Partnerské desatoro

Zaľúbenosť nie je automatickým predpokladom pre harmonické partnerstvo. Prečítajte si desať dobrých rád, ako sa o svoj vzťah starať.

1. O svojom partnerovi hovorím pekne, s láskou a úctou

Poznáte to – potrebujete sa vyrozprávať, čo vám ten váš zas urobil alebo neurobil, čo nezvládol, zabudol, nevybavil, pokazil, a tak by sme mohli pokračovať.

Je potrebné uvedomiť si, že svojho partnera vytvárate tým, ako o ňom hovoríte. Pokúste sa vždy, skôr než sa posťažujete, zastaviť a nájdite spomienku na niečo, za čo môžete partnera pred druhými pochváliť a oceniť. Niečo také sa vždy nájde a čím viac sa zameriate na také momenty vášho spoločného života, tým viac ich do svojho vzťahu pritiahnete.

2. Môj partner je mojím zrkadlom

Toto je jedna najzákladnejších vecí, ktorú si treba uvedomiť. Až vtedy, keď prijmete tento fakt za pravdivý, môžete svoj vzťah a sami seba transformovať na vyššie méty. Partnera ste si nevybrali náhodou. Vo svojom mozgu nosí 70 percent podobných emočných vzorcov, ako sú tie vaše. Ak vás na jeho správaní niečo zraňuje, neprišiel s ničím novým. S podobnými javmi ste sa stretli už ako malí, často nevedome vám teda len otvára staré zranenie.

Pýtajte sa sami seba: „Prečo ma správanie môjho partnera (dosaďte si, čo vás najviac trápi) tak zraňuje? Prečo ma to bolí? Prečo sa mi to deje? Kedy v minulosti sa mi to už dialo?“

Partnerstvo je tou najlepšou možnosťou, ako sa dostať do kontaktu so svojimi zraneniami a navždy ich vyliečiť. Vyžaduje si to však poriadnu dávku sebareflexie.

3. Čo do vzťahu dávam, to sa mi zároveň vracia

Keď partnera kritizujeme, hľadáme na ňom chyby, vyčítame mu niečo alebo sa ním snažíme manipulovať, ťažko môžeme očakávať jeho milé a ústretové správanie plné lásky, nehy a slobody.

Skôr než odsúdime partnera ako nevyhovujúceho a nepoužiteľného, chvíľku sa zamyslime nad tým, čo do vzťahu dávame my sami. Pokúsme sa do svojho partnera vcítiť a pozrieť sami na seba a svoje správanie jeho očami. Boli by sme sami so sebou radi? Chceli by sme so sebou samými tráviť čas s nadšením?

Ak chcem, aby bol môj partner pozornejší, sama mu začnem venovať viac pozornosti. Ak chcem, aby môj partner lepšie komunikoval, zistím, či ja sama komunikujem správne a dostatočne. Ak chcem, aby mi partner viac načúval, zamyslím sa, či sa o jeho problémy a pocity dostatočne zaujímam.

4. O vzťah sa treba starať

Pri všetkých problémoch a starostiach si často ani nevšimneme, že partner, ktorého sme si vybrali na život, sa nám časom vlastne vzďaľuje.

Na začiatku vzťahu, v opojení chemickou zamilovanosťou, je úplne automatické, že partnerovi venujeme svoj čas, pozornosť a energiu. Ak si však vo vzťahu nevytvoríme určité príjemné stereotypy a rituály, môže sa nám aj dobrý vzťah časom rozpadnúť.

Čo vás na začiatku vzťahu spájalo, to si zachovajte a opakujte. Tam stále posielajte svoju energiu. Ak budete spoluvytvárať príjemné zážitky a hlboké intímne chvíľky, bude vám vo vzťahu dobre. A z dobrého vzťahu nikto nepotrebuje unikať.

