reklama

Prepis hrubej stavby

Pridal/a Anonymný (bez overenia) dňa 06. 09. 2012 - 12:58

reklama

Otázka používateľa
Simona

Dobrý deň.

Firma(s.r.o.) uzavrela zmluvu o nadstavbe 2 bytov, na 2 poschodovej starej bytovke. Stým, že za dovolenie stavania na pozemku -strechy bytovky, sa firma postara o zateplenie celej bytovky a rekonštrukciu zvnútra. Jeden byt si chce ponechať konateľ firmy, investoval doňho z vlastných financií a ten drhý byt si ponechá firma, napr.do podnájmu alebo na predaj - financuje ho firma. Obidva byty sú psotavené, teda hrubá stavba, strecha,okná...a v byte konateľa sa už pracuje oveľa viac,resp. je tam elektrina, voda, plyn, kúrenie, pripravené na stierkovanie a maľovanie, chce sa tam čoskoro nasťahovať.

Chcem sa opýtať, kedy sa dá byt, ktorý financuje konateľ, prepísať už len čisto naňho ako fyzickú osobu, nakoľko sa tam bojí investovať viac svojich peňazí, keďže má firma finančné problémy. Aby v prípade krachu a exekúcie na firmu nesiahli na byt, ktorý financuje konateľ zo svojho.

Dá sa prepísať aj teraz..? Hrubá stavba? Alebo odkúpiť od firmy? Nakoľko je všetko písané na firmu - je aj majiteľom bytov aj dodávateľ prác.

Ďakujem

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý večer,

pokiaľ má firma vlastnícke právo k bytu a toto vlastnícke právo nie je ničím obmedzené (záložné právo, vecné bremeno a pod.), firme nič nebráni v tom, aby realizovala jedno z oprávnení vyplývajúce z vlastníckeho práva, a to aby scudzila byt vo svojom vlastníctve (asi najlepším riešením sa javí použitie kúpno-predajnej zmluvy). Vzhľadom na finančné problémy firmy by si však konateľ mal dať pozor na to, aby predajom bytu nedošlo k takému konaniu, ktorým by poškodzoval svojich veriteľov, t.j. aby ani náhodou nedošlo z jeho strany k spáchaniu trestného činu poškodzovania veriteľa alebo podobného trestného činu.

Mgr. Róbert Bános, advokát


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama