reklama

Narok na dovolenku

Pridal/a Javorka dňa 13. 12. 2011 - 13:36

reklama

Dobry den,
Od 19.1 2007 som bola 28 tyzdnov na materskej dovolenke, potom na rodicovskej dovolenke, od 1.12.2009 opat na MD a nasledne cerpam opat RD. V januari mam nastupit opat do zamestnania a tak som poziadala mzdarku o zistenie stavu dovolenky. Podla nej na ziadnu dovolenku narok nemam. Ale v zakonniku prace som sa docitala, ze MD sa povazuje na vypocet dovolenky ako vykon prace a ze za toto obdobie vznika narok na dovolenku. A dalej, ze ak si zamestanec nemoze dovolenku cerpat pre cerpanie MD resp.RD, musi mu ju zamestavatel poskynut po skonceni MD resp.RD. Argumentacia zakonnikom prace zatial nepomohla. Overovala som si to aj u inych a vsetci tvrdia ze za MD narok na dovolenku vznika. Mam alebo nemam narok na dovolenku? Ako mam postupovat dalej?

Komentáre

Maka, Ut, 13. 12. 2011 - 14:05

"Ale v zakonniku prace som sa docitala, ze MD sa povazuje na vypocet dovolenky ako vykon prace a ze za toto obdobie vznika narok na dovolenku."

kde v zákonníku práce si sa toto dočítala?

Javorka, Ut, 13. 12. 2011 - 14:25

§ 141
Dôležité osobné prekážky v práci
Na začiatok

(1) Zamestnávateľ ospravedlní neprítomnosť zamestnanca v práci za čas jeho dočasnej pracovnej neschopnosti pre chorobu alebo úraz, počas MATERSKEJ a rodičovskej dovolenky (§ 166), karantény, ošetrovania chorého člena rodiny a počas starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca. Za tento čas nepatrí zamestnancovi náhrada mzdy, ak osobitný predpis neustanovuje inak.

§ 144a
Výkon práce
Na začiatok

(1) Ako výkon práce sa posudzuje aj doba
a) keď zamestnanec nepracuje pre prekážky v práci, ak tento zákon neustanovuje inak,
b) pracovného voľna, ktoré si zamestnanec odpracuje neskôr,
c) náhradného voľna za prácu nadčas, za prácu vo sviatok alebo za čas neaktívnej časti pracovnej pohotovosti na pracovisku,
d) počas ktorej si zamestnanec odpracúva prekážku v práci z dôvodu nepriaznivých poveternostných vplyvov,
e) dovolenky,
f) počas ktorej zamestnanec nepracuje preto, že je sviatok, za ktorý mu patrí náhrada mzdy alebo za ktorý sa mu jeho mesačná mzda nekráti,
g) ktorú mladistvý zamestnanec strávi pri odbornej príprave v rámci systému teoretickej alebo praktickej prípravy.

(3) Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa odseku 2 neposudzuje ani doba
a) dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca pre chorobu alebo úraz okrem dočasnej pracovnej neschopnosti zamestnanca vzniknutej v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá,
b) rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 2,
c) nariadenej karantény (karanténneho opatrenia),
d) ošetrovania chorého člena rodiny,
e) starostlivosti o dieťa mladšie ako desať rokov, ktoré nemôže byť z vážnych dôvodov v starostlivosti detského výchovného zariadenia alebo školy, v ktorých starostlivosti dieťa inak je, alebo ak osoba, ktorá sa inak stará o dieťa, ochorela alebo sa jej nariadila karanténa (karanténne opatrenie), prípadne sa podrobila vyšetreniu alebo ošetreniu v zdravotníckom zariadení, ktoré nebolo možné zabezpečiť mimo pracovného času zamestnanca.

Za vykon prace sa neposudzuje iba doba rodicovskej dovolenky, ale nie materskej, hmm? Niekolko znamych sa teraz vracalo po RD do prace a vsetky mali narok na dovolenku. Alebo si to zle vysvetlujem??

Maka, Ut, 13. 12. 2011 - 14:50

Ako výkon práce sa na účely dovolenky okrem dôb podľa odseku 2 neposudzuje ani doba

máš tam slovo NEPOSUDZUJE....to znamená, neráta sa ako výkon práce.

Takže ja si myslím, že nemáš nárok na dovolenku.
A to aj z dôvodu, že na dovolenku za kalendárny rok máš nárok podľa par. 101

Zamestnanec, ktorý počas nepretržitého trvania pracovného pomeru k tomu istému zamestnávateľovi vykonával u neho prácu aspoň 60 dní v kalendárnom roku, má nárok na dovolenku za kalendárny rok, prípadne na jej pomernú časť, ak pracovný pomer netrval nepretržite počas celého kalendárneho roka. Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny. Časti zmien odpracované v rôznych dňoch sa nesčítajú.

