Dobrý večer, mám 22r. nedávno sa mi narodilo dieťa a som zároveň študentkou denného štúdia. Mám nárok na výživné od "otca" keď ho nemám ani v rodnom liste no mamina si je istá kto ním je? Ako by som to mala riešiť, cez súd alebo inak? Najprv si vyžiadať testy na určenie otcovstva a potom žiadať výživné? A ak by náhodou testy nevyšli bojím sa že finančne by som na to nemala, nie sú na to nejaké úľavy alebo ako to je??? Keďže pán sa od všetkého dištancoval, vtedy mal kontakty na rôznych pozíciách a robili sa testy no vyšli negatívne, mala by som šancu???
ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
skôr, ako by ste riešili otázku výživného, je potrebné najskôr určiť otcovstvo, bez toho nie je možné žiadať výživné. Otcovstvo k dieťaťu sa určuje podľa troch domnienok otcovstva, ktoré sú uvedené v zákone o rodine. Prvou domnienkou je domnienka svedčiaca o manželovi matky. Ak nie je otcovstvo určené na základe prvej domnienky, nastupuje druhá domnienka, kde je otcovstvo určené súhlasným vyhlásením rodičov buď pred matričným úradom alebo pred súdom. Ak otcovstvo nie je určené ani na základe tejto druhej domnienky, v takom prípade môže otcovstvo určiť už len súd na základe návrhu matky, dieťaťa alebo domnelého otca. Ak budete otcovstvo riešiť súdnou cestou, tak v takom prípade zrejme súd ustanoví znalca, ktorý vypracuje znalecký posudok, pričom o náhrade trov konania (teda aj náklady vynaložené na znalecký posudok) by malo platiť, že účastníkovi, ktorý mal vo veci plný úspech, súd prizná náhradu trov potrebných na účelné uplatňovanie alebo bránenie práva proti účastníkovi, ktorý vo veci úspech nemal. To znamená, že ten, kto spor prehrá, by mal trovy zaplatiť tomu, kto vyhrá.
Následne, ak bude otcovstvo určené jednou z vyššie uvedených domnienok, tak je možné požadovať od otca výživné, pričom buď sa dohodnete a spíšete rodičovskú dohodu, ktorú si necháte schváliť súdom, alebo ak sa nebudete vedieť dohodnúť, budete sa musieť obrátiť opäť len na súd, ktorým bude súd, v obvode ktorého má dieťa bydlisko, s návrhom na určenie výživného, pričom tiež platí, že výživné v prípade maloletého dieťaťa možno žiadať aj spätne, najdlhšie na dobu troch rokov odo dňa začatia konania, ak sú nato dôvody hodné osobitného zreteľa. Ešte by som k tomu uviedol toľko, že toto konanie je oslobodené od súdneho poplatku, čo znamená, že v prípade, ak podáte návrh na určenie vyživovacej povinnosti, nebudete zaň musieť zaplatiť súdny poplatok. Ak budete mať záujem o spísanie dokumentov, môžete sa na mňa obrátiť.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária blízko k Vám
Komentáre
Výživné možno v zmysle § 77 ods. 1 Zákona o rodine priznať len odo dňa začatia súdneho konania. Výnimkou z toho je výživné pre maloleté dieťa, ktoré možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Čiže pre Vás ako pre plnoletú osobu nie je možné priznať výživné spätne.
Mgr. Róbert Bános, advokát v Galante, Trenčíne, Dunajskej Strede a vo Vrábľoch
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Čiže je, alebo nie je možné žiadať výživné spätne na mňa keď som plnoletá a mám dieťa?