reklama

Dlžoby na zdravotnej a sociálnej poisťovni, a exekucia

Pridal/a Franko dňa 22. 02. 2012 - 23:18

reklama

Otázka používateľa
Neprihlásený

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Otec po svojej smrti zanechal dlžoby na zdravotnej a sociálnej poisťovni, bol živnostník.. býval s nami v byte ktorý nemáme odkúpený v osobnom vlastníctve ale je bytového družstva. môžu nám ten byt alebo zariadenie v nom zobrať? momentálne nám notár nariadil súdno znalecký posudok na ten byt. Ďakujem

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Št, 23. 02. 2012 - 18:37

Dobrý deň,
vo svojej otázke nepíšete, aký vysoký dlh otec zanechal. Každý veriteľ môže svoju pohľadávku v dedičskom konaní uplatniť. Pokiaľ neodmietnete dedičstvo, prejdú na Vás aj dlhy. Za dlhy však ručíte iba do výšky hodnoty nadobudnutého dedičstva. Pokiaľ dlhy prevyšujú hodnotu dedičstva, môžete sa rozhodnúť, že dedičstvo odmietnete. Dedič podľa § 463 Občianskeho zákonníka právo dedičstvo odmietnuť. Odmietnutie sa musí stať ústnym vyhlásením na súde alebo písomným vyhlásením jemu zaslaným. Vyhlásenie o odmietnutí dedičstva môže dedič urobiť len do jedného mesiaca odo dňa, keď bol súdom o práve dedičstvo odmietnuť a o následkoch odmietnutia upovedomený. Z dôležitých dôvodov môže súd túto lehotu predĺžiť.
Hodnota členského podielu v bytovom družstve, ktorý je spojený s vlastníctvom bytu je porovnateľná s hodnotou podobného bytu v osobnom vlastníctve. Pokiaľ je dlh nižší ako hodnota členského podielu a Vy dedičstvo neodmietnete, budete ako dedič nútený dlh uhradiť. Povinnosti sa nevyhnete.

JUDr. Milan Ficek, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama