reklama

Jiřina Prekopová: Malý tyran

Pridal/a filipka dňa 20. 11. 2008 - 14:20

reklama

Knihu mi nanútila kamarátka. Ja som vôbec nemala chuť ju čítať, už som toho o výchove prečítala toľko, že až... ale vydavateľstvo Portál a malý formát ma veru zlákal.

Môj výcuc z prečítaného (a amatérsky preklad z češtiny):
----------
Dieťa zbavené možnosti inštinktívne sa podriadiť silnejšiemu v hierarchickom usporiadaní sa cíti bez tohto silnejšieho bezbranné.

Ak dieťa dostalo dostatok lásky, môže potom neskôr dávať lásku ďalej. Ak poznalo zo strany rodičov pevný postoj, bude môcť raz rozvinúť vlastný vnútorný pevný postoj a bude ho schopné ponúknuť druhým.

(Rozmaznané dieťa - panovník): Neustále vládnutie, provokovanie, nutnosť byť v strede pozornosti a obrana proti výzvam niečo sa učiť privádza dieťa do stresu, ktorý prejavuje nepokojom, nervóznym napätím, hyperaktivitou a neschopnosťou koncentrovať sa. Čím viac je dieťa stresované, tým viacej je panovačné.

Matky z primitívnych kultúr sa bez veľkých pedagogických a psychologických teórií chovajú jednoduchšie - musia sa prispôsobiť obmedzeným možnostiam životných podmienok a deti sa musia prispôsobiť ich nárokom, bez toho či dieťa chce alebo nie.
Kedysi (pred 70 rokmi) mohla matka reagovať na poruchy spánku dieťaťa len čiastočne - pri prvom zaplakaní vzala dieťa ihneď k sebe do postele, pritisla si dieťa k sebe. V noci sa v peci nekúrilo, nemohla dieťa nosiť po byte. Jediné teplé miesto bolo v posteli. Zohriať fľašku mohla matka len po zakúrení v sporáku. Kojila dieťa dovtedy, dokým mohla. Možnosť utíšenia sa obmedzoval len na telesný kontakt.
Eskymácka matka tiež nemôže kojiť podľa chuti dieťaťa. Neobmedzene môže kojiť len v prvých mesiacoch po pôrode, keď je s dieťaťom doma. Staršie deti musí matka nosiť pri práci na chrbte a ono svoju potrebu nasýtenia prispôsobuje jej.
Vo väčšine rodín na svete si nemôže malé dieťa vyberať čo chce jesť. Všade sa musia deti prispôsobiť možnostiam obživy celej veľkej rodiny. Keby dieťa chudobnej čínskej rodiny odmietlo ryžu, asi by vyhladovalo.
Rovnako matka z Peru nemôže pri poľnej práci, na trhu alebo na úteku pred nepohodou nechať dieťa rozhodovať ako rýchlo ísť a či sa chce nosiť. Dieťa smie opustiť matku len vtedy, keď to matka dovolí. Nemôže napríklad liezť po zemi, pretože tam hrozí nebezpečenstvo špiny, hmyzu a hadov.
Nechcem spochybňovať nosenie detí na tele a kojenie. Často používané pojmy ako telesný kontakt, telesné teplo, bezpečie, materská láska - nechcem žiadny z týchto aspektov medziľudských vzťahov podceňovať. Pokiaľ však nerozumieme mechanizmu ich pôsobenia, nepredstavujú viac než krásne etikety na zapečatených obaloch s neznámym obsahom. Bezmyšlienkovité prenášanie spôsobu života jednej kultúry do druhej znamená, že by sa v tomto zapečatenom obale mohol nachádzať jed, ktorý by zničil obal i obsah.
Keď dvaja robia to isté, nemusí to byť to isté. Základný rozdiel tkvie v tom, že v primitívnych kultúrach sa musí dieťa prispôsobiť matke a celkovej životnej situácii veľkej rodiny. V konzumnej a komfortnej spoločnosti dieťa prežíva prispôsobenie OKOLIA svojej osobe, a to v dosiaľ nevídanom rozsahu. A z dieťaťa sa stáva panovník, čo vládne.
-----------


reklama

reklama

georgina, Št, 20. 11. 2008 - 15:07

Fíííha! Vyzerá to zaujííímavo! Žeby som zakúpila ďalšiu knižku? Nooo, len... Keď to pôjde takto ďalej, tak naozaj za chvíľu nebudeme mať kde bývať - náš dom bude totiž plný kníííh! Chichocem sa Mrkám

filipka, Št, 20. 11. 2008 - 15:29

No... ja teda radšej knihy len čítam, robím si popritom výcuc a vraciam do knižnice (kámoškám). Čítať knihy opakovane sa mi nechce, nebaví ma, ak už viem dej a z náučných kníh si to, čo ma zaujalo vypisujem, takže knihu mi netreba. Ale výpisky si veľmi rada čítam.

