reklama
Dobrý deň,
podala som návrh na zvýšenie výživného ale na prvé súdne pojednávanie sa otec nedostavil. Pozháňal si potvrdenia o ceste do zahraničia a jednoducho som ostala na súde sama.
Mohli by ste mi povedať, koľkokrát súd niečo také akceptuje? Bojím sa, že nabudúce zasa zoženie potvrdenie napr.od lekára a súd sa bude nekonečne naťahovať. Koľko krát sa môže teda odporca týmto spôsobom vyhnúť súdu a ako to súd potom rieši?
Dakujem
Komentáre
Dakujem Dúfam, že už nabudúce sa milostivý pán dostaví :-/
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
reklama
reklama
Podľa mojich info 3x, potom ho privedie poriadková polícia. Pozri sa ešte sem:
zdroj: http://www.najpravo.sk/clanky/velka-novela-obcianskeho-sudneho-poriadku…
Odročovanie pojednávaní
Už aj advokát začiatočník či zbehlejší podnikateľ vie, ako naťahovať súdne konanie a vyhýbať sa účasti na pojednávaní. Postačuje zaslať súdu lekárske potvrdenie a žiadať o odročenie, pričom úplne „najideálnejšie" je zaslať súdu žiadosť o odročenie pojednávania bezprostredne pred začatím pojednávania. Toto štandardné obštrukčné správanie účastníkov sa snaží eliminovať po vzore novely Trestného poriadku aj novela Občianskeho súdneho poriadku.
Po 1. januári 2012 bude musieť účastník, ktorý navrhuje odročenie pojednávania, súdu oznámiť dôvod na odročenie pojednávania bez zbytočného odkladu po tom, čo sa o ňom dozvedel, alebo odkedy sa o ňom mohol dozvedieť, alebo s prihliadnutím na všetky okolnosti ho mohol predpokladať. Návrh na odročenie pojednávania musí obsahovať minimálne:
dôvod, pre ktorý sa navrhuje odročenie pojednávania,
deň, kedy sa účastník o dôvode dozvedel,
ak je to možné, uvedenie elektronickej adresy, telefaxu, alebo telefónu, na ktoré súd bezodkladne oznámi, ako návrh posúdil.
ak je dôvodom na odročenie pojednávania zdravotný stav účastníka alebo jeho zástupcu, návrh na odročenie pojednávania musí obsahovať aj vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že zdravotný stav účastníka alebo jeho zástupcu neumožňuje účasť na pojednávaní. Za takéto vyjadrenie sa považuje vyjadrenie ošetrujúceho lekára, že účastník alebo jeho zástupca nie je schopný sa bez ohrozenia života alebo závažného zhoršenia zdravotného stavu zúčastniť pojednávania (KLIKNITE SEM PRE POZRETIE VZORU).
Ak súd zistí, že existuje dôležitý dôvod na odročenie pojednávania, bez zbytočného odkladu informuje tých, ktorí boli predvolaní, alebo upovedomení. Súd spravidla uvedie deň, kedy sa bude konať nové pojednávanie. Dôvod pre odročenie sa uvedie v zápisnici, alebo poznamená v spise.
To však nie je všetko. Novela zavádza do oblasti odročovania pojednávaní aj sankčný mechanizmus. Ak teda súd rozhodne o odročení nariadeného pojednávania, na základe žiadosti účastníka z dôležitého dôvodu na jeho strane, pričom je irelevantné, či dôvod odročenia účastník zavinil, alebo bol výsledkom náhody, ktorá sa mu prihodila, bude mať účastník vystupujúci v konaní ako protistrana, ktorý sa dostavil na pojednávanie, právo od neho požadovať sumu 15 eur. To však nebude platiť, ak bude informovať včas súd a návrh na odročenie bude obsahovať požadované náležitosti a zároveň žiadosť o odročenie bude doručená súdu najneskôr tri dni pred termínom pojednávania. Právo požadovať 15 eur je limitované 15-dňovou lehotou, v ktorej si ho musí uplatniť na súde. Toto právo vznikne účastníkovi, ktorý sa dostavil na nariadené pojednávanie, aj v prípade, že dôvodom jeho odročenia bude neospravedlnená neprítomnosť účastníka vystupujúceho v konaní ako protistrana. Mierne iná situácia bude pri zastúpení advokátom. Účastník zastúpený advokátom prítomným na pojednávaní, ktoré bude odročené z dôvodu na strane zástupcu protistrany z radov advokátov, bude mať právo od účastníka ním zastúpeného požadovať sumu 100 eur.