5. Môj partner patrí ku mne, ale nepatrí mne

Môj partner je slobodný človek, či už sme nezosobášení, alebo manželia. Môže ísť, kamkoľvek chce, rovnako ako ja. Keby sa vo vzťahoch dodržiavalo toto pravidlo, bolo by medzi nami oveľa viac šťastných ľudí. Vyžaduje si to dôveru – najprv v seba samého, potom vo svojho partnera.

Dvaja ľudia sa do seba zamilujú a zbožňujú sa preto, lebo ich zo začiatku nezväzuje strach. Čím dlhšie sú spolu, tým viac si na seba spravidla robia nárok.

Nech už ste spolu akokoľvek dlho či v akomkoľvek vzťahu, váš partner je slobodný človek. Ak mu dáte slobodu, bude sa rád vracať. Čím viac si ho budete uzurpovať, žiarliť naňho a dusiť ho, tým viac sa vám bude vzďaľovať.

Ak mu nedôverujete, pýtajte sa prečo. O čiu lásku ste v detstve museli bojovať? Kedy ste sa báli, že vám bude láska odopretá? Kto vás nemiloval tak, ako ste potrebovali? A ako ste sa preto cítili?

Ak sa vo svojom vzťahu viac bojíte, ako milujete, v takom prípade ide skôr o boj než o partnerstvo. Môžete však žiť úplne inak. Najprv zapracujte na vlastnom sebaprijatí. Urobte všetko pre to, aby ste začali skutočne milovať sami seba a správali sa k sebe s rešpektom a úctou. Váš partner vám túto lásku opäť len zrkadlovo vráti.

Koučing zdarma

6. Partner je dar

Za čo všetko sme mohli byť vďační, často zistíme až vtedy, keď niekoho stratíme a ostaneme sami.

Ak je vo vašom vzťahu dostatok energie a obaja si želáte na ňom zapracovať, aby ste sa v ňom mohli cítiť spokojní, bezodkladne sa začnite zameriavať na to krásne. Prečo ste sa do svojho partnera zamilovali? Čo vás na začiatku vzťahu spájalo? Čo je na vašom partnerovi skvelé?

Odteraz sa zameriavajte na pozitíva. To, na čo zameriavame svoju pozornosť, silnie a rastie. Váš partner tu raz nebude, nie je žiadnou samozrejmosťou. Je načase si život spoločne užívať!

7. Správna komunikácia ako základný pilier vzťahu

Kto nerozpráva, ohrozuje vzťah. Ak negatívne pocity k partnerovi potláčame vo svojom vnútri, nezmiznú, naopak, v našom podvedomí sa pekne usadzujú a hromadia. Miesto toho, aby sme svoju nespokojnosť s partnerom správne vykomunikovali, mlčíme a v našom vnútri to začína vrieť. Pretože sa bojíme následkov hroziaceho konfliktu, ustupujeme a zatvárame sa.

Tieto naučené prejavy správania vedú k trvalému narušeniu vzťahu až k jeho deštrukcii.

Mnohí ľudia, zväčša muži, pristupujú k rozprávaniu o pocitoch ako k niečomu obťažujúcemu. Čím viac sa však na túto zručnosť zameriate, tým lepšie a jednoduchšie ju postupne zvládnete. Navyše ju zúročíte aj v iných vzťahoch.

Ak chcete mať šťastný vzťah, začnite hovoriť – bez urážok, bez obviňovania – o svojich pocitoch.

8. Ak chcem vedľa seba silného partnera, podporujem ho

Mnohé ženy hovoria o svojich mužoch ako o slabochoch. Keď sa však ich mužom v nejakej oblasti začne dariť, sú pripravené silu týchto úspechov zhadzovať a znevažovať.

Ak svojho partnera milujem bez strachu, podporujem ho v jeho raste a rozlete. Strach zväzuje a ničí. Ak svojho partnera potrebujete držať na zemi, pýtajte sa seba samých prečo.

