Pán právnik,
prosím vás o radu ohľadom rozvodu mojej sestry. Sestra je vydatá za občana Českej republiky. Ten podal žiadosť o rozvod a sestra s ním súhlasila. Aj to spolu spísali.
Sestra sa aj s ich spoločnou dcérou vrátila spať na Slovensko. Súd zveril ich dcéru do starostlivosti matky. Nemali žiadny spoločný majetok. Jej manžel si však počas manželstva vzal úver na kúpu auta, ktoré neskôr predal, a peniaze použil na splatenie ďalších úverov. Niekedy sa sestre vyhráža, že aj ona bude splácať tieto pôžičky, lebo si ich vzali počas manželstva, a teda sú aj jej pôžičkami. Môže to urobiť?
Sestre teraz prišlo predvolanie na súd kvôli rozvodu. Znamená to pre ňu cestovanie do Čiech a s tým spojené vysoké náklady na cestu. Chcem sa vás preto opýtať, či súd nemôže rozhodnúť o rozvode manželstva aj v neprítomnosti manželky, keď obaja s rozvodom súhlasia a už 8 mesiacov nežijú v spoločnej domácnosti? Hrozia jej nejaké postihy, ak na súd nepríde?
Ďakujem za odpoveď.
Komentáre
Ďakujem veľmi pekne za radu a tiež prajem pekný deň
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Vážený pán Bános,
sľúbila som, že sa ozvem ako moja sestra dopadla na súde. Postupovali sme presne tak, ako ste nám napísali. Vďaka vašim radám moju sestru rozviedli v jej neprítomnosti. Veľmi pekne vám ďakujem. Veľmi ste jej pomohli.
Ste
Ďakujem a prajem krásny deň.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý deň Mandy,
vo svojom príspevku ste nastolila dva odlišné problémy, pokúsim sa zodpovedať Vám ich jeden po druhom:
1. Pokiaľ ide o pôžičky, ktoré si manžel Vašej sestry zobral počas manželstva, tak tie by exekútor právom mohol vymôcť aj z majetku, ktorý patrí do bezpodielového spoluvlastníctva manželov. Toto je jasne stanovené v § 147 ods. 1 Občianskeho zákonníka. Aby ste však tomuto ustanoveniu porozumela, vysvetlím Vám to na konkrétnom prípade : MM si zoberie pôžičku vo výške 3.000 €, nespláca ja, veriteľ ho zažaluje (ak tam nie je manželka ako spoludlžníčkou, tak žaluje len jeho), keď bude vo veci právoplatný Platobný rozkaz alebo rozsudok, dá to exekútorovi, ktorý začne exekúciu len proti manželovi... avšak ak Vy máte s manželom spoločný dom alebo iný spoločný majetok (musí byť v BSM), exekútor môže vykonať exekúciu aj predajom tohto spoločného majetku...čo sa však týka manželkinho príjmu zo zamestnania, sociálneho zabezpečenia, tak ten príjem je len jej, k tomuto príjmu sa exekútor nemá ako dostať a to isté platí aj pre majetok, ktorý je vo výlučnom vlastníctve manželky.
2. Pokiaľ ide o konanie o rozvode, § 101 Občianskeho súdneho poriadku povoľuje súdom, aby aj v prípade, že sa Vaša sestra na rozvod nedostaví, pričom tam bola riadne predvolaná (prevzala predvolanie), súd môže konať aj v jej prítomnosti. Zo svojej súdnej praxe Vám však viem povedať, že aj keď je to možné, väčšina sudcov trvá na prítomnosti oboch manželov, aspoň raz ich chce určite oboch vypočuť, aby zistil, či sú naozaj splnené podmienky na rozvod manželstva. Takto postupuje väčšina sudcov, aj keď nie všetci. Vašej sestre by som odporučil, aby potom, ako jej doručia manželov návrh na rozvod spolu s predvolaním, aby súdu napísala na jednom liste a) ospravedlnenie svojej neúčasti na pojednávaní s tým, že ho ospravedlňuje z dôvodu veľkej vzdialenosti b) zároveň aby požiadala súd, že ona výslovne trvá na tom, aby sa pojednávalo v jej neprítomnosti a c) nakoniec aby sa čo najpodrobnejšie vyjadrila k manželovmu návrhu na rozvod (nech dá pozor na to, aby tam neboli žiadne rozpory medzi dvoma podaniami). V tomto prípade pokuta ani iný postih nehrozí, lebo sa ospravedlnila a keby súd predsa trval na jej prítomnosti, tak ju maximálne predvolá ešte raz.
Potom mi napíšte, ako Vaša sestra dopadla a či jej to s tým sudcom vyšlo
budem jej držať palce a Vám ako aj všetkým ostatným naničmamám zasa prajem príjemný víkend
Mgr. Róbert Bános, advokát