reklama

Spätné výživné

Pridal/a eri24 dňa 27. 10. 2012 - 21:36

reklama

Otázka používateľa
eri24

Dobrý deň...Obraciam sa na Vás o radu. Mám 2,5 ročné dieťa, pri narodení som nezapísala otca do rodného listu. Dnes zvažujem podanie na otcovstvo a výživné na dieťa. 8 mesiacov po pôrode som nastúpila do práce, pretože z rodičovského príspevku by sme nevyžili, mala som ťažko chorú matku o ktorú sme sa museli starať, tak isto dcéra mala zdravorné problémy a musela som s ňou absolvovať veľa lekárov, operáciu a pritom som chodila do práce. Popravde na riešenie výživného, súdy a podobne som nemala čas ani energiu. Sú tieto dôvody akceptovateľné na spätné výživné od narodenia? Bude súd brať do úvahy aj to že mám plat a do troch rokov aj rodičovský príspevok?

Ďakujem za radu a odpoveď...pekný deň...

Odpovedá
advokát BÁNOS

Dobrý večer,

pokiaľ si nevyriešite zápis otca dieťaťa do jeho rodného listu, je predčasné sa zaoberať otázkou výživného resp. spätného výživného. V prvom rade by ste mala dosiahnuť určenie otcovstva otca Vášho dieťaťa (súdnou cestou alebo súhlasným vyhlásením rodičov), následne riešiť otázku výživného..pokiaľ ide o spätné výživné, to Vám súd prizná, ak preukážete, že ste nemala možnosť o výživné požiadať skôr. Vo Vašom prípade takýto dôvod nevidím, avšak rozhodovať o tom bude v konečnom dôsledku sudca a každý z nich sa môže na Váš prípad inak. Preto ak budete podávať návrh na určenie vyživovacej povinnosti, v každom prípade si ho žiadajte určiť spätne, nemáte čo stratiť, maximálne Vám ho súd neprizná..a ešte jedna rada, už ďalej nečakajte a neuvažujte nad tým, čo a ako robiť, proste tie návrhy na súd podajte.

Pekný večer prajem.

Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária

Komentáre

JUDr. Milan Ficek, Po, 29. 10. 2012 - 17:36

Dobrý deň,
odpoviem Vám na Vašu otázku. Predpokladám, že keďže zvažujete podanie návrhu na určenie otcovstva, že ste sa s otcom dieťaťa nedohodli. Podľa § 113 ods 2 Občianskeho súdneho poriadku platí, že s konaním o určenie otcovstva je spojené konanie o výchove a výžive maloletého dieťaťa. Všetko sa to teda bude riešiť v jednom konaní, nie v osobitnom.
Pokiaľ ide o priznanie výživného spätne, zákon o rodine uvádza, že výživné pre maloleté dieťa možno priznať najdlhšie na dobu troch rokov spätne odo dňa začatia konania, ak sú na to dôvody hodné osobitného zreteľa. Dôvody hodné osobitného zreteľa nie sú v zákone priamo špecifikované. Dôvody však musia byť objektívne, nezapríčinené osobou, ktorá žiada priznať spätné výživné. Tieto objektívne dôvody mali brániť oprávnenej osobe podať návrh na súd na určenie výživného. Vami uvádzané dôvody môžu byť dostatočné, avšak musíte ich preukázať.

JUDr. Milan Ficek, Bratislava, advokátska kancelária


reklama


reklama

reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama