reklama

Predaj bytu

Pridal/a nikola45 dňa 03. 08. 2012 - 11:13

reklama

Dobrý deň! Chcela by som Vás poprosiť o radu. Jedná sa o to, že priateľ si ešte počas predošlého vzťahu kúpil byt na úver, polovica bytu je napísaná na ex a polovica je jeho. Ona je v úvere vedená ako spoludlžník, všetko však spláca on (počas vzťahu aj teraz -spolu už nie sú 4 roky). Momentálne chce byt predať a z peňazí za jeho predaj vyplatiť úver no obávame sa či si ex nemôže nárokovať na polovicu peňazí z predaja. Sľúbila že nie lenže istotu nemáme, dá sa to nejakým spôsobom ošetriť alebo len ex musí svoju polovicu nechať prepísať na neho aby to bolo v poriadku? Neexistuje niečo ako splnomocnenie od nej,že môže s bytom nakladať ako sám uzná za vhodné, keď teda tvrdí, že si nebude nárokovať na nič? Nedá sa to ošetriť v kúpno-predajnej zmluve koľko kto dostane? Ďakujem veľmi pekne. Nikola

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Ne, 05. 08. 2012 - 17:26

Dobrý deň,
pokiaľ kúpili byt spoločne a na katastri sú vedení obaja, potom je byt v podielovom spoluvlastníctve (pokiaľ neboli manželmi). Ďalej vychádzam z toho, že neboli manželmi. Rovnako ako on aj ona má nárok na vyplatenie peňazí pri predaji bytu, ak sa nedohodnú inak. Samozrejme, i ona má povinnosť splácať úver. Skutočnosť, že on splácal počas ich vzťahu spoločný úver, zakladá vo vzťahu k nej nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia. On teda má právo požadovať náhradu takej sumy, ktorá pripadá na jej podiel (teda obyčajne 1/2 z každej splátky). Je si však potrebné uvedomiť, že pri bezdôvodnom obohatení plynie premlčacia lehota (ktorá je 2 ročná). Nárok na vydanie bezdôvodného obohatenia, ktorý je starší ako 2 roky je premlčaný.
Pokiaľ chce byt predať, potrebuje jej súhlas k predaju nehnuteľnosti. Jednou z možností je aj spísanie splnomocnenia na zastupovanie pri predaji nehnuteľnosti. Zmluvu o predaji bytu by teda namiesto nej podpisoval on. Pokiaľ by po predaji bytu a splatení úveru zostali peniaze, tieto sa delia podľa výšky podielov medzi oboch spoluvlastníkov, pokiaľ sa spoluvlastníci nedohodnú inak. Pokiaľ teraz tvrdí, že si nebude nič nárokovať, odporúčam spísať dohodu, v ktorej prehlási, že si nebude nič nárokovať vzhľadom na to, že úver platil výlučne on. Takto je možné uzatvoriť aj dohodu o zrušení a vyporiadaní podielového spoluvlastníctva.
Často sa stáva, že podieloví spoluvlastníci sa pri predaji bytu dohodnú priamo v kúpnej zmluve o tom, koľko ktorý spoluvlastník pri predaji bytu obdrží. Do zmluvy sa uvedú dve čísla účtov, kam budú peniaze prevedené.
Pokiaľ by boli manželmi, právny vzťah by sa vyporiadal inak.

JUDr. Milan Ficek, Bratislava advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama