P.advokat, prosim vas o odpovede k tomuto starsiemu pripadu.
Mam otazku tykajucu sa zbavenie svojpravnosti alebo nariadenia ustavnej liecby. Moj stryko ma diagnostikovanu schizofreniu, ale neviem presne aky stupen, resp. presnu diagnozu. Musi chodit na kontroly raz za pol roka a brat lieky. Kamen urazu je v tom,ze tie lieky berie kedy sa mu zachce a zneprijemnuje zivot celej svojej rodine. Zacal sa sudit s plynarmi, elektrikarmi, telekomom a ja neviem este s kym, proste nic mu nevyhovuje a kazdeho zaluje na sude. Teraz si zmyslel, ze si ide zamrezovat vsetky okna na velkom rodinnom dome, ktoreho obytna cast je na poschodi, lebo sa vraj chce k nim niekto vlamat. Svojej dcere uz zakazal chodit domov, manzelka je uplne psychicky na dne, pretoze ju vyhadzuje z domu a robi jej aj ine prieky. Mal u mna zadarmo ulozene nejake bezcenne veci, stary 50 r. nabytok a pod., podotykam, ze som ich skladovala zadarmo 6 rokov. Teraz prisiel,ze si chce nieco zobrat a bolo to poskodene, samozrejme nie ja som to poskodila, ale cas a vlhe prostredie si vybralo svoju dan. Tak sa mi zacal vyhrazat, ako som mu vsetko ponicila a ze ma da na sud, alebo mu mam ihned zaplatit tie veci. Tak som ho vyhodila z mojho domu. Toho sudu sa nebojim, ide mi len o to, ze ako ho dat na nejake liecenie, lebo sam nie je ochotny nikde ist.
Právna poradňa
prečítané 254x
Komentáre
27. august 2012 - 17:52 poslal akalenkak67.
Pokial nespácha trestný čin,alebo neohrozuje okolie,na liečenie ho nedostaneš.Súd môže nariadiť liečenie,ale len za vyššie uvedených podmienok.Pokial strýko liečbu nechce,nedá sa mu prikázať.
Zostáva ti ho len presvedčiť aby sa liečil dobrovolne.Porozprávaj sa s jeho lekárom.On mu môže dať miesto liekov kedže ich berie nepravidelne injekčnú liečbu.Inú možnosť ako cez lekára asi nemáš.Lekár sa však obvykle baví len s najbližším príbuzným.
Mali sme takýto podobný problém v rodine.Preto viem,že nemáš iné možnosti.My sme dosiahli aspon tú injekčnú liečbu a stav je lepší ako s nepravidelne branými liekmi.
odpovedať
27. august 2012 - 22:10 poslal sanikri.
Toho sa bojim, ze s nim nepohneme. Ako som uz vyssie pisala, dceru z domu vyhodil a manzelka je uz tak psychicky na dne, ze mame obavy,ze v tom blazninci skonci ona. A pravdupovediac sa ho boji, takze ona riesit lekara poza jeho chrbat urcite nebude.
Dakujem pekne za prispevok. Pockam si este na p. advokata, ci nieco nevymysli, aby nas z tejto pekelnej situacie dostal.
upraviť odpovedať
28. august 2012 - 0:45 poslal advokát BÁNOS.
Dobrý večer,
bohužiaľ je to presne tak, ako Vám to napísala akalenka ešte by som k tomu dodal, že vo všeobecnosti je liečba bez súhlasu pacienta možná len v dvoch prípadoch:
a) pokiaľ človek bezprostredne pod vplyvom duševnej poruchy ohrozuje seba alebo svoje okolie, pričom dôležité je, aby to ohrozovanie bolo bezprostredné, čiže v žiadnom prípade nie tak, že by ste oznámila, že Váš strýko pred týždňom niekoho ohrozoval, ale teraz je už všetko OK..v tomto prípade by sa nedalo zakročiť prevzatím Vášho strýka do psychiatrického zariadenia. V prípade, ak by Váš strýko ohrozoval seba alebo niekoho iného, odporúčal by som Vám ihneď zavolať rýchlu zdravotnícku pomoc, kde privolaný lekár zváži, či existujú dôvody na nedobrovoľné prijatie Vášho strýka na psychiatrické oddelenie;
b) pokiaľ sa človek s duševnou poruchou dopustí trestného činu, vtedy by mu mohla byť v trestnom konaní po jeho vyšetrení a zhodnotení znalcom z odboru psychiatrie nariadená ochranná psychiatrická liečba či už ústavnou alebo ambulantnou formou (nariadil by ju samotný súd).
