Dobrý deň pán advokát. Chcela by som Vás poprosiť o radu čo sa týka výživného na dieťa. Mám mimomanželské 2 aj pol ročné dieťa na ktoré si chcem dať požiadať o výživné zo strany otca. Otec sa priznal k otcovstvu takže je jeho otec aj na papiery. Problém je že nie je občan Slovenskej republiky ale Poľskej. Neviem ako mám podať žiadosť o výživné, či ho mám podať na Slovensku alebo v Poľsku. Takisto neviem o aké vysoké výživné môžem požiadať. Otec sa o dieťa vôbec nestará, neprispieva mu na oblečenie ani na samotnú výživu. Syn pôjde už čoskoro do škôlky ktorú bude treba tiež platiť. Ja som nezamestnaná a zatiaľ ešte na materskej dovolenke. Ďalšia moja otázka je, či si môžem predĺžiť materskú dovolenku s tým, že ju budem mať naďalej platenú. Okrem 2 a pol ročného syna mám ešte 17 ročného syna ktorý navštevuje strednú školu a dcéru ktorá je momentálne už vyštudovaná ale je nezamestnaná. Keďže mám povinnosť do 25 rokov svoje deti živiť potrebujem nejaký príjem. Bývam u svojej matky aj keď ešte trvalé bydlisko mám u ex-manžela. Môžem požiadať UPSVAR aby mi pridelil nejaký sociálny byt?
Za odpoveď vopred ďakujem.
Dobrý večer,
vzhľadom k tomu, čo uvádzate, že otcom dieťaťa je cudzinec, chcem poukázať na zákon č. 97/1963 Zb. o medzinárodnom práve súkromnom a procesnom, konkrétne na § 24a, v zmysle ktorého ,,Vyživovacia povinnosť rodičov k deťom sa spravuje právom štátu, v ktorom má dieťa obvyklý pobyt. Iné vyživovacie povinnosti sa spravujú právom štátu, v ktorom má bydlisko oprávnený na výživné.“ Čiže z uvedeného vyplýva že daný právny vzťah, ktorý vznikol, sa bude spravovať podľa slovenského práva. Preto by som Vám poradil podať na súd (podľa § 88 OSP v obvode ktorého má maloletý na základe dohody rodičov alebo rozhodnutia súdu, prípadne iných rozhodujúcich skutočností svoje bydlisko, ak ide o vec starostlivosti o maloletých) Návrh na určenie výživného. Výška výživného je individuálna, závisí od potrieb jednotlivého dieťaťa, či napr. má nejaké zdravotné problémy, či treba s ním navštevovať nejakých odborných lekárov, či navštevuje nejaké krúžky alebo má nejaké záujmy...Skúste si tak asi prerátať aké sú Vaše mesačné výdavky na Vaše dieťaťa a približne takú výšku výživného si uveďte v návrhu... pri určení výživného prihliadne súd na odôvodnené potreby oprávneného, ako aj na schopnosti, možnosti a majetkové pomery povinného. Možno by som Vám poradil k tomu ešte toľko, aby ste spolu s návrhom na určenie výživného podali tiež návrh na určenie príspevku na výživu a úhradu niektorých nákladov nevydatej matke, načo máte v zmysle § 74 zákona o rodine nárok: ,,Otec dieťaťa, za ktorého matka dieťaťa nie je vydatá, je povinný najdlhšie po dobu dvoch rokov, najneskôr odo dňa pôrodu prispievať matke primerane na úhradu jej výživy a poskytnúť jej príspevok na úhradu nákladov spojených s tehotenstvom a pôrodom.“ Treba však dať pozor nato, že podľa tohto zákona sa toto právo premlčí uplynutím troch rokov odo dňa pôrodu, preto by som Vám radil podať tieto návrhy čo najskôr. A ešte by som dodal, že výživné môžete žiadať aj spätne, najneskôr však odo dňa začatia súdneho konania (teoreticky možno výživné pre maloleté dieťa priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa, ktoré však vo Vašom prípade podľa mňa absentujú). Ešte ma napadlo, že toto súdne konanie vo veciach vzájomnej vyživovacej povinnosti rodičov a detí, je podľa zákona o súdnych poplatkoch oslobodené od súdneho poplatku, takže za podanie takéhoto návrhu nič neplatíte.
Pokiaľ ide o Vašu ďalšiu otázku, a síce predĺženie materskej dovolenky, tu by som poukázal na to, že materská dovolenka vo Vašom prípade, keďže sa staráte o dieťa sama, je v zmysle Zákonníka práce 31 týždňov, a po uplynutí tejto doby nasleduje rodičovská dovolenka, ktorá trvá až do 3 rokov veku dieťaťa, prípadne do 6 rokov veku ak ide o dieťa s dlhodobo nepriaznivým zdravotným stavom, ktoré si vyžaduje osobitnú starostlivosť. Čiže to je ten rozdiel medzi materskou a rodičovskou dovolenkou. Takže ak nespĺňate túto podmienku, bohužiaľ, rodičovskú dovolenku nie je možné predĺžiť.
Pokiaľ ide o to, že máte ešte ďalšie dve deti, pri Vašom 17-ročnom synovi máte ešte zo zákona vyživovaciu povinnosť, ale pokiaľ ide o Vašu dcéru, keďže uvádzate že už vyštudovala, tu už nemáte nijakú zákonnú povinnosť ju vyživovať, pretože tá trvá pokiaľ sa dieťa sústavne pripravuje na povolanie. Ale to hovorím len čisto o zákonnej povinnosti
Čo sa týka Vašej poslednej otázky, či môžete požiadať o sociálny byt, myslím že tým nič nestratíte, zájdite na ÚPSVR a tiež aj na obecný (alebo mestský úrad), skúste sa tam informovať aké podmienky musíte spĺňať aby ste takýto byt dostala (ak sa vo Vašom okolí vôbec prideľujú).
Dobrú noc želám.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
Dajum pekne za odpoved