reklama

Manželovi nechce dať bývalý zamestnavateľ výplatu

Pridal/a pidikoval dňa 18. 10. 2012 - 10:33

reklama

Otázka používateľa
pidikoval

Dobry den mame obrovsku problem manžel ukončil pracovny pomer pre jednu spoločnosť a nechce mu dať poslednu vyplatu ochana sa pravnikmu a sukromnimu vecami ktore mu manžel riešil kedže tu stavia dom a po slovensky nevie povedať nič . Vraj koli elektrikarovi ktoru mu robil veci a dal mu 200 eur a jeho praca bola zla a pritom elektrikar mu to robil bez fakturu a on to vedel . Nato kde ma manžel vyplatu mu odpisal

je to už 4 dni po poslednom dni, ktorý dal, aby si sa vrátil ma
peniaze. keď sa vrátite mi peniaze? 200 pracovných + 100 eur
materiál? Mr.Valdman urobil veľmi zlú prácu, a musím vyhodiť
všetko, aby sa nový poistkovú skriňu.
aj kontaktoval jeden právnik poslať list pre vás a Mr.Valdman,
náklady na právnika je asi 50 eur, bude aj pridať k tomuto listu. Ak
stále nechcú vrátiť tieto peniaze, bude aj uvoľnenie tento list.
.

ale manželova praca nebola riešiť jeho sukromne veci a ani to nemal zmluve na koho sa možme obratiť mame isť na policiu alebo može si manžel dať svoju vyplatu neako vymahať
ako každy mame svoje učtu a uvery a tam nikoho nezaujima že mu niekto nedal vyplatu . A nema prava sa ohanať niakom elektrikov na dome a jeho sukromnimi vecami ked manžel robil obchodneho zastupcu a nie mu sekratku no on to nechape a sposubuje nam velke problemy v sukromi . Inak manžel odišiel s prace dohodou bez problemov lebo ho chytil kolega pod krk že jedol v praci po obede .

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ pracoval Váš manžel naozaj v pracovnoprávnom pomere, t.j. na základe pracovnej zmluvy (a nie na mandátnu alebo obdobnú zmluvu), mal by Váš manžel povedať zamestnávateľovi, že svoju mzdu bude riešiť právnou cestou a tiež že bude nútený podať trestné oznámenie. Nevyplatenie mzdy je totiž v zmysle § 214 Trestného zákona trestným činom, citujem:

,,Kto ako štatutárny orgán právnickej osoby alebo fyzická osoba, ktorá je zamestnávateľom, alebo ich prokurista nevyplatí svojmu zamestnancovi mzdu, plat alebo inú odmenu za prácu, náhradu mzdy alebo odstupné, na ktorých vyplatenie má zamestnanec nárok, v deň ich splatnosti, hoci v tento deň mal peňažné prostriedky na ich výplatu, ktoré nevyhnutne nepotreboval na zabezpečenie činnosti právnickej osoby alebo činnosti zamestnávateľa, ktorý je fyzickou osobou, alebo vykoná opatrenia smerujúce k zmareniu vyplatenia týchto peňažných prostriedkov, potrestá sa odňatím slobody až na tri roky."

Ak zamestnávateľ na túto výzvu nezaplatí, manžel by naozaj mal podať na polícii trestné oznámenie (oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich tomu, že bol spáchaný trestný čin) + by som Vám odporučil aj podanie podnetu na Inšpektorát práce. Ak však manžel nepracoval na základe pracovnej zmluvy, ale mal uzavretú mandátnu alebo obdobnú zmluvu, nik iný okrem súdu mu nepomôže, v tomto prípade by sa musel svojej obmeny domáhať žalobou na ,,zamestnávateľa".

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária

Komentáre

pidikoval, Št, 18. 10. 2012 - 11:23

Mal zmluvu na trvaly pracovny pomer . Dakujem ze radu snad to pomože a ak nie budeme to teda riešiť cez policiu . Ešte raz Dakujem .


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama