Dobrý deń,
vcera som vam pisala a dakujem za odpoved ,sud som ziadala o vyzivne hned od zaciatku rozvodu ato vo vyske 250 euro...a aj dnes mám na Vás otázku...z manželom sme vytvorili dcerke ucet pred 5 rokmi na ktory sme jej odkladali peniaze.. je tam vyse 1000 euro,mame obaja spoludisponovanie...
manzel prestat malej od marca min.roka na ucet prispievat lebo sme sa zacali rozvadzat . zaujimalo by ma, ci neporusim nejak zákon ak by som bez jeho vedomia vybrala tieto peniaze,a zalozila malej novy ucet ku ktoremu by som mala pristup iba ja.
do tychto penazi by som jej dokladala ,ale nechcem z nich vybrat nic a bojim sa ,ze manzel ma predbehne a vyberie tieto peniaze ak ich uz nevybral.mali sme uspory,ale
k nim mal pristup len on a teraz mi nechce nic dat..takisto ma nase auto,1000 euro
plat.Bojim sa,ze mna aj dcerku manzel obere aj o tieto peniaze pretoze mi ani na dcerku nechce davat nic,aj ked mam prijem iba 217 eur,a on 1000 eur plat a mame dcerku zatial v striedavke...rozvadzame sa skoro rok,ja chcem malu do svojej starostl.on do svojej a na sude nam dali striedavku ktora nefunguje,preto sme boli aj v znaleckom ustave v BRATISLAVE (december 2012) v blizkej dobe by malo prist vyrozumenie...ale neveim kedy bude sud..
mozem tie peniaze vybrat bez jeho vedomia(suhlasu)ked mam spoludisponovanie?neuskodi mi to pri sude?
nechcem tie peniaze minut,ani nejak ich zneuzit,chcem len aby bol ucet na moje meno..
dakujem za skoru odpoved
Dobrý večer,
pri zakladaní účtu v príslušnej banke ste sa určite oboznamovali s všeobecnými obchodnými podmienkami, kde zrejme bolo uvedené aj akým spôsobom môžete vyberať z účtu, resp, kto je k tomu oprávnený prípadne akým spôsobom môžete účet zrušiť. Teoreticky ak by to tam nebolo uvedené, tak treba vychádzať zo všeobecnej úpravy, ktorá je uvedená v Občianskom zákonníku, konkrétne v § 780: Vkladateľ a v zákonom ustanovených prípadoch aj iná oprávnená osoba má právo s vkladom nakladať po preukázaní svojej totožnosti v zákonom ustanovených prípadoch. Vkladateľ môže po dohode s peňažným ústavom viazať (vinkulovať) výplatu vkladu na oznámenie hesla alebo na splnenie inej podmienky.
Podľa toho, či uvádzate, teda že máte obaja spoludisponovanie, si myslím, že by nemal byť problém s tým, aby ste peniaze vybrali a založili nový účet, ku ktorému budete mať prístup len Vy. Čo sa týka Vašej otázky, či Vám to neuškodí nejakým spôsobom na súde pri rozvodovom konaní, ak by napr. Váš manžel namietal alebo Vám chcel nejako uškodiť pred súdom tým, že by Vás obvinil, že chcete minúť peniaze, ktoré ste ešte za trvania manželstva obaja šetrili pre Vašu dcéru, na nejaké vlastné potreby, môžete napr. nejakým výpisom z banky preukázať, že od času keď začalo rozvodové konanie ste na tento účet prispievala len Vy, a prípadne, môžete preukázať aj to, že ste založila pre dcérku nový účet, na ktorom je toľko peňazí koľko bolo na pôvodnom, ku ktorému ste mali obaja dispozičné právo (prípadne ak ste tam naďalej prispievali len Vy sama bude tam vyššia čiastka), čím teda súdu preukážete, že Vy v žiadnom prípade nechcete svoju dcérku ukrátiť o peniaze ktoré Ste pre ňu našetrili. Vzhľadom na postoj Vášho manžela k nasporeným spoločným financiám by som Vám Vami navrhovaný postup (výber peňazí a založenie nového účtu) vrelo odporúčal.
Pekný večer Vám prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
A Este ,ak by som ich vybrala mozem aj bez vkladnej knizky?lebo vkladnu knizku ma manzel..