georgina, Št, 20. 11. 2008 - 20:59

No, Filipka, máš to s úložnými priestormi rozhodne lepšie vymyslené ako ja - skladovať výpisky z kníh je veru poriadny rozdiel oproti skladovaniu kníh Úsmev Mrkám.

No, ale ja som v tomto proste nepolepšiteľná! Aj túto knihu chcem mať doma, aj túto, aj túto! A bežne čítam knihy aj viackrát... Niektoré viem pomaly naspamäť...
Ach, jaaaj! Čo už so mňou, však? Chichocem sa

Mimochodom - potrebovala by som novú policu na knihy...Hambím sa

ja_hodka (bez overenia), Št, 20. 11. 2008 - 15:47

Myslim, ze zena by sa mala riadit materskym instinktom.Obzvlast kym je dieta este babo a slovne sa s nim este nedohodneme.
Tak ako vo vsetkom ostatnom, aj tu skodi extrem a nejake fanaticke sledovanie trendov. Rozhodla som sa, ze budem svoju dcerku nosit pred spanim a v priebehu dna vzdy, ked si to bude zelat a ja budem vladat/moct. Jednoducho preto, lebo je to prijemne obom. Ked nevladzem, alebo nemozem, drobec sa nenosi. Jednoduche.
Chvilu protestuje a ked nenachadza odozvu, prestane.V poslednej dobe uz aj pouzijem doraznejsi ton, ked sa opakovane dozaduje niecoho, co jej do ruk nepatri. Evidentne si to vsima a rozozna rozdiel od bezneho tonu.
Nemyslim, ze nosenie dietata, alebo dokonca kojenie na poziadanie by mohlo sposobit, ze to bude maly tyran. Je to sposobene zrejme tym, co tomu nasleduje.
Este pomerne nedavno sa masovo aplikovala teoria, ze dieta treba nechat vyplakat. Cim skor ho "prerobit" tak, aby to vyhovovalo nam. To je dalsi extrem.
Myslim, ze sa mozme kludne spolahnut na to, co nam bolo dane od prirody. Pri vsetkej tej osvete je to asi stale to autenticke.
Prilis vela protirecivych informacii u niekoho vyvolava zmatok a "vychovava" dieta raz tak, raz onak. To je asi snad najskodlivejsie.

georgina, Št, 20. 11. 2008 - 21:05

Jahôdka - materský inštinkt, láska, pochvala a presne stanovené výchovné hranice sú podľa mňa najlepšie...

Ale teoretické základy tiež neuškodia... Keď sa mi niečo v knihe nepozdáva - nechám tak! Čo sa mi vidí rozumné - vyskúšam v praxi. A potom sa uvidí, či to funguje aj u nás... Deti sú rôzne - čo platí na jedno, inde sa míňa účinkom a opačne...

Kvietok Kvietok Kvietok

Lusky, Št, 20. 11. 2008 - 16:33

Súhlasím s Ja_hodkou, tých trendov vo výchove je čím ďalej tým viac a deti je podľa mňa oveľa horšie vychovávať ako kedysi. Minule som čítala, že je nový trend tak, ako to robia Indiánky, že celý deň nosia dieťa pri sebe a to dieťa je potom samostatnejšie ako naše, netrpia samotou ako Európania, lenže Indiánky celý deň sedia pri stane,poprípade niečo uvaria, majú úplne jednoduchý život, iný ako my, ktoré musia za deň zvládnuť toľko roboty popri výchove. To znamená, že sa nedajú porovnávať kultúry jednotlivých národov.Mne tiež primárka zakázala nosiť malého na rukách v nemocnici, keď sa narodil a dosť plakal, pretože si na to zvykne, a určite som ju nepočúvla a riadila som sa svojim inštinktom, lebo dieťa sa na rukách utíšilo a určite mu to neuškodilo, a nenosím ho doteraz. Ale si tú knihu určite prečítam.Dik Filipka za tip.Hambím sa

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama