reklama

Platobný rozkaz

Pridal/a Daniela2010 dňa 28. 09. 2012 - 10:40

reklama

Otázka používateľa
Daniela2010

Dobrý deň,
v roku 2010 som požičala vtedajšiemu priateľovi 2000 eur. Bol policajt, aj preto som nemala podozrenie, že peniaze nevráti. Peniaze mal vrátiť do 2 týždňov. Po 2 týždňoch nevrátil, vrátenie odďaľoval a nakoniec zmizol a nedvíhal telefóny. Po pár mesiacoch som mu poslala upomienku so splátkovým kalendárom a upozornením, že ak dlh nesplatí, obrátim sa na súd. Splácať začal, postupne nepravidelne a s oneskorením, ale splatil 1400 eur a teraz už vyše roka neposlal nič, ani po ďalšej upomienke. Chcem sa spýtať, či má význam podať na súd návrh na platobný rozkaz, keď máme podpísanú zmluvu o pôžičke (ale nie u notára), lebo on teraz začal tvrdiť, že podpis na zmluve nie je jeho. Ak časť dlhu už splatil, nepovažuje sa to zároveň za uznanie svojho dlhu? Má význam sa obrátiť aj na inšpekciu ministerstva vnútra, ak je to v súčasnej dobe už policajt na výsluhovom dôchodku (do roku 2011 bol v aktívnej službe)? V podstate zneužil svoje postavenie a peniaze odo mňa vylákal podvodom.
Ak by malo význam podať návrh na platobný rozkaz, tak na ktorý súd ho mám poslať a aká bude výška súdneho poplatku? Môžem si zarátať súdne trovy do jeho dlhu a tým zvýšiť sumu v platobnom rozkaze? Prípadne môžem žiadať aj úroky ak v zmluve o pôžičke dohodnuté neboli? Trojročná premlčacia lehota sa ráta od dátumu poskytnutia pôžičky alebo od dátumu ostatnej splátky?
Veľa otázok, ale veľmi pekne ďakujem už vopred za Váš čas.

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý deň,

pokiaľ chcete podať na súd návrh na vydanie platobného rozkazu, musíte to urobiť na súde , v obvode ktorého má Váš bývalý priateľ bydlisko. Súdny poplatok za podanie návrhu bude vo výške 6% z dlžnej sumy, vo Vašom prípade 36 eur. Túto sumu si však budete žiadať titulom náhrady trov konania, rovnako keby ste mala vo veci advokáta, priateľ by bol povinný nahradiť aj jeho odmenu. Podľa mňa nemá zmysel obracať sa na inšpekciu MV SR, ja osobne by som vec riešil prostredníctvom súdu, bez ohľadu na to, či tvrdí, že ten podpis nie je jeho. Ak viete, že ten podpis jeho je, tak žalobu kľudne podajte, na súde sa to preukáže..okrem toho si viem predstaviť, že pokiaľ budete mať výpisy z banky, z ktorých bude zrejmé, že Vám posielal peniaze, súd rozhodne vo Váš prospech aj bez znaleckého posudku grafológa...úroky z omeškania môžete žiadať buď v dojednanej výške, ak by neboli dohodnuté, tak zákonné úroky z omeškania odo dňa, odkedy je v omeškaní s platením dlhu. To, že zaplatil časť dlhu, sa za uznanie dlhu v občianskom práve nepovažuje..a trojročná premlčacia lehota začína plynúť odo dňa splatnosti pôžičky, t.j. kedy Vám bol dlh podľa zmluvy o pôžičke vrátiť...ak by už bola Vaša pohľadávka premlčaná, v tom prípade by si podanie žaloby veľmi dobre rozmyslite, nakoľko pokiaľ expriateľ namietne premlčanie, súd prehráte a ešte Vás aj zaviažu nahradiť jeho trovy konania.

Pekný deň prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama