Dobrý deň pán advokát pripomínam môj problém s ktorým ste mi už radili viď nižšie, po vašej rade sme sa ich niekoľko krát snažili kontaktovať ale mobily mali vypnuté, ich ekonómke som písala že ich dáme k súdu, doporučene sme posielali list aby sa mame vyjadrili ako to bude ďalej ale stále nič cca pred týždňom sme sa dozvedeli že mamin zamestnávateľ je v exekúcií a prebieha proti nemu súdne konanie a práve v piatok prišla mame doporučene výpoveď len jej celkom nerozumieme a ani neviem či ma mama vlastne nárok na odstupné prikladám prepísaný text tej výpovede a budem rada ak by ste mi poradili čo ďalej Ďakujem
Výpoveď zamestnávateľa z tzv.organizačných dôvodov
/§ 63 ods.1 písm. b)ZP/
Adresa zamestnávateľa.....................................
Okresný súd Bratislava 1, vl.č......,odd.sro
Vec: Výpoveď pracovnej zmluvy zo dňa 01.01.2011
Na základe rozhodnutia štatutárneho orgánu zamestnávateľa, spoločnosti (názov zamestnávateľa) zo dňa 30.06.2012 o organizačnej zmene boli s účinnosťou od 30.06.2012 zrušené všetky pracovné miesta a medzi nimi aj pracovná pozícia,,umývačka riadu",ktorú podľa prac.zmluvy uzavretej dňa 1.1.2011 vykonávate. V dôsledku uvedenej organizačnej zmeny ste sa stali nadbytočný.
Vzhľadom na uvedené Vám dávame výpoveď z prac. pomeru v zmysle ust. § 63 ods.1 písm.b)Zákonníka práce.Pracovný pomer skončí uplynutím výpovednej doby,ktorá je vo Vašom prípade dvojmesačná.
Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede druhej zmluvnej strane a končí uplynutím druhého kalendárneho mesiaca, t.j.pracovný pomer končí dňom 31.08.2012.
Zároveň si Vás dovoľujeme upozorniť,že podľa §76 ods.2 Zákonníka práce máte právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa,aby pracovný pomer skončil dohodou.Ak toto právo u zamestnávateľa včas písomne uplatníte,je zamestnávateľ povinný s Vami uzatvoriť dohodu o ukončení prac.pomeru.Na základe uvedeného Vám bude vyplatené odstupné v sume Vášho dvojmesačného priemerného mesačného zárobku.
V Bratislave dňa 30.06.2012 zamestnávateľ razítko
Na obálke v ktorej prišla výpoveď je razítko z pošti zo dňa 3.10.2012 ale výpoveď písaná 30.6.2012.
(((Mama pracuje v jednom nemenovanom rýchlom občerstvení na 1/2 prac. pomer.Koncom roka mala úraz a bola vypísaná na pn to ešte prevádzka plne fungovala.Začiatok pn odovzdala svojmu zamestnávateľovi ale ukončenie pn cca po 1 mesiaci sme už posielali na soc. poisťovňu v Bratislave nakoľko vo firme kde pracuje mama nikto nebol a bolo ťažké sa z vedením spojiť.Firma v obchodnom registri stále figuruje a keď sa zamestnancom konečne dovoláme t je tvrdia že sa znova otvorí ale nevedia kedy. Mama je bez príjmu hľadá si inú prácu ale zatiaľ neúspešne zaujíma ma či by jej zamestnávateľ nemal dávať nejakú výplatu lebo zamestnanie jej stále trvá ale ich vinou nepracuje.Ďakujem za radu.
prečítané 282x
Komentáre
25. máj 2012 - 21:37 poslal advokát BÁNOS.