A dôležitá je tá veta : Za odpracovaný deň sa považuje deň, v ktorom zamestnanec odpracoval prevažnú časť svojej zmeny.

Javorka, Ut, 13. 12. 2011 - 15:08

Ano neposudzuje sa obdobie rodicovskej dovolenky, to je tam taxativne nepisane, ale co obdobie materskej dovolenky? To je v mojom pripade 28 tyzdnov a to je viac ako 6O dni. Ako je to potom napr. s PN ak netrva viac ako tych 100dni kedy sa uz krati.? Tiez zamestnanec nemoze odpracovat prevaznu cast zmeny a ma narok na dovolenku.

Aj tak dakujem za odpoved. Aj ked ma nepotesila.Úsmev

magic, Ut, 13. 12. 2011 - 15:26

za obdobie RD nie, ale za obdobie MD mas pomerny narok na dovolenku.
obrat sa na socpoist a spytaj sa ich. my sme toto riesili sice v 2007, ale mam dojem, ze tato cast zakona nejakych zmien odvtedy nedosla. vtedy zamestankyna narok mala a preplatilo sa jej to z dovodu ukoncenia PP. odvody boli tusim len urazove a garancne poist. musim to vyhrabat zo systemu, ako sme to vtedy urobili. diskutovala som to so socpoist asi na styrikrat.

magic, Ut, 13. 12. 2011 - 15:34

takze, bol to rok 2008. preplacala sa pomerna cast dovolenky. platilo sa z toho urazove, garancne, zdravotne a preddavky.

Javorka, Ut, 13. 12. 2011 - 20:53

Dakujem, skusim sa teda opytat v soc. poistovni.

Maka, Ut, 13. 12. 2011 - 21:23

So sociálnou poisťovňou si konzultovala či mala nárok na dovolenku alebo aké odvody jej máš stiahnuť?

Ja by som skôr s takouto otázkou zašla na inšpektorát práce. Ten má kontrolovať dodržiavanie Zákonníka práce a majú právne oddelenia, ktoré sa špecializujú na problémové veci.

magic, St, 14. 12. 2011 - 10:26

zakonnik prace §144 odsek 4. ktory je od 1.9.2011 uz zruseny, MD a RD povazoval za vykon prace. teda tam narok vznikal.
zmena od 1.9.2011 vyslovne vylucuje dobu RD (RD upresnenu podla §166 ods.2 Zz). ale nie MD. MD je brana ako prekazka v praci, ktoru §144a poklada za vykon prace. teda ma narok na pomernu cast za dni MD.

teda takto:
5. časť Zz Prekažky v praci: pod §141 ods 1. stanovuje MD a RD ako prekažku v praci (Dôležité osobné prekážky v práci).
§144a ods. 1 pismeno a) poklada dobu prekazok v praci ako vykon prace, ak osobitny predpis neustanovuje inak.
§144a ods 3. pismeno B) vylucuje len RD

Mne z toho vyplyva, ze narok ma za MD.

Javorka, St, 14. 12. 2011 - 10:48

Aj ja si tak vysvetlujem. A mohol mi ten narok zaniknut ked som stale na RD ale je to teda viac ako dva roky (lebo teda 3 roky dietata - tych 28 tyzdnov materskej)?? ak:

§113 ods.3 Zakonnika prace :Ak si zamestnankyňa (zamestnanec) nemôže vyčerpať dovolenku pre čerpanie materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, nevyčerpanú dovolenku jej (mu) zamestnávateľ poskytne po skončení materskej dovolenky alebo rodičovskej dovolenky.

V soc.poistovni ma v prvom rade odkazali na inspektorat prace. Skusim sa informovat aj tam.

A dakujem vsetkym.

n.e.l.i.n.k.a, Ut, 13. 12. 2011 - 22:17

No uz som z toho jelen Úsmev Ako vzdy v tejto oblasti, ze MajiChichocem sa To akoze za MD mam narok na dovolenku? Javorka, ak k tomu zistis viac, daj to prosim vediet, dakujem Bozkávam

Javorka, Št, 15. 12. 2011 - 09:42

Tak mi to nakoniec na inspektorate prace potvrdili. Ano za obdobie cerpania materskej dovolenky vznika narok na pomernu cast dovolenky + ten §113 odst.3 zakonnika prace.Úsmev


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama