Pán advokát poprosila by som Vás o radu:Vlastníme s manželom nehnuteľnosť,ktorú si chce od nás prenajať -Talian,ale okrem toho chce od nás,aby sme mu tam dali aj trvalé bydlisko,ja viem že je zákon platný cca3-4 roky že ako vlastník si môžem prihlásiť a aj odhlásiť prakticky kedykoľvek koho chcem,ale ako píšem on je Talian a chce tu podnikať s dopravou.Nie je to pre nás veľké riziko?Respektíve čoho by sme sa mali vyvarovať?A či vôbec na to pristúpiť?Ešte nič sme nepodpisovali.Jedná sa o 120 m 2 bytu a na prízemí chce mať kancelárie.Srdečná vďaka za Váš čas.
Komentáre
Dobrý večer,
predpokladám že budú uzavreté dve nájomné zmluvy, jednu uzavriete s tým Talianom ako fyzickou osobou - nepodnikateľom, druhú zasa s jeho Sro-čkou alebo s ním ako živnostníkom..na čo by som Vám radil dať si pozor, to sú tie nájomné zmluvy, odporučil by som ich veľmi dobre ošetriť, aby ste v prípade akejkoľvek nežiadúcej situácie (napr. by Vám neplatil, navštevovali by ho pochybné indivíduá atď.) nemuseli hľadať náhradné bývanie a vedeli sa nájomníka ako aj jeho firmy čo najľahšie zbaviť... vo Vašom prípade nebude nad to, ak budete mať podpísané veľmi dobré zmluvy o nájme a keď sa už viete zbaviť nájomníka, viete odstrániť aj sídlo spoločnosti a aj jeho odhlásiť z trvalého pobytu...plus také malé odporúčanie - uzavrite s ním zmluvy na doby určité, ktoré následne vždy predlžujte o konkrétny čas...
A to, či do toho ísť alebo nie, to sa musíte rozhodnúť Vy s Vašim manželom, či sa to oplatí finančne a tak, ale ako vravím, minimalizujte možné riziko dobrými zmluvami
Prajem Vám pekný večer
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem pekne za rýchlu odpoveď,moja chyba zabudla som napísať on to chce na 5 rokov.Píšete,aby som nemusela hľadať náhradné bývanie????To ako ja mu hľadať??Ďakujem Vám za Vás čas.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Dobrý večer,
bohužiaľ ak prenajímate byt fyzickej osobe a nastane niektorá z možností skončenia nájomného pomeru opísaného v Občianskom zákonníku (§ 711, § 712, § 712a a § 712 c), nájomca nie je povinný vysťahovať sa z bytu a ten byt vypratať, kým pre neho nie je zabezpečená zodpovedajúca bytová náhrada, t.j. treba nájsť a ponúknuť mu tú adekvátnu bytovú náhradu.
Vo svojom novom príspevku ste však spomenuli, že ten nájom by bol na dobu určitú - na 5 rokov, v tomto prípade v zmysle § 712a ods. 9 OZ nájomca na bytovú náhradu nebude mať právo.
Prajem Vám pekný večer
Mgr. Róbert Bános, advokátska kancelária
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Ďakujem pekne a prajem všetko dobré do Nového roka 2012.
- Ak chcete komentovať, tak sa prihláste alebo zaregistrujte
Neviem či som to dobre napísala takže:Na prízemí chce mať kancelárie a na poschodí chce bývať.Samozrejme si tam chce dať aj sídlo firmy.