Čoho sa v prípade, že váš partner bude silný a sebavedomý, bojíte?

9. Neporovnávam

V porovnávaní sa skrýva najväčšia nespokojnosť. Mozog má tendenciu presvedčovať nás, že za plotom je tráva zelenšia.

Nenechajme sa však zmiasť. Keby sme to vyskúšali so skvelým susediným Tónom, veľmi pravdepodobne by nám čoskoro začali prekážať vlastnosti nášho partnera, ktoré sme doteraz nepoznali. Naša životná cesta je originálna a svojho partnera sme si nevybrali náhodou.

Vytvárajme si vzťah taký, aký chceme, aby bol. Každý človek potrebuje od vzťahu niečo iné, rovnako ako sa hodnoty každého človeka líšia. Inšpirujme sa druhými, ak nám to pomáha a otvára obzory.

Ak nás však chce mozog poblázniť, že s iným partnerom by sme zažívali viac romantiky, zamyslime sa, čo môžeme urobiť pre to, aby sme vo vzťahu vytvorili viac romantických chvíľ, namiesto toho, aby sme sa hneď nechali uniesť snom o princovi na bielom koni. Dokonalý človek sa zatiaľ ešte nenarodil.

10. Prekonané krízy a nezhody lásku posilňujú

Nezhody a obdobia kríz sa týkajú každého vzťahu. Ide len o to, ako k nim pristupujeme.

Ak zvládneme komunikovať s partnerom o všetkých svojich pocitoch, prianiach a bolestiach, môže nám to pomôcť vzťah transformovať. Cez prekonané nezhody sa vo vzťahu posúvame, vzťahovo rastieme. Vo výsledku to znamená, že sa vo svojom vzťahu cítime čoraz lepšie a šťastnejšie.

Chcete vedieť viac? Čítajte knihu Partnerský manuál

Míša Zdráhalová

kouč Aleša Kalinu

www.ales-kalina.cz

Jsem člověkem, který rád pomáhá lidem s jejich nepříjemnými myšlenkami. Již v 17 letech se ve mně probudila touha ptát se lidí kolem sebe, jak se mají a proč se necítí dobře. Rád se starám o životy druhých jako o svůj vlastní a jsem přesvědčený, že každý člověk má nárok na skvělý život a naplnění svých tužeb a vizí. 

Prožil jsem ne příliš lahodné dětství, z čehož mi vzniklo mnoho nepříjemných emočních programů, které mi pozdeji mnohokrát komplikovaly život. Když jsem na pokraji zoufalství nad svojí životní cestou objevil Emoční rovnice, jako programy ovládající naše chování a formující vše, co kolem sebe vidíme, bylo mi jasné, proč jsem právě já musel jít údolím stínů.

Komentáre

Pekné Tlieskam Priznám sa, že porovnávam, ale vždy mi vyjde, že mám najlepšieho chlapa na svete Mrkám

Tak to si dobrá!:)))

Keď vidím a počúvam, čo iní chlapi stvárajú, tak pri mne by dlho neprežili Chichocem sa

Jaaaj, tak to zas nie takto:) Mne nevadí čo robí, skôr to, čo nerobíVáľam sa od smiechu po podlahe

Toto sú veľmi dobré rady, pre mňa hlavne 8 a 9. Ja sa musím naučiť hlavne neporovnávať. Neporovnávam nahlas, to by som si nedovolila!:))

Sezónne recepty

 

Naničmama.sk

Každá z nás sa občas cíti nanič. S nami ten pocit prekonáte!
Zvládnite spolu s nami deti, manžela, domácnosť, varenie, prácu, zdravie, krásu ... Všetko vrámci hesla - Som krásna, múdra, úspešná a už len občas v "depresii" ;). Podeľte sa o svoje zážitky, skúsenosti v blogu, požiadajte o radu v diskusnom príspevku, alebo v právnej poradni, podeľte sa so svoj recept, pridajte obrázok