V každom prípade však by som Vám odporučil, aby Vášho strýka posúdil psychiater, skúste si u nejakého psychiatra vybaviť termín a následne sa spolu s rodinou pokúste presvedčiť Vášho strýka, aby na to vyšetrenie išiel s Vami...ak by sa strýko nenechal presvedčiť, pokúste sa navštíviť psychiatra Vy sama, mohli by ste sa s ním poradiť o ďalších krokoch.
Budem Vám držať palce, teraz však už dobrú no prajem
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
odpovedať
28. august 2012 - 10:20 poslal sanikri.
Dobry den,
v prvom rade sa chcem podakovat za odpoved, aj ked ste ma nou nepotesil :(
Chcem sa ale este opytat, ze co sa povazuje za bezprostredne ohrozovanie. Stryko totizo napr. zamyka jedlo pred tetou, resp. zamkne ju do domu a odide na 2 dni a pod. Teta sa ho ale boji, ona nanho policiu alebo zachranku volat nebude, lebo keby ho nechali doma, tak si viete predstavit, ze co by sa asi dalej dialo. To fakt z tejto situacie nie je ine vychodisko nez aby sa teta potajme niekde odstahovala a on nech si robi co chce?
upraviť odpovedať
28. august 2012 - 12:40 poslal sanikri.
Este ma napadla dalsia vec. Ja viem , ze mam vela otazok p. advokat, ale chceme to uz ako rodina nejako riesit, tak sa vopred ospravedlnujem.
Teda ta otazka. Dajme tomu,ze by sme tete zohnali nejaky podnajom, odisla by od neho a podala by si ziadost o rozvod. Mohla by dat v tomto pripade preskumat jeho psychicky stav? A co s BSM ? Je mozne nejako "donutit" stryka, polovicneho vlastnika, aby sa dom predal, resp. aby tete vyplatil polovicu domu, v ramci delenia majetku? Ake ma ona prava na ochranu svojho majetku, napr. som vyssie spominala, ze ide dat zamrezovat okna, kvoli nejakej svojej paranoii, avsak teta s tym nesuhlasi. Co moze spravit? Asi by sme sa mali obratit na nejakeho advokata osobne a skusit to nejako poriesit, ze? Zatial velmi pekne dakujem a budem velmi rada a vdacna, ak mi odpoviete.
Dobrý večer,
tak ako som uviedol vyššie, pokiaľ sa človek s duševnou poruchou dopustí trestného činu, vtedy by mu mohla byť v trestnom konaní po jeho vyšetrení a zhodnotení znalcom z odboru psychiatrie nariadená ochranná psychiatrická liečba či už ústavnou alebo ambulantnou formou. Napísali ste, že strýko zamyká tetu do domu a odíde aj na 2 dni. Toto konanie môže byť považované za trestný čin obmedzovania osobnej slobody, nakoľko bránenie v užívaní osobnej slobody je zásah do osobnej slobody, ktorým sa znemožňuje voľný pohyb osoby, hoci len na krátky čas, ak sa toto obmedzovanie nedá ľahko prekonať (napr. uzavretie v miestnosti alebo v budove, znemožnenie pohybu zviazaním končatín, odňatie barlí invalidovi, zvieraním v náručí a pod.). Ak sa teta bojí podať trestné oznámenie, môžete tak urobiť miesto nej vy. Na to aby došlo k vyporiadaniu BSM nemusí Vaša teta podať návrh na rozvod. Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielového spoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého z manželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva. Závažné dôvody, na základe ktorých môže súd vyhovieť návrhu na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva možno považovať napríklad také chovanie jedného manžela, ktoré sa prejavuje v nehospodárnom nakladaní so spoločným majetkom na úkor rodiny, prípadne že jeden z manželov sa nepričiňuje o vytváranie spoločného majetku, nezáujem jedného z manželov o rodinu, ničenie spoločného majetku (napr. pod vplyvom alkoholu) atď. Napokon je tu ešte jedna možnosť kedy by teda nemusela odísť z domu a to, ak sa z dôvodu fyzického alebo psychického násilia alebo hrozby takého násilia vo vzťahu k manželovi alebo k blízkej osobe, ktorá býva v spoločnom dome alebo byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov obmedziť užívacie právo druhého manžela k domu alebo bytu patriacemu do bezpodielového spoluvlastníctva, prípadne ho z jeho užívania úplne vylúčiť.
Pekný večer prajem.
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo sa zaregistrujte