Dobrý večer,
pokiaľ zamestnávateľ doposiaľ neukončil s Vašu mamou pracovný pomer a neprideľuje jej prácu v zmysle pracovnej zmluvy, vznikla na starne zamestnávateľa prekážka v práci (prevádzkové dôvody). V takom prípade je zamestnávateľ povinný Vašej mame poskytnúť náhradu mzdy v sume jej priemerného zárobku, ktorú je povinný jej poskytnúť vo výplatnom termíne dohodnutom v pracovnej zmluve. Preto by som Vám resp. Vašej mame odporúčal, aby ste zamestnávateľa písomne požiadali o prideľovanie práce a tiež o vyplatenie náhrady mzdy z dôvodov prekážok na strane zamestnávateľa. Ak zamestnávateľ požiadavke Vašej mamy nevyhovie, prípadne Vašu matku nepreradí po dohode s ňou na inú prácu (nečakajte však príliš dlho na odpoveď), môžete podať podnet na Inšpektorát práce, prípadne si nárok na náhradu mzdy môžete uplatniť žalobu na súde (čo je však o niečo zdĺhavejšie a nákladnejšie). Vaša matka má tiež možnosť okamžite skončiť pracovný pomer z dôvodu, že jej zamestnávateľ nevyplatil náhradu mzdy do 15 dní po uplynutí ich splatnosti. Vaša matka tak môže urobiť len v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedela. Ak sa teda rozhodne okamžite skončil pracovný pomer, má potom nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.
Prajem veľa šťastia ))))
Dobrý deň,
pokiaľ ide o začatie plynutia výpovednej doby, tak tá začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede druhej zmluvnej strane a končí uplynutím druhého kalendárneho mesiaca, t.j. pokiaľ Vám bola výpoveď doručená 03.10.2012 výpovedná doba začína plynúť až 01.11.2012. Rozhodujúci je deň doručenia výpovede a nie deň uvedený zamestnávateľom vo výpovedi. Podľa Zákonníka práce má zamestnanec možnosť v prípade, ak mu bola daná výpoveď z dôvodu uvedeného v § 63 ods. 1 písm. b) zostať u zamestnávateľa naďalej do uplynutia výpovednej doby (vo Vašom prípade do 31.12.2012), pričom nemá nárok na odstupné. Okrem toho môže zamestnanec požiadať zamestnávateľa, aby pracovný pomer skončil dohodou. Zamestnávateľ je povinný tejto žiadosti vyhovieť, a v takom prípade nemusí zamestnanec u zamestnávateľa zotrvať počas výpovednej lehoty ale zamestnávateľ je povinný mu vyplatiť odstupné. Preto ak zamestnávateľ zrušil pracovné miesta a nevykonáva žiadnu činnosť, je zbytočné zotrvávať u zamestnávateľa počas plynutia výpovednej doby. Preto by som Vám odporučil, aby Vaša matka písomne požiadala zamestnávateľa o skončenie pracovného pomeru dohodou. Vzhľadom na finančné problémy zamestnávateľa, Vám však ani toto nezaručí, že Vám zamestnávateľ vyplatí dlžnú náhradu mzdy a odstupné.
V prípade, že je zamestnávateľ Vašej matky platobne neschopný, je možné uspokojiť jej nároky (aspoň čiastočne) z garančného fondu. Zamestnávateľ je platobne neschopný, ak bol podaný návrh na vyhlásenie konkurzu príslušnému súdu alebo súd začal konkurzné konanie bez návrhu na vyhlásenie konkurzu podľa zákona o konkurze a reštrukturalizácii. To či je zamestnávateľ v konkurze zistíte z Obchodného vestníku. Okrem toho, ak bola zamestnancovi daná výpoveď pred vyhlásením konkurzu môže, rovnako ako ostatní veritelia, prihlásiť do konkurzu v zákonnej lehote svoje pohľadávky zo mzdy a iných mzdových plnení prihláškou. Ak mu bola daná výpoveď po vyhlásení konkurzu pohľadávky netreba prihlasovať.
Nárok na dávku garančného poistenia si treba uplatniť v pobočke Sociálnej poisťovne príslušnej podľa miesta útvaru zamestnávateľa, ktorý vedie evidenciu miezd alebo podľa sídla zamestnávateľa alebo jeho organizačnej zložky, ak evidenciu miezd vedie niekto iný, a to do 60 dní od vzniku platobnej neschopnosti zamestnávateľa alebo od dňa skončenia pracovnoprávneho vzťahu. Nárok na dávku garančného poistenia si zamestnanec uplatňuje na základe písomnej žiadosti. Pre bližšie informácie Vám odporúčam kontaktovať príslušnú pobočku Sociálnej poisťovne.
Pekný večer prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte