Vážený pán doktor. Obraciam sa na Vás s nasledujúcim problémom. Mám 86 ročnú mamičku, ktorá zdedila kedysi po svojich starých rodičoch poľnohospodársku pôdu. Túto pôdu má teraz v prenájme poľnohospodárske družstvo, ktoré jej pravidelne posiela dohodnutú sumu za prenájom. Dáva do poriadku rôzne veci a chce, aby sa spomínaná pôda ešte počas jej života prepísala na moje meno. Pýtam sa preto na spôsob, ako by sme to mali urobiť. Prosím o radu:
- dá sa to urobiť darovacou zmluvou?
- môžeme zmluvu napísať aj my podľa predlohy, ktorá je na internete,
alebo to môže napísať len notár? Bojíme sa, aby náklady na spísanie
zmluvy neboli vyššie, ako je suma, ktorú posiela družstvo - 70,00 €
ročne
- ak môže byť darovacia zmluva spísaná nami podľa vzoru, musí byť overená
notárom, alebo ju môže overiť aj matričný úrad?
Budem povďačná za odpoveď. S prianím pekného dňa
Judita Gavlíková
Dobrý deň,
pokiaľ je Vaša mama jedinou vlastníčkou tejto poľnohospodárskej pôdy, tak je možné, aby s ňou ako vlastník voľne nakladala, čo znamená, že ju môže scudziť, teda predať, či darovať. Darovacia zmluva je právny vzťah, ktorým darca bezplatne niečo prenecháva alebo sľubuje obdarovanému a ten dar alebo sľub prijíma. Ak je predmetom daru nehnuteľnosť (teda aj pozemok, vo Vašom prípade poľnohospodárska pôda), zmluva musí byť písomná a zavkladovaná na príslušnom katastri nehnuteľností, nakoľko vlastníctvo obdarovaného, teda v tomto prípade Vaše, vznikne, až keď správa katastra povolí vklad. Ešte by som uviedol k tomu, že v prípade darovacej zmluvy sa darca môže domáhať vrátenia daru, ak sa obdarovaný správa k nemu alebo členom jeho rodiny tak, že tým hrubo porušuje dobré mravy.
Preto je pre obdarovaného skôr istejšie, ak vec, ktorá by mala byť predmetom darovania kúpi, teda pre obdarovaného je výhodnejšia kúpna zmluva a pre darcu je zase výhodnejšia darovacia zmluva z dôvodu, že by sa mohol domáhať vrátenia daru.
Pokiaľ ide o darovaciu zmluvu, môžete si ju napísať aj sami, alebo sa obrátiť na hociktorého advokáta. Ak sa rozhodnete, že si ju spíšete sami, dajte si na nej veľmi dobre záležať, aby mala všetky náležitosti, ktoré má mať, aby sa nestalo, že budete mať problém napr. s tým, že by Vám ju na katastri nezapísali. Preto si osobne myslím, že je lepšie dať si zmluvu urobiť radšej nejakému advokátovi, kde budete mať istotu, že spĺňa všetky zákonné podmienky, ako by potom malo dôjsť napr. k zbytočnému predlžovaniu konania na katastri, z dôvodu nejakých chýb v zmluve, či k ďalším problémom, ktoré by mohli nakoniec viesť k vyšším výdavkom.
Pokiaľ ide o overenie podpisu, tak vyžaduje sa overenie podpisu darcu buď na matrike alebo u notára. A ešte by som spomenul, že lehota na podanie návrhu na vklad do katastra je tri roky. Ak budete mať záujme o spísanie darovacej zmluvy, môžete sa na mňa obrátiť.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte