reklama

Výživné na rozvedenú manželku

Pridal/a brunetka163 dňa 23. 01. 2013 - 14:21

reklama

Otázka používateľa
brunetka163

Dobrý deň.chcela by som sa spýtať,že či mám právo žiadať výživné na rozvedenú manželku,kedže nás nedávno rozviedli a nemám prácu.som vedená na Úrade práce.a tiež je možné požiadať centrum právnej pomoci?Ďakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

príspevok na výživu rozvedeného manžela je upravený v § 72 Zákona o rodine. V zmysle § 72 ods. 1 a 2 tohto zákona rozvedený manžel, ktorý nieje schopný sa sám živiť, môže žiadať od bývalého manžela, aby mu prispieval na primeranú výživu podľa svojich schopností, možností a majetkových pomerov. Ak sa bývalí manželia nedohodnú, určí rozsah príspevku na výživu na návrh niektorého z nich súd.

Z citovaných ustanovení vyplýva najmä to, že Vaše právo vzniká až rozhodnutím súdu, pokiaľ by ste neuzavreli s bývalým manželom dohodu. Podmienkou priznania nároku na príspevok je, že rozvedený manžel, ktorý o tento príspevok žiada, nie je schopný sa sám živiť. Neschopnosť sa samostatne živiť sa odvodzuje od konkrétnych okolností prípadu ako napr. nepriaznivý zdravotný stav, nedostatok príležitostí sa zamestnať na trhu práce, strata kvalifikácie, starostlivosť o dieťa do 3 rokov, starostlivosť o invalidné dieťa, neschopnosť vykonávať prácu na základe lekárskeho posudku a pod. Nárok na príspevok tak vznikne, ak v dôsledku uvedených a preukázaných skutočností je zrejmé, že príjem rozvedeného manžela mu neumožňuje pokryť ani základné životné potreby. Citované zákonné ustanovenia ustanovujú nárok na tzv. primeranú výživu. To znamená, že bývalý manžel nemá nárok na v zásade rovnakú životnú úroveň ako druhý rozvedený manžel, ale má nárok len na primeranú výživu, ktorá by mala zabezpečiť to, aby rozvedený manžel mal možnosť pokryť výdavky len na základné životné potreby. To je základný rozdiel od iných vyživovacích povinností, ktoré sú ustanovené Zákonom o rodine.
Takže podľa toho čo uvádzate, by zrejme mohol tento nárok vzniknúť aj u Vás, ak teda spĺňate podmienku, že nie ste schopná sama sa živiť.
V súvislosti s Centrom právnej pomoci neviem čo ste mysleli, či ste chceli aby Vám oni poradili s návrhom na súd na určenie výživného alebo ste chceli nejakú inú pomoc, či radu, tak čo sa týka Centra právnej pomoci, tak právo na poskytnutie právnej pomoci bez finančnej účasti má klient/klientka vtedy, keď spĺňa súčasne tieto tri podmienky:
1) nachádza sa v stave materiálnej núdze - v stave materiálnej núdze sa klient/klientka nachádza vtedy, keď jeho/jej príjem nedosahuje 1,4 násobok sumy životného minima a využívanie právnych služieb si nemôže zabezpečiť iným svojím majetkom;
2) nejde o zrejmú bezúspešnosť sporu - ak sa spor, v ktorom žiada klient o poskytnutie právnej pomoci, po jeho posúdení centrom javí ako zrejme bezúspešný, napríklad pre uplynutie zákonných lehôt alebo pre nedostatok dôkazov;
3) hodnota sporu prevyšuje hodnotu minimálnej mzdy ustanovenej zákonom - splnenie tejto podmienky sa žiada v sporoch, ktorých hodnotu je možné vyčísliť a táto hodnota prevyšuje sumu minimálnej mesačnej mzdy. Splnenie tejto podmienky sa nevyžaduje, ak hodnotu sporu nie je možné vyčísliť (napr. ak rodič žiada o zvýšenie výživného na dieťa).

Splnenie týchto podmienok posudzuje centrum vždy pred samotným poskytnutím právnej pomoci.

Pekný deň želám.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama