetliť pravidlá cestnej premávky jednému šoférovi - čo dnes ľutujem. Pri odbáčaní vľavo (obaja, ja cyklista) ma obiehal po mojej pravej ruke - teda mi skrížil dráhu a vytlačil ma do protismeru takmer.  Topka bola, že prešiel asi 100m a zastal na cintoríne. Asi sa tam ponáhľal, akurát, že skoro tam dotlačil aj mňa.

A v piatok som napomínala jednu pani pred Lidlom, ktorá parkovala vedľa mňa. Šuchotala s lupienkami a cupkala si to do avetka a pritom nechala medzi autami vozík 10 m od toho košíkového parkoviska. Spýtala som sa jej či je to jej vozík. Že hej. A či si ho odprace. Že ledva chodí. Važená - prešla ste po obchod, po obchode, z obchodu. Máte ústa - plné parkovisko ľudí - tak treba požiadať, ak nevládzete, nech ho niekto za vás uprace. Stavím sa, že keby tam má euro tak ho zaparkuje tam, kam má.

Takže hej - napomínam. Úsmev

A vieš čo? Aj pri tej pani ma trochu pichlo, že asik fakt má problém prejsť, ale potom si vravím - ono sú to vždy len ospravedlnenky lajdákov. Snáď nabudúce požiada niekoho z okolia, nech to sprace, ak sa jej fakt nedá.

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok